bolest nepoznatog porekla

coje

New Member
1 April 2008
2
0
1
Cao svima!
Molim nekog ko se razume u oboljenja ribica da mi odgovori sta mogu preduzeti u sledecem slucaju.Moj skalar vec 10 dana nista ne jede i samo lezi na dnu akvarijuma.Nema nikakve vidljive znakove oboljenja po telu.Bio je u akvarijumu sa jos nekoliko ribica koje su u redu.Sada je odvojen,u karantinu.2 dana sam mu u vodi drzala gorku so,a sada vec 3 dana orvagil tabletu (200mg),ali on ne pokazuje znakove poboljsanja...:( Da li mu ima spasa?Hvala puno unapred
 
U osnovi kada riba odbija da jede u duzem periodu onda su sanse da se spase svedene na minimum. Najgore od svega je sto ti nemas nikakav pokazatelj da znas o cemu se radi.
Ocito je neko oboljenje, parazit, bakterija ili cak virus.

Ako riba i dalje odbija da jede a ti nisi u mogucnosti da forsiras ishranu ribe a verujem da nisi onda je najbolje da joj na jedan najbezbolniji nacin skratis muke.

Metronidazole moze da pomogne ako je riba inficirana flagelatama a ti treba da dodas 250 mg na svakih 50 l vode i da povecas temperaturu da bi imao bolji efekat, recimo na 30 stepeni.
Probaj mozda i nije kasno za to.
 
Hvala puno na odgovoru!!!
Probacu da uradim ovo sto si predlozio, nadam se da ce uroditi plodom...
 
na skalaru su mi se pojavile bele tackice, kao da je nesto zalepljeno, ima nekoliko na glavi, dok se na krljustima isto primecuju neka bela kao ostecenja, ostale ribe su ok, takodje taj skalar je fino raspolozen, normalno jede i ponasa se ok, ali me to bas brine. :hej:
 
bila sam danas u prodavnicu za zivotinje i trazila prvo melahit zeleni i to nisu imali, a zatim sam trazila neki lek za bele tacke i dali su mi nesto sto je po sastavu:
1ml sadrzi:
-3,95mg Methilthioniniumchlorid
-6,3mg Ethacridinlactat
-0,31 melahitgrünoxalata- to mu dodje melahit zeleno
-0,79 methyl-rosaliniumchlorid
nadam se da je ovo neki dobar lek...
koristi se tako sto se na 100 l vode prvog dana ubace 20 kapi, a naredna dva dana po deset.. nesto mi ne deluje da se ta bolest leci za 3 dana ali videcemo... jos nesto, od juce su se znacajno povukle te flekice i skoro da ih vise nema, a ja sam terapiju ipak pocela danas... i jos nesto sam primetila da jedan veci skalar non stop udara ovog manjeg koji je bolestan... i ovaj jadan mora da se sklanja i krije po akvarijumu... dok kada ugasim svetlo smire se.. da li moze tako da ga povredi, skoro da je duplo krupniji od njega i trebam li da im nekako podelim akvarijum... naravno ako ovaj opstane..
 
samo ti nastavi sa terapijom,posle u filter obavezo aktivni ugalj uz vecu promenu vode,a to sto se jure ne treba da sprecavas skalari su teritorijalne ribe,ne bi trebalo da bude vecih posledica po jedinke ali hijerarhija mra da se zna to ce veci skalar pokazivati kad god mu manji bude u blizini.
 
Bele tacke ne odlaze tako preko noci pa je sve to onda diskutabilno sta je sa tvojim ribama. U svakom slucaju ovo sto imas nece da im naskodi. To ne mesavina vise preparata, nekako univerzalniji lek.
Malahit zeleno je ime za drugu hemikaliju a ti imas malahit oksalat. U sustini nemoj to da te brine.

To sto se skalari medjusobno guraju itd to je normalno i ti tu ne mozes nista da uradis. Skalari sami moraju da se izbore za svoje mesto u akvarijumu i ti nemoj da budes arbitar u tome.
 
nadam se da sam uspela da prebacim sliku, ovako je izgledala ta ribica pre 4 dana , sada vise nema ni jednu vidljivu tacku ali primecujem da su joj rasenjena peraja, po najvise na repu... to ce nadam se vremenom da se porravi
 

Attachments

  • IMG_1283.JPG
    IMG_1283.JPG
    65 KB · Pregleda: 16
sada su se povukle, a sliku sam postavila tek zbog toga sto su mi rekli da se ta bolest belih tacaka ne leci brzo, a meni je ovo bilo slicno onom primeru bolesne ribe koju je Boban postavio u tekstu o belim tackama...okruglastog oblika kao da su nalepljene... verovatno je ovo neka druga promrna... doduse meni je temperatura vode bila 24 C, a sada je 29 C, moguce je da joj je bilo hladno... ustvari ribica se oporavila od kako joj je toplija voda... ko zna sta joj je bilo... sada je dobro osim sto joj peraja uopste nisu u redu, deluju skroz rasenjeno..