Brumacija

miana

Member
4 Oktobar 2006
62
0
6
46
Vares
Nesto sam i procitala na netu ,ali dosta toga nije jasno .O brumaciji pricaju ljudi koji znaju o cemu pricaju ,a ja ne mogu da skontam par stvari: kada reptil dolazi u to stanje ,ali dal sam od sebe ili ga mi na neki nacin (smanjivanjem temperature) stimulisemo?Da li to zavisi od godisnjeg doba ?
Kad ce moja beba agama zapasti u to stanje ,s obzirom da joj je nekih 2 mj ?
Napisite nesto vise o ovoj temi .
 
Ne znam gde si pronasla bas takvu rec tj.takav izraz ali koliko znam takav izraz se retko koristi jer postoji jedinstven i svima prepoznatljiv strucni izraz hibernacija.

Ne znam da li te nesto interesuje oko te hibernacije ili poluhibernacije ili te samo zanimala ta nepoznata rec brumacija? Tvoja agama pod svim tim uslovima koje imas nema sanse da zapadne u nekakvu poluhibernaciju. Poluhibernacija nastaje usled neuobicajneog pada temeperature za takvu vrstu zivotinje, mada isto tako moze doci i do neuobicajenog povecanja temperature sto ce izazvati jedan drugi proces koji se naziva estivacija. I jedno i drugo nije karakteristicno za bradate agame ako im obezbedis sve osnovne uslove koji su im potrebni.
 
Pa iskreno ni ja nisam nikada prije cula za taj izraz.Skuzih da se radi o nekoj vrsti poluhibernacije .Ovaj izraz sam nasla na nekoliko teraristickih sajtova i rijec je bila upravo o 'brumaciji ' bradatih agama . Hajd dobro,ako moja agama nece imati te faze u svom zivotu onda mi i nije toliko vazno .Hvala Fauna.
 
Nema na cemu Miana ;) Ti i bilo ko drugi ,slobodno moze izneti svaku svoju nedoumicu i zajednicki pokusati da iskristalisemo sve sto je nejasno, naravno ako smo u mogucnosti .

Neke bradate agame u svojoj prirodnoj sredini sigurno mogu doziveti nekakvu poluhibernaciju ako im za tako nesto doprenisu klimatski uslovi ali ne uvek i ne na svakom podruciju.. Sve to zavisi od jedinke do jedinke i podrucija gde nastanjuju ovi reptili. Podrucija gde nastanjuju bradate agame( istocna i srednja Australija) je ooogromno ... ;)