Brochis

Eddie

Senior Member
3 April 2005
399
2
18
49
Pancevo
Brochis

Ceo rod Brochis-a moze se pronaci na teritoriji juzne amerike, tacnije podrucju Brazila, Ekvadora i Peru-a. Pripadaju porodici Callichthyidae koja obuhvata i sve Corydiras vrste.Rod je ustanovljen 1871 godine od strane Cope-a koji je cinila riba koju danas znamo kao B. Splendens a onda je nazvana B. Coerules.Tada je u upotrebi bio sinonim za naziv roda – Chaenothorax.
Rod cine 3 danas poznate vrste i to

-Brochis splendens (Castelnau,1855)

Smaragdni somic-ili splendens(sijajuci) ima najistaknutiju boju i presijava se pod svetlom.
Ima 10-12 zraka na dorsalnom peraju.Zivi na podrucju Brazila,Perua i Ekvadora.
Velicina odralsog primerka je oko 10cm.

-Brochis multiradiatus(Orces-Villagomez, 1960)

Madeira i Ugarape u Brazilu kao i Ucayali,Pachitea u Peru-u i Lagartococha u Ekvadoru su reke koje su dom ovoj vrsti.
Kako joj i ime kaze glavna odlika multiradiatusa je veci broj zraka na dorsalnom peraju,imaju ih 17. I jos, za razliku od ostalih Brochisa, imaju izrazito dugacak „nos“ pa su cesto nazvani i prase ili njuska. Narastu i preko 10cm

-Brochis britskii(Nijessen/Isbrucker,1983)
Otkriveni relativno skoro u Brazilu iako su najveca vrsta Brochisa.10-15cm velicne i sa 15-18 zraka u dorsalnom peraju. Lice na multiradiatuse ali nemaju njuskicu.

Sve tri vrste se malo razlikuju i oko neupucenog posmatraca moze da se lako prevari. Glavna karakteristika sve 3 vrste je prelepa smaragdno zelena boja tela i slicnost sa Corydoras vrstama. Brochisi su cesto, posebno dok su vrlo mladi, laki za pomesati sa nekim vrstama Corydorasa, posebno sa C. Aeneus-om.

Najuociljivija razlika izmedju Brochisa i Corydorasa je broj zraka na dorasal peraju, Brochisi ih imaju od 10 do 18 dok ih Corydoras vrste imaju 7 ili 8.
Brochisi su mali okloplnjaci, koji imaju ispod koze povezane ploce od kostiju koje cine svojevrstan oklop. Svi imaju 3 para brkova, dva na gornjoj usni i jedan par na donjoj usni.

Brkovi su im super osetljivi i sluze im za trazenje hrane. Inace su poznati po sklonosti da se ostecuju ukoliko je podloga u akvarijumu neadekvatna, suvise sitna i ostra podloga. Brkovi se mogu obnoviti posle ostecenja ali nikad ne budu iste duzine kao pre.

Kao i Corydorasi, Brochisi imaju mogucnost „crevne respiracije“ sto znaci da mogu da zive u sredinama sa vrlo malom koncentracijom kiseonika u vodi. Jer izlaze na povrsinu gde progutaju atmosferski vazduh koji im prolazi kroz stomak i na tom putu se u crevima koja su bogata krvnim sudovima izdvaja kiseonik i nadoknadjuje manjak koji se javlja u disanju preko skrga.
Ustvari, oni su toliko postali zavisi od ovog nacina uzimanja kiseonika da postoji velika sansa da ce uginuti u akvarijumu ako im se uskrati mogucnost izlaska do povrsine, bez obzira na aeracju u akvarijumu.

Brochisi su Omnivore, sto znaci da jedu sve sto im dodje pod brkove. Omiljena hrana su im razne vrste zivih crva,artemija,dafnija,alge.. ali prihvataju i sve vrste suvih hrana. Posebno ce ih obradovati tablete spiruline ili neke slicne tablete za ribe dna. Treba ih hraniti u sumrak, odnosno pred gasenje svetla u akvarijumu mada su aktivni i nocu.

