Capillaria ?

Evo opet ja sa bolestima :fauna:
Zapravo sve je kao u redu osim sto kod onog poznatog skalara "Bude" vidim vire iz analnog otvora neke kao dve-tri-cetri dlacice tamno smedje boje duzine recimo 2-3mm. On normalno (cak prozdrljivo jede) i dobrog je raspolozenja i izrazenih boja.
1. Zanima me da li to sto vidim sigurno znaci da je Capillaria:?: "To" se ne mrda koliko vidim. Budin izmet je vec neko vreme 'kovrdzav" i debeo sto ranije nije bio slucaj ali otprilike normalne boje tj. nije beo.
2. Koliko je to opasno uopste?
3. Koliko je to prenosno i da li su sve vrste podjednako podlozne (na pr. B.Macracanthus)?
4.Cime i kako najbolje leciti i da li leciti i ostaqle ribe preventivno?
5. Koliko dugo moze to da boravi u ribi a da se ne primeti tj ne prouzrokuje neke ozbiljnije probleme?Tj. koliko je dugo on to mogao imati a da ja ne primetim i da mu naizgled nista ne fali?
Uh ...samo mi je ovo falilo,.... mozda da otvorim riblju kliniku:confused:
 
Capillaria sp. crvice ti nemozes da vidis osim ako ne izvrsis disekciju creva i to je jedini nacin da ih vidis. Dijagnoza se radi tako sto se pregleda izmet ribe i na povecanju od oko 400 x ti mozes da vidis jajasca koja imaju specifican oblik koji je dovoljan dokaz za prisustvo Capillaria sp.

Ti paraziti nisu tako opasni ako je u pitanju blaga infekcija i vrlo retko se desi da dodje do pomora riba. Ja to nikada do sada nisam video.

Bolest se prenosi tako sto inficirana riba izbacuje jajasca. Ta jajasca se delimicno razvijaju i riba mora da ih pojede da bi se razvoj kompletirao. Sanse da se to dogodi nisu bas velike ali ih ima. Infekcija riba uglavnom nastaje unosenjem nove inficirane ribe u akvarijum.
Zivotni vek ovog parazita mi nije poznat ali verujem da nije bas neki dugi mada ko zna.

Lecenje riba od ovih parazita se vrsi sa nekim sredstvom protiv crevnih parazita i takva sretstva mozgu da se dobiju od veterinara. To je uglavnom neki preparat na bazi flubendazol.

Zakljucak je da to nije Capillaria na osnovu iznetih podataka ali ko zna mozda si nasumice i pogodio. Bez provere nema nacina da se kaze da ili ne.
Isto tako nista nesmeta da ribama das neko credstvo za ciscenje od unutrasnjih parazita.

Pogledaj i ovu temu: http://www.beke.co.nz/threads/camallanus-cotti.1490/
 
Sad kapiram da je ovo drugo(u linku) sto pominjes losija varijanta. Jel sam u pravu? Inace kao sto sam rekao ja bar ne vidim da se to mrda mada izgleda skroz kao OVO samo u manjoj meri
I kad se riba pokrene to se ne uvlaci. Ali svakako imam vec neko vreme utisak da riba ima nekih crevnih problema.
Da li da dajem u hranu taj lek i koliko? Inace u aqua shopovima nemaju nikakav lek za tako nesto pa cu morati neki ljudski da uzmem. Jel moze i to? Nisam u prilici da nadjem nekog pouzdanog veterinara a i ovde ti je to smuti pa prospi posebno ako se radi o ribicama. Bojim se da ce mi dati nesto pogresno s obzirom na ovdasnje prilike.
 
