bolesni klaun, molim pomoc!!

stina

Member
23 April 2004
539
0
16
Jaska
www.hypancistrus.net
Ovako ljudi, nema vanjskih vidljiv znakova parazite ili gljivicnog oboljenja, klaun jede ali slabije no prije(samo smrznutu artemiju, suhu sad odbija!)
Totalno se pasivno ponasa i ima usta konstantno otvorena.
Jel moguce da je cyanid otorovanje?
Nabavih ga iz singapura, veci primjerak - zenka.
Uz nju je mali black ocellaris koji je skroz super i zivahan, te mali gobidon okinawae.

Nitrati jesu poviseni, al ne pretjerano.

evo par slika

[Broken External Image]:http://i29.imagethrust.com/i/41832/p1010015.jpg

[Broken External Image]:http://i29.imagethrust.com/i/41833/p1010016.jpg

[Broken External Image]:http://i29.imagethrust.com/i/41834/p1010021.jpg

Neznam sta joj je, al vidim da je pasivnija... mozda je to
 
BTW svi koralji otvoreni(LPS i softy's), ostale ribe zdrave i zivahne.
Mozda je usljed soka kad sam dodao novog klauna?
Iako se odmah uspostavilo ko je gazda... neznam zasto - bobane? :shock:
 
Ja bi po tvom opisu pre rekao da je u pitanju amyloodinium ocellatum koji je u pocetnoj fazi. Zovu ga i oodinium ocellatum a narodno poznat kao velvet bolest ili bolest koralnih riba. To je bolest koja se lako pomesa sa white spot-om ali tek kada je u poodmakloj fazi.

Koliko god da ti ovo izgleda cudno uglavnom je tako. Parazit uglavnom napadne skrge u pocetnoj fazi i zato riba ubrzano "dise" i polako odbija da jede. Drugih vidljivih simptoma nema. Kasnije mozes da primetis i zamucenje na perajima ali tada je sve vec debelo poomaklo i uglavnom se zavrsi fatalno.

Sta da ti kazem sada. Problem je taj sto ti imas i korale pa bakar ne dolazi u obzir. Jedino resenje ti je da izdvojis clown-a i da oboris salinitet cak i na 1.010 i tako dva dana. Obavezna je i promena vode i to tako sto ces da usisavas dno akvarijuma i na taj nacin da izbacujes parazite iz akvarijuma. Treceg dana bi trebao da dodas bakar, obicno oko 0.20 ppm. Ja licno idem i preko toga ali ja ne koristim standardni bakar sulfat. Tada polako podizes salinitet ka normali.

Ako nemas neki drugi akvarijum nego samo jedan onda ti nema druge nego da koristis kupatilo sa svezom vodom. Clown moze bez problema da izdrzi desetak minuta u svezoj vodi. Ovo moze malo da pomogne ali se bojim da bez upotrebe bakra ima da bude dosta tesko da se bolest sankcionise.

Da te sada ne kritikujem, nije vreme za to ali razmisli malo i o nekom malom karantinskom akvarijumu. Ti lako uneses bolest sa novom ribom a imas muku da mucis da je se otarasis. Nekada jedino praznjenje i dezinfekcija pomaze. To nije lako ako imas i korale itd. Ako ides u tom pravcu onda moras tako da radis.

Jos da ti kazem da ribe vremenom stvore imunitet prema takvim bolestima. Mozda je sve vec bilo u tvom akvarijumu ali niskog nivoa samo sto su starosedeoci imuni pa sve izgleda ok. Nova riba nema taj imunitet i onda eto ti zla.

Ovo sve uzmi sa rezervom jer bez mikroskopa tesko moze da se ovo potvrdi. Ipak tipujem na ovo i mislim da bi trebao da pokusas sa tretmanom.
 
Uf, hvala na odgovoru, prvi konstruktivan koji sam procitao vezan za ovu situaciju(pisao i na drugim forumima).
?uj, imam 30litarski akvarij i mogao bi u njemu probat nesto napravit...oborit salinitet i nadat se najboljem...
No dal da probam sa Oodinium ljekom sto prije?

Evo sad ga gledam iz bliza i zbilja riba ima onaj dio prozirne peraje lagano zamucen na jednom dijelu.
Bojim se da je to - to.