Vazno je istaci da ce se Brochisi u akvarijumu odlicno osecati sa jatima Corydorasa i drugih miroljubivih riba, a nikada ih ne treba drzati u broju manjem od 5-6 primeraka jer su vrlo drustveni i krecu se u jatima. Usamljeni brochis se nece mnogo kretati i uglavnom ce biti stidljiv i povucen gotovo neprimetan u akvarijumu.

Voda u kojoj Brochisi zive je meka i blago kisela ali su prilagodljivi na uslove u akvarijumu i dokle god parametri nisu ekstremni ili ih ne izlazete naglim promenama njima nece mnogo smetati vasa voda. Temperatura vode je izmedju 22 i 26 stepeni celzijusa. Naravno traze cistu vodu i barem mesecnu izmenu dela vode (a koje ribe ne traze).Vole dno prekriveno biljkama, sa puno mesta za skrivanje, potopljenim panjevima i mahovinom(javanska mahovina je omiljeno skroviste svim somicima a cesto umeju da lepe ikru u nju).

Mrest Brochisa je moguc u akvarijumima, mada je redak, pomalo lici na mrest Corydorasa. Zenka ustima uzima seme od muzjaka ali za razliku od korija spermu zalepi za list ili kamen koji je prethodno ocistila, i onda preko nje lepi jaja. Mogu da u toku 2-3 sata mresta poloze do 200 jaja.Za mrest je potrebno 2-3 muzjaka na jednu zenku. A inicijartor mresta mogu biti dobra ishrana zivom hranom,promena atmosferskog pritiska, kao i spustanje pa zatim dizanje nivoa vode u akvarijumu sa obaranjem temperature.
 
Bas lepo Eddie sto si napisao kartak tekst o ovim cat vrstama koji pored toga sto su zastupljeni kod nas, spadaju u grupu najomiljenijih "cistaca". Posebno mi se dopada sto si opisao razlike sve tri vrste Brochis-a...

Mozda jedinu kritiku koju mogu dati na tvoj post (uvek moram da kritikujem :mrgreen:) , to sto nisi postavio ni jednu fotografiju a verovatno imas svoje orginalne fotografije.
 
Mi imamo jednu vrstu u databazi pa evo i da je postavim.

Brochis splendens

Link ka databazi: Stara databaza riba je uklonjena :)broj=2218&vrsta=splendens

052c0c42f2094efa7758264337728255.jpg



Sto se tice ovog roda tu jos moze da se kaze da je on blizi rodu corydoras po svojim karakteristikama nego sto su pojedine vrste unutar samog roda corydoras. Svi se nekako slazu da ovde treba da se uradi neka revizija ali sve to tako stoji.

Eddie je naveo da ove ribe izlaze na povrsinu da bi "udahnule" vazduh. Ta radnja moze da nam posluzi i kao indikacija kvaliteta vode. Ako ove ribe idu vrlo ucestalo na povrsinu to znaci da nam voda sadrzi malo rastvorenog kiseonika i da nesto nije u redu. Tada treba da sve proverimo i otklonimo uzrok tome.
 
Lep tekst, vredan paznje.. Svaki ljubitelj riba dna pozelece da je ima ove simpaticne ribice. .
Eddie sve pohvale za tekast i to sto si deo svog znanja podelio sa nama. :)

p.s. Fauna, tekst je dovoljno dugacak da pruzi podatake bitne akvaristi, a da ne preraste u "naucnu" raspravu i smaranje onog koji cita. :mrgreen:
 
Dobar je i kratak ako pogadja gde treba :):):)
Slike ce da budu kad budem u'fatio male nemirne da poziraju i kad budem siguran koju vrstu imam. A nadam se da tekst bude dopunjen i licnim iskustvom mresta kad za to dodje vreme. Ukoliko jos neko ima iskustva sa ovim ribama neka slobodno doda svoja iskustva.
Inace, koliko znam vodi se naucna rasprava medju ihtiolozima oko ovoga sto je Boban napomenuo. Brochisi po mnogoim karakteristikama zapravo pripadaju rodu Corydoras-a i vrlo je verovatno da ce uskoro rod biti pridruzen C. ribama.
 
