Bolest platika???

zopex2008

Administrator
Staff member
8 Oktobar 2008
2,810
106
63
69
Beograd
U akvarijumu gde mi odrasta mladj platika cesto nalazim mrtve ribice u jutarnjim casovima. Dan pre toga ne primecujem nista sto bi ukazivalo da su ribice bolesne ili da imaju neki drugi problem. Ribice su veleicine 1 do 1.5 cm i ima ih dosta u akvarijumu ali je filtracija odlicna kao i nivo kiseonika. Nitrati i nitriti su u dozvoljenim granicama Ph je oko 7.8, amonijaka nema. Kod odraslih maticnih riba nema bolesti niti ikakvih problema. Lecio bih ih ali nemam ideju od cega.
 
Ovakve pojave su u sustini i najgore. Uginuce riba je relativno veliko a ti nemas ideju sta se desava. Probaj da izanaliziras problem. Sta je sa raznovrsnom hranom? Da mozda nije u pitanju manjak necega osnovnog a neophodnog. Zatim genetika ili mozda nesto sasvim jednostavno - acarina?
 
Hrana je OK. Raznovrsna je i barem jedanput dnevno je ziva dafnija. Genetika-neverujem, jer ovo se ranije nije dogadjalo:confused: Ostaje mi da pratim situaciju ili dodam nesto od najcescih lekova, mada mi se to najmanje svidja, jer neznam sta lecim, a i nemam ideju sta bih dodao od lekova. Znam da je glupo ovako traziti savet ali sta bi dodao u ovoj situaciji?
 
Ovakve pojave su u sustini i najgore.
Da to je najgore. Meni se desilo da mi pocrka u roku od par sati deset trigonostigmi koje su "pucale od zdravlja" . Samo su ubledele iz cista mira i munjevito pocrkale. U aq su bile i gupike kojima nista nije falilo. Nikada nisam ukapirao sta se desilo. Sta ti mislis Bobane?
Meni onako laicki pada na pamet neki galopirajuci virus na koga su samo one osdetljive.

... ili mozda nesto sasvim jednostavno - acarina?
Kakva je to riblja acarina? Jel to bas tako opasno i cesto?
 
Hvala za link, ali mislim da nisu u pitanju ti paraziti iz razloga sto su akvarijumi bez podloge i gotovo svaki dan se usisavaju. Danas sam primenio neke lekove sirokog spektra dejstva i verovatno cu pretrpeti kritike sto sam to uradio napamet, ali to mio je ostalo kao jedino resenje, pa cu videti kakvi su rezultati.