Nista, idem pripremit 30litara mora do sutra, pa cu ga ujutro prebacit, al cu prije toga stavit 15 litara stare vode (tako da uz karanteni bude 50:50), a dobro ce mi doc i izmjena u glavnom nano reefu.

Nadam se da cu je uspjet izvuc, jer nekako mi ta zenka totalno prirasla srcu...
- neznam, dal sam spomenuo, al cekao me par ocelarisa vecih u ducanu i dan kad sam dosao po njih docekao me samo jedan jer je drugi "misteriozno" uginuo... mozda je vec dosao sa parazitom, nije kod mene tako dugo, niti 10dana...
A mozda je i kod mene to dobio.

Uf, uglavnom, probat cu ga izljecit.

BTW, onjasni mi molim te samo kako tretirat bakrom?
Nije mi taj dio jasan.

Hvala najljepsa na odgovoru!
 
Pa nema ti druge nego da pokusas nesto. Niko ti ne garantuje da ce sve da ode na dobro ali pokusaj. Ako nista drugo barem ces da imas jedno iskustvo vise u morskoj pa ces drugi put sve to mnogo lakse i bolje da odradis. Nazalost tako se uci.

To sto ides na varijuantu sa drugim akvarijumom ti je mnogo bolje.

Evo ti neke smernice za bakar mada odma da ti kazem da je sve to dosta riskantno ako nemas test za bakar. Bakar je zeznut jer ako ga nema dovoljno onda nema efekta a ako ga ima previse onda otruje ribu.

Nabavi Bakar sulfat, poznat kao plavi kamen. Znas sta se koristi za prskanje vinove loze :)
Napravi vodeni rastvor od 1%. To ces da uradis tako sto ces da uzmes jedan litar vode i da dodas 10g bakar sulfata. Uzeo sam jedan litar vode jer ti je lakse da izmeris 10g nego 1g a i drasticno smanjujes gresku.

Ova koncentracija od 1% nije slucajno izabrana. Oko 2 ml takvog rastvora ce ti dati pribliznu koncentraciju od 0.00002 % bakarsulfata u vodi sto je 0.2 ppm ako dodas u 100 l vode. Nekom prostom deobom dolazis do tvoje potrebne kolicine u zavisnosti od pocetne zapremine vode. Ako imas 50 l onda podeli sa dva itd.
Ako ti je tesko da meris, nemas cime, onda da znas da okvirno 1 ml ima 20 kapi. I to moze da ti pomogne.

Sve ovo je nekako teoretski a ti sve to mora da potvrdis sa merenjem kao jedino ispravnom metodom.


Jos jedna stvar u svemu ovome o cemu ti treba da vodis racnua je da i nakon tretiranja ribe ti kada je vratis u akvarijum ona ce opet da bude zarazena. Tako ce biti sve dok sama ne stvori neki imuni sistem. Neko resenje za to bi bilo da ti izvadis sve ribe iz akvarijuma u taj tvoj novi karantinski akvarijum i da ih tu drzis izvesno vreme nakon tretmana. Nekoliko nedelja bi bilo ok, recimo pet, sest pa i vise. Tako bi osigurao da vecina ako ne i svi paraziti kojima je riba potrebna za njihov ciklus budu unisteni. Razmisli i o tome jer ti sigurno zelis da imas stabilan akvarijum.

Eto, mozda sam ti malo i pomogao, videces i sam. Sve u svemu imas neke smernice pa napred u avanturu :)
 
Uf, dok cekam da se stabilizira karantenski akvarij (zamutila mi se svjeza voda!) okupao sam jednom u slatkoj vodi klauna, na punih 5 minuta, u nadi da ce mu bar nesto tih gadova otpasti...
Zbilja moram priznat da je to bilo dugih 5 minuta.

Zasad je sve po starom, mozda malo lakse zatvara skrge... nek mi netko kaze da ribe ne osjecaju bol... totalni bullshit.
 
guglaj "formalin dip" mozda to pomogne..

ja bih u svakom slucaju prvo probao fw dip i to bih okupao oba klauna, jer nikad neznas jel se i drugi zarazio.
 
Nazalost, klaun nije prezivio.
Eto, napravio sam freshwater dip na punih 5minuta i vratio ribu potom u sump jer mi ju je u sumpu puno lakze uhvatit ako ugine i to se desilo.
Prokleta sam vjestica.