Ma samo im prebroji zrake i to je to. Naveo si te podatke pa ne mozes da pogresis. B. splendens 10 - 12 i to je to. Za ova dva druga je isto lako. Ako koza laze rog (citaj nos) ne laze :) Znaci indikativo prebrojis zrake u dorsal peraju pa posto 17 mogu da imaju oba onda vidis po njusci.

Inace Brochis multiradiatus ima oko 17 zraka sto znaci +- a ne mora da bude tacno 17. Tako kaze Warren E. Burgess u svojoj knjizi gde je opisivao ovu vrstu a to je glavna referenca.
 
eto slikica Brochis splendensa
 

Attachments

  • B.splendens.jpg
    B.splendens.jpg
    60.1 KB · Pregleda: 17
  • Bsple.jpg
    Bsple.jpg
    63 KB · Pregleda: 16
  • bs.jpg
    bs.jpg
    59.8 KB · Pregleda: 20
bas su divni resio sam da svoj najbolji akvarijum posvetim isklucivo ribama dna corydorasima i eto recimo njihovoj divnoj rodbini brochisima ako ikad dodjem do njih :)
 
Ako nema u ducanu ima kod.....valjam_seTako da, Atanasije, nema sta da brinemo.......:mrgreen:

Eddie, slikice su ti super.
 
Neznam da li ste upoznati sa ovime ali jos 2003. je Brochis prebacen u rod Corydoras. To je izazvalo dosta polemike i evo nekoliko godina kasnije ovaj rod je i dalje Brochis i po katalogu riba kao i kod fishbase. Ocito se tu nesto desava zestoko.

Britto, MR, 2003. Phylogeny of the subfamily Corydoradinae Hoedeman, 1952 (Siluriformes: Callichthyidae), with a definition of its genera. Proceedings of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia 153: 119–154.


Nakon nekoliko godina ponovo to postaje aktuelno jer u skorasnjem dokumentu objavljenom u zootaxa "Ferraris, CJ Jr, 2007. Checklist of catfishes, recent and fossil (Osteichthyes: Siluriformes), and catalogue of siluriform primary types. Zootaxa 1418: 1–628." brochis rod ne postoji vec samo Corydoras.

Ko zna sta se tu desava i kako izgleda vrlo brzo moze da dodje do pretumbavalja u ovoj familiji.

Eto tek mala dopuna ove teme o ovom rodu :)
 
Prosle nedelje sam imao raspravu, vise prijateljsko ubedjivanje, sa jednim vlasnikom radnje. Posto je na akvarijumu pisalo Corydoras brochis, ja sam prokomentarisao da jos nisu koridorasi vec zaseban rod. Dobih po nosu i covek me pozvao da da dodjem opet i da ce mi doneti neku novu knjigu gde je ta promena vec zavedena i sprovedena. Poverovao sam mu, ipak se radi o starijem iskusnom akvaristi tako da mi dokaz ne treba. Pitam se samo kako ce se zvati vrste, jer C. brochis ne moze biti zajednicko ime za 3 nekadasnje vrste Brochisa. Valjda C. splendens, C. multiradiatus i C. britskii ukoliko imena nisu zauzeta.
 
Pa cudi me da neko vec stampa knjige sa tim imenom jer je to sve u povoju. Svojevremeno je bila mala debata na planetcatfish-u u vezi toga kada je i receno da nece da trce ispred rude i menjaju ime a onda nakon par dana da vracaju na staro. I dan danas stoji Brochies.

Inace bas tako stoji kako si i rekao C. splendens, C. multiradiatus i C. britski.

Evo ti link pa skini dokument. To je samo prvi deo pa pogledaj na 114. stranici a mozes da citas sve ako zelis :)

Dokument prvi deo



Dokument drugi deo
 
sve ovo prepucavanje me nesto podseca na nas, da nema neko od nasih tamo gde se brochies-i uvode u maticni,rodni list cim je ispalo prepucavanje ili je svet poceo da lici na nas