Eto bio sam opet u aqua shopu i oni nude (na moje navaljivanje... i onako me "belo" gledaše dok su iščitavali uputstva na brzaka) kao resenje Sera Tremazol sto sadrzi Praziquantel ili lek pod imenom Sterazin za koji neznam sta sadrzi.U prvi mah mi ponudise nesto za protozoe onako ofrlje pa sam se opet natezao.
Isao sam i kod veterinara pri jednom aqua-pet shopu i on nikad nije cuo za Flubendazol (kao sto sam i ocekivao)i ima samo tablete i neku pastu za macke i kucice koji sadrzi: Pyrantel Embonate 230mg zajedno sa Praziquantel 20mg.
U ljudskoj apoteci sam pitao za neki lek za ljudske crve i rekose mi da je u pitanju sastojak Mebendazol .
Sta da izberem od svega i da li je neki od ovih lekova adekvatan za moj slucaj?
Osim toga vidim da ovi lekovi nisu bas tako naivni i cak se ne mogu koristiti kod svih vrsta pa me i to malo plasi.Bobane jel imas neki savet ili dodatno upozorenje za sve ove lekove? Ne vidim da se to stavlja u hranu!!!!!???? Znaci moram ceo aq da trujem opet.... sta da radim?
I jos da dodam ovaj tekst iz koga mi mirise da taj Sterazin i ne unistava bas sasvim te unutrasnje crve nego ih samo "kontrolise". Evo odlomka:"STERAZIN will also aid the control of internal parasites such as Round Worm, Thread Worm, and Intestinal Worm." Mozda gresim?
 
Mislim da nisi pazljivo procitao. Capillaria sp. se nevidi bez obzira na velicinu i izuzetno retko moze da se vidi u izmetu ribe. Inace ti crvi su stalno u pokretu. Na onom linku sto sam dao je druga vrsta crva i ona se vidi kada je riba mirna.

Flubendazol ili Flubendazole mora da ima negde mada moze da ima neko drugo ime sto nije iznenadjujuce.

Sto se tice terapije mislim da ti je najbolje da koristis Sera Tremazol jer je to napravljeno za akvarijumske ribe i samo prati uputstvo.

Da li je to bas najbolji lek to tesko moze da se kaze. Tih crva ima na hiljade pa samim tim sve je mnogo komplikovanije nego sto izgleda. Bez obzira na to ovi lekovi dosta uspesno resavaju te probleme. Ako si procitao onu temu o cotti crvima onda si video da sam ja koristio lek za ptice koji je odradio posao.

Flubendazole unisti te crve dok vecina drugih "kontrolise" jer ne ubija larve ali to nije neki problem, to se lako sredi. Vazno je da je odrasli parazit napustio ribu.
 
Sve sam procitao Bobane. I shvatam da je tvoj eksperiment sa pticijim lekom ipak bio rizican. Meni ipak i nije toliko bitno da li je bas capillaria ili neki drugi crv ako se lece istim lekovima. Po svemu sudeci lece se istim. Posto su oni tamo na YouTube i jos negde to nazvali capilariom tako sam se i ja poveo za tim ali nema veze.
Vazno je sada da si mi pomogao da se definitivno odlucim za taj Tremazol. Hvala ti puno:hej:mada... plasi me to sa tim menjanjem vode 80% minimum posle 6-8 sati od ubacivanja leka ... deluje pretece uputstvo

P.S>Cak sam pronasao da riba moze ziveti godinama sa time.Misle na nekog od tih crva ali kog,... neznam vise, kad kazes da ih ima milion ....
 
Evo sto puta ponovo citam uputstvo za Termazol i tamo kaze da se tretira ceo aq i da treba minimum 80% vode da se zameni posle isteka 6h. S druge strane daje se uputstvo lecenja putem kupatila gde je koncentracija leka ista ali se riba kupa samo 20 minuta .Gde je ovde logika?
Za onaj Sterazol nisam uspeo da nadjem sastav ali sam nasao da ne sadrzi ni Praziquantel ni Flubendazol. Posto se recimo izuzimaju neke ribe kao sto je kečiga, pirana, morske zvezde i kako rekose "ribe slicne ovim vrstama" (koje bi to mogle biti?) uvukla mi se sumnja da bi mozda botije bile osetljivije na lek jer nemaju krljust. I tako sam Googlao i na nekom sajtu nadjem da su botije stvarno osetljivije na ovakve lekovei da treba biti oprezan.Tj da su uopste loaches osetljiviji i na Praziquantel.
E sad jos jedno pitanje ostaje.Ako ih lecim u kupatilu sto mi je zgodnije (jer cu samo skalare tretirati) kako si to milio da:
"Flubendazole unisti te crve dok vecina drugih "kontrolise" jer ne ubija larve ali to nije neki problem, to se lako sredi" Hocu reci kako se to sredi ? I konretno mislim da su botie podloznije zarazi jer rovare po dnu.
Cak sam uputio sva ova pitanja i Seri ali sam dobio jako skrt odgovor da sledim uputstva vrlo moguce automatski.
 
