Brachypelma kahlenbergi

Spajdermen

Active Member
30 Juli 2017
109
70
28
26
Sistematika

Kingdom: Animalia
Phylum: Arthropoda
Subphylum: Chelicerata
Class: Arachnida
Order: Araneae
Infraorder: Mygalomorphae
Family: Theraphosidae
Genus: Brachypelma
Species: Brachypelma kahlenbergi

Opis

Brachypelma kahlenbergi je vrsta pauka u porodici Theraphosidae (tarantule), pronađena u Meksiku.

Brachypelma kahlenbergi je relativno mali član roda Brachypelma. Tri mužjaka su imala ukupnu dužinu tela između 32 i 34 mm; ženka je veća, jedna ima dužinu tela od 41 mm. Četvrta noga je najduža, do 58 mm kod muškaraca i oko 49 mm kod ženki. Telo je uglavnom tamno sa relativno gustim dlacicama na trbuhu i nogama u poređenju sa oskudnijom crvenom dlakom B. schroederi, na koju ova vrsta podseća. Oklop je varijabilan u boji i može izgledati prilično svetao.

Taksonomija

Brachypelmu kahlenbergi je prvi put opisao 2008. godine Jan-Peter Rudloff. Primerci korišćeni u njegovom opisu potiču od Hervig Kahlenberg, koji ih je prvi prepoznao kao novu vrstu. Pauci iz Veracruza u Meksiku su poslani u Kahlenberg u Nemačkoj, gde je podelio potomstvo. B.kahlenbergi se razlikuje od svih drugih vrsta u rodu rasporedom sigile na grudnoj kosti i posedovanjem dva bodlja, a ne jednog, na prolateralnoj tibijalnoj apofizi.


Zanimljivost

Sve vrste Brachypelma su 1994. godine stavljene u CITES Dodatak II, čime je ograničena trgovina, iako B. kahlenbergi tada nije opisan i nije izričito naveden.

I naravno za kraj, evo moje fotke, trenutno je samo jedna, pa cu ubacivati nove kako bude rasla, bas me zanima njen rast, tj duzina.I zamolio bih za sto vise komentara.
 

Attachments

  • b kahlenbergi.jpg
    b kahlenbergi.jpg
    109.5 KB · Pregleda: 4
Last edited:
  • Like
Reactions: Fauna
Njena velicina je trenutno 5-6cm sa rasponom nogu, nadam se presvacenju uskoro, kao sto mozete i videti po fotografiji.Pozdrav i voli vas Spajdermen !
 
Ovakav tekst ili opis moze da se doda u resurse uz male korekcije. B. kahlenbergi treba da bude B. kahlenbergi . "u porodici Theraphosidae" treba da bude "u porodici Theraphosidae" itd. "32 i 34 mm; ženka" Jasno ko dan :) Razmak :)

Eto malo da te smorim sa time pa ako si spreman na to onda u saglasnosti sa @Fauna ovakvi podaci mogu da idu u neki nas zvanicni sadrzaj.
 
  • Like
Reactions: Spajdermen
Veoma sam zahvalan na pomoci. Izvinjavam se, ne znam kako sam propustio komentar, nisam ga video na vreme.
Da li je sada dobro ? Da li sam skinuo bold sa svega sto sam trebao ili mozda negde nisam morao da skidam, mislim na primer kada navodim dimenzije vrste ?
 
kao sto si naveo, nalazi se na CITES crvenoj listi ugrozenih vrsta, pa evo te liste

 
Last edited:
  • Like
Reactions: Spajdermen
kao sto si naveo, nalazi se na https://www.iucnredlist.org/ ugrozenih vrsta, pa evo te liste


CITES i IUCN crvena lista nisu ista stvar.

Moze ovako?

Onda i vrsta i rod u sistematici isto treba italic i fali ono Rudloff, 2008 :)

Ne treba. Samo ako se ispisuje Taxon name kao na primer Taxon Name: Brachypelma kahlenbergi Rudloff, 2009 ( i ne 2008)
 

Attachments

  • Rudloff.jpg
    Rudloff.jpg
    78.4 KB · Pregleda: 6
Last edited:
Taxon moze biti bilo sta u biologiji, to ti je i sama ta vrsta i skup zivotinja na nekom stanistu itd... Uglavnom pored imena vrste bi se trebalo ispisivati i ime ko ju je opisao i tad je kompletno.

A sto se CITESA tice to je regulativa kojom se ogranicava trgovina retkim i zasticenim vrstama zivotinja, a nasa zemlja je jedna od potpisnica iste pa je samim tim i treba postovati.
 
Taxon moze biti bilo sta u biologiji, to ti je i sama ta vrsta i skup zivotinja na nekom stanistu itd... Uglavnom pored imena vrste bi se trebalo ispisivati i ime ko ju je opisao i tad je kompletno.
Nisi me razumeo sta sam napisao (otvori attachmants koji sam dao) Dobro je napisao sistematiku u sammom tekstu, svugde je tako i prikazana izuzev kada napominjes takson name ili Binomial name (binarna nomenklatura) tada pises Brachypelma kahlenbergi Rudloff, 2009.

