Bronze hopper - Jumping spider

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,599
326
83
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Helpis minitabunda - Bronze hopper

Ovaj paiuk pripada familiji Salticidae takozvanih paukova skakaca. Poreklom je iz Australije ali se doselio na Novi Zeland gde je sada stalni stanovnik severnog ostrva.

Ovaj pauk ne pravi mrezu nego lovi tako sto skoci na male insekte i to radi uspesno zahvaljujuci izuzetno dobrom vidu.

Ovu vrstu odlikuje i to da je muzjak veci od zenke sto nije uobicajenu kod paukova. Zenka (na slici) dostize velicinu od oko 8mm.

full


full
 
  • Like
Reactions: Fauna
I ja sam imao istu dilemu gledajuci ovu sliku pa sam malo procesljao sve to. Dva mala oka, jedno sa svake strane se tesko uoce. Da sam odmah znao sta da gledam ja bi to bolje odradio :) To sam saznao posle gomile procitanih dokumenata.
Ipak tu uvek ostaje neka dilema s obzirom da je u igri veliki broj paukova, negde oko 2000 koji su ovde prisutni, pa sve to bas i nije tako jednostavno da se odredi. Ucim polako pa dokle doguram :) Pored toga ovo su mali pauci, neke jedva i uocim ovako corav :)

Citajuci o njima, paucima skakacima, naglaseno je da su ta dva prednja vekika oka glavna za dobar vid i precizno skakanje na plen.

Evo i slike gde se to donekle vidi :)

0L1A0754.jpg
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Spajdermen