Nazalost malisu ne namjeravam okupat u slatkoj vodi zato jer ej danas po prvi put usao u anemonu, uzgojen je i velik cca 2.5cm, te je black varijanta.
Ako je zarazen to ce se vidjet, no ja ne zelim sa tako sicusnim klaunom eksperimentirat.
Zao mi je.

No bilo kako bilo, sigurno sam ubio klauna sa razlikom u pH jer mi je oscilacija bila popricina, sa 8.3 na 7.5 u roku od 5minuta... eto, nisam imao pH buffer da to bar ustabilim. kreten kaj sam to opce radio nepripremljen.

Zahvaljujem se na pomoci, uvjeren sam da sam ja pogrijesio, a ne dobronamjerni savjet, jos jednom zahvaljujem.
(BTW uvjeren sam da je klaun divljak, jer je dosao gotovo full size u ducan)
Mozda na kraju to i nije bio oodinium vec cyano otrovanje, s obzirom da je ocellarisov par uginuo sasvim debeli i bez vanjskih oznaka 5 dan nakon dolasak u ducan, a moj tocno tjedan dana kasnije???
 
Stina tesko mi je da poverujem da je cijanid u pitanju. Ta ribe je pre nego sto je stigla kod tebe prosla ko zna koliko mesta i koje vreme je proslo od njenog hvatanja. S druge strane dobre izvoznicke firme su to resile i cijanida tamo nema.

Sada ja sve to ne mogu da tvrdim jer neznam da li je to direktni uvoz ili posrednicki. To bi trebao da se raspitas u prodavnici gde si ga nabavio.

Ako je direktni uvoz onda sve ovo nije ni malo neobicno i jedino je pitanje zasto se odmah prodaju kada se zna da su prvih nekoliko nedelja fatalne za te ribe. Promene su toliko velike da mnoge ribe to ne mogu da podnesu a paraziti se razviju ko ludi. Rezultat su gubici, ponekada izuztno veliki.

Mislim da ga ti nisi ubio, uginuo bi on i da nisi nista pokusao. Nazalost sve je bilo u fazi kada si malo toga mogao da uradis.

Ipak mislim da si sada naucio jednu veliku lekciju. Kada kupujes morsku ribu onda uvek sacekaj vise dana. Dogovori se sa prodavcem neka je cuva za tebe nedelju ili dve. Ako prezivi taj period onda je uzmi. Ovako je sve vrbov klin, gubitak vremena i novca.
 
Bobane nazalost kod nas ti to malo druga?ije funkcionira.
Mi imamo samo jedan ducan koji se usudi drzat morsku akvaristiku i ruku na srce, taj ducan nije u rangu drugih morskih (nema kompletnu ponudu), al je jedino sto imamo.

On ima dogovor sa uvoznistvom(ili tako ili nikako) da kad riba dodje iza aviona, oni odlaze u karantenu po nju i uzimaju odma nakon dolaska(uvoznistvo NE zeli radit karantenu za morsku ribu).
Zbog takvog prisiljenog nacina rada, ducan trpi ogromne gubitke jer je mortalitet visok (jedinu karantenu koju ducan radi jest da ribu NE prodaje od cetvrtka kad stigne do ponedjka u novom tjednu - 3 dana aklimatizacije, gotovo nista.), te se to automatski odrazava na cijenu koja je u vecini slucajeva visa nego negdje vani npr.

Takodjer tu je i faktor brzine... neke ribe odlaze u svoje domove vec u ponedjeljak, a u petak izbor ribe je sveden na minimum.

Sad, ja sam imao 10 uzgojenih ocellarisa, nekoliko sam ih poklonio frendovima, nekoliko sam ih dao za zelenu bubble tip anemonu,a tri sam sebi ostavio.

Inace, ti klauni su izdrzljivi, al su kod mene slabo jeli, i iskreno jako dugo im treba da narastu na neku "normalnu" velicinu, pa cak i sumnjamo da su zakrzljali pri uzgoju (no to je nebitno) i ja sam odlucio ih mjenjat za jedan veliki par ocellarisa u ducanu + 1 gobidon okinawae.
Kad sam dosao u utorak po ribu, jedan je vec ocellaris uginuo, a gledao sam ga u ponedjeljak i vidio sam da su obje ribe "zdrave", uhranjene(Sunbeam salje ljepe i uhranjene ribe, rijetko se od njih dobije nesto mrsavo.) i da plivaju u paru oko svoje anemone.
Bio sam svjestan rizika, no jednostavno me ti mali uzgojeni ocellarisi ne vesele - nemogu to objasnit, al to je po ponasanju TOTALNO drugacija riba od ove kupljene iz Singapura.
(Cak i crni ocellaris(takodjer uzgojeni) koji je mrvicu manji ima po meni tipicnije klaunovsko ponasanje nego ti uzgojeni kod nas).