A Cites listu znam sta je, ne treba mi objasnjavati, dobro znam, imam primerak u stampanom izdanju kada se prvi put pojavila zvanicno u nasoj zemlji.
 
  • Like
Reactions: Spajdermen
Ok, ja sam hteo ukazati na greske ako vec zelite da pisete kako treba, ali necu se vise mesati :)
Izgleda da sam opet pogresno shvacen. :) Treba ukazati na grekse i bila je greska kada sam napisao gore da je ne crvenoj CITES listi, to je trebalo da se ispravi jer sam sasvim nesto drugo istakao a brzopleto sam napsiao. Ove dodatke sam ubacio da se prosiri tekst ako treba, to je sada na autoru teksta po njegovoj volji.
 
Onda i vrsta i rod u sistematici isto treba italic i fali ono Rudloff, 2008 :)
Ti i dalje to ne razumes :)

Napomena: Ovo sam pogresno citirao, obracanje je za @Spajdermen -a mada je i @Igor87 ovde spomenuo Rod u italik slovima a to neide.


Mi ovde govorimo o nomenklaturi imena zivotinja a ne o taksonomiji i sistematici. Niko ovde ne postavlja pitanje kojoj klasi, redu, porodici, rodu itd taj pauk pripada.

E ta nomenklatura je jasno definisana medjunarodnim kodeksom i tu nema sta da se raspravlja. Problemi nastaju zato sto to mnogi povrsno tumace. Evo i ovde u ovoj temi deluje mi da je sve to izvuceno sa Wikipedije, naravno da je to pogresno. Dovoljno je pogledati kodeks i sve ce biti jasno.

Nekoliko stvari treba definisati jer te stvari i prave najvise zabune.

- Scientific name, naucno ime: To je ime na bilo kom nivou taksona. Recimo Theraphosidae je naucno ime za porodicu (family) tog pauka. Ako je naucno ime na nivou iznad same vrste onda je samo jedno ime (uninominal) a ako je na nivou vrste onda ima i specificno ime koje se jos naziva i epitet. Znaci naucno ime se ne odnosi samo na "Brachypelma kahlenbergi".

- Specific name (Specificno ime): To je u stvari drugo po redu ime u binominalnom imenu.

Species - Osnovni nivo taksona, jedan nivo ispod roda.

Species name (Ime vrste) - to je ime koje mi pisemo pod "Species" a to je = Binominal name

Binominal name - Ime dobijeno kombinovanjem imena roda i specificnog imena vrste.


Pravilo pisanja binominalnog imena.

Prvo ime (genericno ime) se pise velikim slovom dok drugo ime (specificno ime) se pise malim slovom.



Znaci "Species: B. kahlenbergi"- nepravilno jer "B." nije genericno ime (ime roda) vec je Brachypelma

Pravilno: Brachypelma kahlenbergi Rudloff, 2009

Scientific name (naucno ime) vrste se pise tako da bude vidljivo razlikovano od ostalog. Uobicajeno je da se koristi italik slova i preporucuje se ali ne mora. Tako napisano ime nam kaze da je Rudloff 2009 godine objavio taj svoj rad o sistematici i da je ta zivotinja svrstana u rod Brachypelma. U slucaju da je napisano "Brachypelma kahlenbergi (Rudloff, 2009)" onda bi nam to govorilo da je ova vrsta premestana iz jednog roda u drugi.


E sada o tom skracivanju. Kada pises tekst pa kada prvi put spomense naucno ime vrste onda ga pises kako treba, recimo "Brachypelma kahlenbergi Rudloff, 2009". U daljem tekst ako ponovo spominjes ime te vrste onda ako zelis jednostavno skrati na "B. kahlenbergi" Znaci skracujes u tvom pisanom izlaganju a ne u hijerarhiji.



A sto se CITESA tice to je regulativa kojom se ogranicava trgovina retkim i zasticenim vrstama zivotinja, a nasa zemlja je jedna od potpisnica iste pa je samim tim i treba postovati.

Ovako receno deluje mi da ne odrazava svoju namenu. CITES ne ogranicava trgovinu nego sprecava nelegalnu trgovinu. Mozes ti da trgujes koliko hoces sa tim ugrozenim vrstama ako ih razmnozavas u svom uzgajalistu. Sustina je da niko ne moze da trguje sa biljkama i zivotinjama iz prirode, barem ne bi smeli ali ...
Eto dobar primer za CITES su azijske arowane.

Naravno sve ovo receno se odnosi na ugrozene vrste a ima i vrsta koje jednostavno nije ni zakonski moguce razmnozavati i trgovati kao pojedinac. Eto NZ Kiwi je jedna od takvih ptica a recimo u Srbiji je Ramonda nathaliae.
 
Last edited:
Opis

Brachypelma kahlenbergi je relativno mali član roda Brachypelma. Tri mužjaka su imala ukupnu dužinu tela između 32 i 34 mm; ženka je veća, jedna ima dužinu tela od 41 mm.

Pokusavam da ukapiram sta si ovde hteo da kazes. Kakva tri muzjaka u opisu, odakle su, gde, sta ... pa jos i jedna zenka duzine 41mm. Koliko su duge ostale, vise, manje?
 
  • Like
Reactions: Spajdermen