Flubendazole unisti te crve dok vecina drugih "kontrolise" jer ne ubija larve ali to nije neki problem, to se lako sredi. Vazno je da je odrasli parazit napustio ribu.

"Flubendazole unisti te crve dok vecina drugih "kontrolise" jer ne ubija larve ali to nije neki problem, to se lako sredi" Hocu reci kako se to sredi ? I konretno mislim da su botie podloznije zarazi jer rovare po dnu.


Kao sto sam i naveo to se lako odradi i ovo je pravilo za lecenje od svih parazita koji nemaju mogucnost da se razviju u akvarijumu a i da plivaju i ponovo zaraze ribu.

Sve se sastoji u tome da se postavi resetka nekih 5 ili vise cm od dna i tako spreci ribe da idu na dno i oralno unesu jajasca parazita. To je cela mudrost, slicno kao i sa mrestom.
 
A znaci tako jednostavno.... uh sad treba naci resetku. Inace posle tog kratkog tretmana Buda i dalje ima to na rektumu mada mi se cini u manjoj meri. Uputstvo kaze ponoviti to posle 7 dana u slucaju da su skrzni paraziti. Za ostale ne navodi.
Moje je pitanje kako moze to delovati (ako uopste deluje za tako kratko vreme) a pritom su crvi unutra. tj kako lek dopire u dovoljnoj meri u creva samo usled kupanja ribe:?: To pitam s obzirom da se pominje jedan ili dva tretmana samo a vidim nema nekih posebnih rezultata od prvog. Da mozda ponovim i produzim ja to kupanje???:bozic:
Ustvari je kontradiktorno to trajanje lecenja gde prvo kaze 6h u aq. ili samo 20min u kadici.Kako je moguca i logicna ova razlika u duzini lecenja za isti lek, iste parazite i istu koncentraciju leka????? Nikako mi ne ide u glavu.
 
Vrlo verovatno da si omanuo u citanju uputstva. Kupatila obicno imaju vecu koncentraciju leka i zato je vreme krace.

Riba apsorbuje te lekove putem skrga a dalje sve ide po planu i programu. Pomalo unese i hranom koju ti ubacis jer hrana upije malo i leka a riba proguta hranu. To je sve predvidjeno pa je i prilagodjeno tome.

Pogledaj ponovo uputstvo pa vidi gde je greska.
 
Pise ti i na grckom :)

Koliko vidim ti tu negresis nego je uputstvo konfuzno a mozda i lose prevedeno. U osnovi svodi se na to da je tretmant od 20 minuta trajanja dovoljan a da ti moras da zamenis tu vodu nakon 6 sati ili ranije.
 
Hvala Bobane i Srecan Bozic novozelandski:bozic:
Lakse mi je sad kad i ti primecujes tu konfuziju. Nemoj da mislis citao sam ja to i na grckom i na engleskom i isto pise. U grcke prevode raznih uputstava cesto nemam poverenja pa ti to nisam rekao ali eto potvrdio si moje zapazanje.Veliko hvala.
 
Ja sam jednom prilikom razgovarao o tako slicnoj konfuziji i jedan covek iz AP mi je rekao da ta uputstva uglavnom pisu ljudi koji nemaju veze sa tematikom. Valjda je tako u velikom biznisu gde je ime izgradjeno pa nema potrebe da se brine o nekim retko zaguljenim korisnicima.