Nego, skrenuo sam s teme... vjerujem ti da mozda to nije cyano otrovanje, no bas zato sto su ribe velike, i sto su narucene od sunbeam firme vjerujem da nisu uzgojeni(slali su i uzgojene, to se odma vidi.), a nemogu ne mislit kad toliko o tome ljudi pricaju (da ribe ugibaju u roku mjesec dana).
LAko moguce i da je Oodinium, nakon sto si mi ti skrenuo paznju googlao sam i vidio da je to br.1 bolest za klaune i da je mortalitet kod oboljele ribe vrlo velik.

Meni je izuzetno zao sto mi se to desilo, jer ja iako sam nekakav po?etnik u morskoj, pristupam problemima sa "hladnom glavom" i uvijek odreagiram po kvalitetnim uputama kao da znam sto radim, te gotovo uvijek zavrsi pozitivno za mene.
Ovaj put sam imao problem pred sobom, kvalitetne upute, i nisam uspio...
Jos kad se tome nadoda da mi je ovo prva morska riba za koju sam se pomalo vezao... uzasno tesko mi je bilo gledat kak se curica patila...
Jos jednom hvala na pomo?i :!:
 
:(

Bas me uhvatilo, evo gledam malog black ocellarisa i veseli me sto je usao u anemonu iako je velika zenka otisla, i pogledam malo bolje, a ono skrgice mu ubrzano rade.
Trudim se i gledami vidim da i on sad drzi usta otvorena (ima mala usta), katastrofa.
Uginut ce mi i taj malisa...

Ici cu ga stavit u nizi salinitet, pa cu po bakar otic... neznam kaj da vise radim, postajem ocajan.
 
fuck, neznam sta da kazem.. sorry for yor loss... :cry:

Sam hrabro i optimisticki. Nemoj se zaletavati s partnerom za njega dok ne vidis kako ce s njim ici.. Ako se postreci pusti ga mjesec-dva i kad vidis da je zdrav nabavi mu partnera.. Gledaj da ako je ikako moguce kupis uzgojenu ribu.. (bilo od Veselog, Vogel farmi, koralai) da eliminiras eventualne pizdarije tipa ove.. Ti divlji klaunovi to je uvijek tako..sumljam da je do cijanida Kod Gerarda (moj LFS) ih stalno gledam I zna mu cijela tura od tridesetak komada otici ko labudovi i pticja gripa.. Od jednog se svi razbole.. Ja sam vec i skuzio par simptoma raznih parazita , jedan je npr. kad malome bijela trakica viri iz anusa.. odma znak da je u komi..damseli/klauni su zbilja puni tih bolestina u prirodi i rijetko koji je totalno zdrav.. radi se o tome da kad je riba jaka paraziti u njoj miruju i oni je preuzmu kad se izstresira lovom, i putom oko svijeta u kutijama , prljavoj vodi, mraku.. riba oslabi od stressa, a ovi je preuzmu..simple.. Zato mu divlji kostaju 10 a uzgojeni 25 EU. Ja tu skolu isto prodjoh na tvrdo i pokrepalo mi ih je par komada dok nisam oformio par.
 
zbilja neznam.. citao sam okolo da ga neki koriste za lijecenje marine icha , no iz prve ruke zbilja nisam upoznat.. Sve sto bi napisao bilo bi rekla-kazala..

Kad su moji klauni ugibali od brooka (Brookynella Hostillis) meni su preporucivali taj formalin, no nisam ga ni stigao nabaviti ovi vec pougibase. FW sam radio u par navrata s zutim tangom da se rijesi crnih tockica, sto je parazitski flatworm i radilo je, no konstatiro sam da te tockice dodju i odu, ak jwe riba inace zdrava i uhranjena nemogu joj nist... Tangu FW nije nastetio obratio sam paznju da je ph ro vode u kojoj sam ga kupao slican ovom u tanku i to je bilo to...

sto da preporucim neznam, razumijem tvoju tugu i frustraciju, tim vise sto si imao zdrave koje si podijelio , a sad imas problem. Mozda mali dodje sebi, debelo ga hrani, gledaj kako prihvaca hranu, dali aktivno pliva.. kad gledam u svoj akvarij i moje ribe povremeno ubrzano disu nemora znacit najgore..
Nije utjesno znam no kad to sve skup prodje bit ces bogatiji za ruzno iskustvo kojih su svi puni.. Narocito ovi s velikim akvarijima krcatim teskim organizmima.. Tak to je win some lose some.. hebiga, sry.. To te nebi smjelo obeskuraziti... Ak i svrsi najgore (sto nije jos, don't give up on him) osiguraj da slijedeci budu uzgojeni..Veseli ce bit sretan da ti utopi jos par komada...
 
Mda, necu jos pozurivat... promatrat cu ga jos dan-dva, jer je danas cijeli dan u anemoni i izletio je van i jeo, malo ubrzano dise, no zatvara usta dok tak dise, a onaj ocellaris uopce nije zatvarao usta.
Tako je tezko kad nemas vanjskih simptoma...

Javit cu vam, a oktozin me ceka u ducanu, par tableta... covjek (Danijel) mi je rekao koji ga je poceo nabavljat u hrvata da je on sve svoje ture od 20 kauna dignuo bez zrtava samo na oktozinu...
 
ma riba koja se agresivno (za svoje standarde) zalijece na hranu je u principu ok, bolesna se zivotinja lako skuzi.. polako plivanje, disbalansiranost pokreta, nezainteresiranost za hranu itd, itd.
I cek s tabletom dopusti da ti objasnim i ocitam jednu 8) :twisted: :
, ubacio si ga treba se privic, snac, opustit , osjecat ko doma .. Tu je bio i drugi klaun veci od njega kom je ovaj automatski postao podredjen, pa zatim anemona.. Oni ti nisu sami od sebe imuni na anemonine zarnjake, imaju zastitni sloj slajma koji klaun podesi prema anemoni, privikne se na nju.. to je isto stresno. Sam mu mira treba dati i imati ga na oku, jel jak, jel pliva i dal je gladan hrane.. ;) Ak vidis da je to oslo u propast onda pokusaj tak nekom medicinom, no samo ako je zbilja nuzno...
Imaj isto na oku kolko ti je cista voda, jerbo akvarij ti je star tek dvadesetak dana, nije to jos vjerojatno sve skupa u tvom nano moru kemiski izbalansirano, mozda je stoga i divlji nastradao a hibrid zivi..? Mjeri parametre vode te kad vidis da je to much nemoj se suzdrzavati od cestih promjena vode i tako to, ne opet promjeniti 50% odjednom jer tak promjenis sto kemiskih parametara naglo kojih ni neznamo da rade ulogu.. .. opet si ga ubrzao.. Izsajklo covjek akvarij s ocelarisima, kaj ga nisi pustio mjesec dana da se sav zazeleni pa kad to prodje poceo trpat ribe , koralje i jos pazi :anemonu!! Stina najludji si.. lol

Te male "nano" akvarije je inace zesce za odrzavati, bas stog sto je minijatura i u odnosu na velike treba vise truda i paznje posvetiti tome da tako mala povrsina vode bude izbalansirana i stabilna. Vodu pripremaj kvalitetno i dugo (par dana) nabavi ako nisi digitalni pha metric i tak.. btw. ne zaboravi da ce ti slijedece ljeto trebat neka strategija oko hladjenja ako ne zelis da zakuha..

Imas dobar filtracijski sistem, skimmer, sumpom si uredio da se malo povisi povrsina vode, da malo cirkulira jace, da se bogati kisikom, kos koristis aktivni ugljen, fosfat rimuver ..to je sve na mjestu..i mora moc cistit tak malu kolicinu vode , da ponovim to mora stagnirat i balansirat, a ne da na promjenama vode parametri skacu gore/dolje ;)

Mislim da ti netreba karantenski akvarij za nano, hefote pa to ima ekipa sta imaju velike tankove u koje stalno dodaju nest.. Ti ces svoj nano brzo napuniti tako da ti takva aplikacija nije potrebna.. Potrebno ti je da svaki koralj prije no sto ga kupic proucis (jer nano se brzo napuni) pa kad vidis kako s njime tak ga pripremis, (neke je najbolje isto tak bucnuti u fw dip da operes sluz stresa koralja, eventulne brown jellye da poodpadaju eventualni nametnici tipa flatwormsi, parazitski puzici, nudibranci, isl, ) ili da stavis u akvarij od 5-10 lirara kom ces ga pogledati sa svih strana dal gmize sto po njemu , ima kakvih cuda,sumljivih puzeva , anemoncica.. po kamenu na kom je itd.. Drugim rijecima voda iz tvog akvarija i zracni kamen..;)

.., staklo i rasvjeta koja je 1*70W hqi + 2*24w T5!!

ma mislim super, !!

daj ga malo poslikaj (ne ove sto sam vidio na AN, vec slikaj malo u sump, pa u svjetla, odozgora, pozicije pumpi.. i reci dimenzije sirok-dug-dubok


Sa dobrim planom mozes to napraviti da svjetski izgleda..

koja je tvoja vizija , sto bi htio od njega i imati u jnjemu..?
 
Ma Mario lud sam ko pracka, ponesto zbog svoje nikad-ukrocene zelje za svime, a ponesto zato sto sam imao toliko toga i MORAO sam aktivirati inace bi sve otislo preko u susjedov vrt, da meni ne smrdi! :lol:

Za tvoju informaciju, to je isti akvarij koji je figaro napravio... on i ja smo zbilja postali dobri frendovi, on ga se htio rijesit, nije ga htio prodat i tako je zavrsio kod mene "na cuvanju!" 8)

Iako je zbilja dobro izveo akvarij i stalak i rasvjetu, sada vidim da bi to moglo i mora bolje...
Trenutacna dimenzija je 55*40*40, a ceka me izrezano staklo za 80*40*40 sto mi je trebao bit sump za moj 370 litras (odustao zbog financija), pa cu izgleda radit polako novi akvarij.

Rasvjeta je dobra no MH nije 10000 K i to me muci(5000 K)

Stanje u akvariju se vise nego popravilo, nitrati su sad vec minimalni, ph stabilan(posudio digitalni), svi koralji rastu i bujaju.

Prvenstveno sam htio u akvariju imat ocellarise i anemonu, tridacnu, LPS ljepotane, i pokoji SPS... softy-i me iskreno ne diraju previse... osim odre?enih obojanih ljepotica koji idealno popunjavaju prazan prostor (plavi i crveni mushroomi - nabavljam ih!, nesto sitno zoanthusa i GSP) no kak sam morao stare stvari stavit unutra, akvarij sve vise izgleda na obi?ni nabacani mix.

Polako cu se rijesavat softy-a i nadopunjavat SPS-ove, jer LPS imam vise manje sve kaj me zanima, a moze se nabavit!

Plate montipora i koja acro u planu je za moj akvarij.

Kaj se riba tice imam gobidona okinawae, dolazi jo stonogobiops nematoides i par ocellarisa... vise mi iskreno netreba, no privlaci me n.magnifica i centropyge koje nemogu drzat u tako malom akvariju.

Eto, otvorit cu novu temu di cu postavit nove slike akvarija, al da ga malo dotjeram... :wink:
 
to je isti akvarij koji je figaro napravio... on i ja smo zbilja postali dobri frendovi, on ga se htio rijesit, nije ga htio prodat i tako je zavrsio kod mene "na cuvanju!"

a da? sto je on napravio sebi veci ili je odusto? Di je murina zavrsila?

sada vidim da bi to moglo i mora bolje...

sto nevalja? pa super ti je za start, pokrijes se koliko te ima i sve 5.. ne kosta te puno za odrzavati.. sve sto vidis nemozes natrpati ni u ogroman akvarij, to je dio sporta...ima sto prekrasnih stvari koje bi imao al nemozes.

ma rasvjweta ti je ok, 40 cm dubine kaj ti je.. ove neznam kak svjetlozahtjevne ionak nemozes jos imati jer nisi spreman.

Prvenstveno sam htio u akvariju imat ocellarise i anemonu, tridacnu, LPS ljepotane, i pokoji SPS... softy-i me iskreno ne diraju previe... osim odre?enih obojanih ljepotica koji idealno popunjavaju prazan prostor(plavi i crveni mushroomi - nabavljam ih!, neto sitno zoanthusa i GSP) no kak sam morao stare stvari stavit unutra, akvarij sve vie izgleda na obi?ni nabacani mix. Polako ?u se rijeavat softy-a i nadopunjavat SPS-ove, jer LPS imam vie manje sve kaj me zanima, a moe se nabavit!
Plate montipora i koja acro u planu je za moj akvarij.


tako velika lista koralja znacila bi da je svaki od njih velik par cm sto nije bas neki impresivan displej, kad su tak mali fragici koda si ih jucer dobio..

i par ocellarisa

netreba ti 4 klauna u tak malom akvariju, dapace greska..

no privla?i me n.magnifica

nemoze!!!! samo odlikasi :twisted:

cf9d8f1faa506de8781218d5f2869c34.jpg


bc89003d72666ecc6e02f32b484ab077.jpg


ne zalijeci se na nju, ta i gigantea su najzahtijevnije anemone, BTA te uz malo ljubavi i volje nece ostaviti razocaranog, prekrasna je , mozd se i klonira u akvariju.. ne zalijeci se sa zivotinjom koja ce gotovo sigurno uginuti u roku od dva mjeseca..

..i centropyge

za kog je 60% sansa da ce ti cackat po koraljima, jako lijepo...

pazi ovako:

u prvom planu Anemona i klauni , koji puz i rak samac, dvije brittlestars, lysmata skamp. eventualno jos koja ribica no predmet strategije i diskusije

sitne anemonice tipa par vrsti gljiva, gps i polipa lijepih boja koji ce se kroz 6-8 mjeseci rasiriti skroz okolo, na straznje staklo zalijepis pulsirajuce xenije da se sire ;)

od koralja stavi ih sam 3 i pusti da rastu i postanu fini komadi i puno je lijepse vidjet tak par velikih piseva nego 30 malih fragica..
Kloni se za sad akropora, extremno sarenih, stylophora, hystrixa, i hydnophori.. Drzi se euphyllia, lobophillia i takvih sarenih lps koraljcica.. jedna fina grana eufilije s kojih 10-15 zvoncica, neki crvenkasti brain koralj, jedan ljepsi softy i to je to

tridakna squamosa velicine sake

to bi bio vrlo impresivan mali slatko napunjeni displej, no to je stock lista koja bi se punila polako, u kojih 6 mjeseci, i anemona bi trebala bit zadnja koja se stavi.. Tak da bi ti trebao bit prioritet da ti ona pozivi i udomaci unutra.. Ne cackaj puno po kemikalijama i gledaj kako brije.. Koliko je dugo unutra?

.. i na kraju kad se sve smirilo , polipi i gljive razrasli, stanovnici ti prilaze jer znaju ruku koja ih hrani.. sve krcato harmonije, bla,bla..(poslije6-8-10 mjeseci) posalje ti -=BOB=- lampu 1x150 wata gisseman ili slicnu za kojih stotinjak eura..;) pa upgradeas rasvjetu... velim da ti je ravjeta ok, mene vise zabrinjava kako si postavio da voda cirkulira..
 
Bas ste se raspisali, ko ce sve to da pohvata :)

Bob karantinski akvarijum nema veze sa velicinom tvoga akvarijuma, to je samo pitanje sigurnosti. Pa i sam spominjes akvarijum od nekoliko litara. Pa zar i to nije karantin?

Inace Stina ti imas puno zelja a jedan nano akvarijum. To je dosta tesko uskladiti. Bolje se orjentisi na minijaturne ribe kojima ce sve to vise da prija. I anemona u tom akvarijumu je nepotrebna. Ona moze ekspresno da ti rasturi akvarijum pa da se ceses tamo gde te nikada nije svrbelo.

Jos da ti dodam da izbacis te lekove iz glave a pogotovo iz upotrebe. Akcenat u morskoj je da sprecis a ne da lecis. Nije to za dzabe jer kada se ribe razbolu tesko da mozes da im pomognes. Sanse su ti minimalne.

Ovo za divljake sam ti rekao a evo i Bob ti isto kaze. Ako ga negledas duze vreme u radnji onda zaboravi na njega.
 
od nekoliko litara. Pa zar i to nije karantin?

je da naravno neki nacin,, sto sam mislio je da mu netreba place u kome ce drzat koralj ili ribu 10 dana i promatrat je vec onako vise na brzinu uocit eventualne probleme, ocistit zivotinju od nametnika, sluza i bakterija u istoj vodi od akvarija s istim parametrima te tako smanjiti stress od aklimatiziravanja dvaput...