CopperBand Butterfly

jasenka

Active Member
3 Septembar 2003
1,543
0
36
Zagreb
Malo prije sam ga spomenula kao tamanitelja glass anemona...
Ali mene ta ribica odavno zanima, još prije nego što smo kupili prvu ribu sam ga htjela nabaviti..što ti misliš o njima, malo savijeta, iskustva ako imaš s njima, te kako se ta ribica ponaša u skladu s koraljima, koje zahtijeve ima s hranjenjem, te koliki joj je minimalni akvarij potreban?! Nije da cu ga uzeti, posebno s toga što mi ga je dosta teško nabaviti, ali eto tek toliko da znam, ako mi se ikada pruži prilika
 
Pisati bas tako o jednoj ribi je vrlo delikatan posao ali eto par reci.
Prvo, dobro je sto si se malo ohladila u vezi buterrfly riba. Te ribe su dosta osetljive i delikatnije od mnogih drugih. Mnogi kazu da nisu za pocetnike, i ja tako mislim, a svako treba da vidi gde je u svom vlastitom razvoju u vezi morske akvaristike i da odluci sam da li je spreman za jednu takvu avanturu. Znam da svako moze da kupi ribu i da je stavi u akvarijum ali cilj je da ta riba ostane u zivotu i da nije izlozena raznim patnjama.
Copparband buttefly riba spada u srednje tesku vrstu za cuvanje. Kao i sve ribe ove vrste izuzetno je osetljiva na kvalitet vode. pH mora da je stabilan sto je i preduslov. Pored toga zahteva relativno veliki akvarijum. Nemoj ni da pomisljas da je cuvas u malom akvarijumu jer ces samo da gubis vreme i novac. Nisam bas siguran ali ispod 200 l je avantura.

Problem kod cuvanja tih riba je bas njihova osetljivost. Dosta tesko podnosi putovanje pa je smrtnost velika ako je duze vreme. U akvarijumu ce prva da reaguje ako je nesto krenulo nizbrdo. Osetljiva je na sve pa protein skimmer se smatra kao obavezna stvar. Pored toga, vrlo je vazno da kod odabira ribe budemo sigurni da ona uzima hranu. I pored toga riba ce da dozivi ponovo stres nakon transporta do naseg akvarijuma pa sve ide ispocetka. Treba da joj se ponudi raznovrsna hrana a ja koristim jednu komercijalnu smesu koja je sastavljena od mnogih proizvoda mora i dosta zelenisa. Hranim je dva - tri puta dnevno. Pored toga ubacujem smrznutu i zivu artemiju i drug smrznutu i suvu hranu. Vrlo lepo jedu i hranu koja je namenjna ciklidima i ja tu hranu cesto koristim za sve morske ribe kao dodatak raznovrsne hrane.

U akvarijumu treba da bude samo jedna riba. Ako ih ima vise onda ce da ratuju. Mislim na butterfly. To opet zavisi od velicine akvarijuma ali je vrlo teritorijalna. Sa drugim manjim ribaba nema problema. Kada ih drzim sa nekim Angel ribama onda mogu da se povuku jer je ipak plasljiva riba mada se vremenom naviknu jedna na drugu. Ipak treba dase vodi racuna s kojim ribama se mesa jer to nije riba koja ce tek tako da proguta ponudjenu hranu.
Butterfly mora ili bi trebao da ima neki mali zaklon ali je sigurno da u reef akvarijumu to ima pa eto tek da napomenem.

Tacno je da jede te male anemone ali jede i sve ostalo. Moze da se odvikne od toga ako se stalno dodaje nesto drugo kao artemija ali rizik je uvek prisutan. To je mali rizik pa ko voli. Da to bas ne razumes kao strava i nesto nepremostivo neka ti posluzi podatak da tvoj paffer nije dobar za reef akvarijum. Iskustva sa njime imas.

Ja sa njima imam problema samo nakon transporta. Prvih dve nedelje je kriticno i ribe koje to prebrode uglavnom odrzavam bez problema ali smrtnost nije bas zanemarljiva.
Eto, to bi bilo onako uopsteno. Neznam ni sam sta bi tu mogao da izdvojim kao neku karakteristicnost. Ja ih posmatram kao jos "jedna butterfly" riba koja ce da me drzi saposlenog nesto vise nego druge ribe.
 
Da, tako sam nešto i ocekivala od te ribice. Ono za puffera szoji, pa da imam još jednu takvu štetocinu u akvariju mi nije potrebno. Dobro ovaj se moj primirio, ali uvijek me je strah koji koralj mogu imati, a da ga on ne ošteti.
Nego, kada smo kod tih ratobornosti riba, negdje sam procitala da ga je imao jedan lik ( ne da mi se imenovati o kome je rijec, jer ako nekog nema na forumu, ne pricam mu iza leda), i da mu ga je ubio tang. Strava! Isto tako su mi neki pricali kako im se ribe kolju....nije da se hvalim, ali ove moje su toliko divne i pristojne jedna prema drugoj, da se to ne da opisati...jedan razlog koji bih navela za tako nešto je to da imam samo 5 riba, koje su sve došle kao relativno mlade i male, u razmaku od mjesec dana, a akvarij ima 200l, pa nema tolike borbe za prostor! Griješim li? Iz toga se razloga bojim i uvesti nove, a i još nisam odlucila koje cu, ali ce biti neke tipa jewfish, ili fire goby, eventualno green cromisi ( uzela bih ribice koje se ne skrivaju previše-iako se prve dvije vrste skrivaju, dok cromisi ne), ali na kraju krajeva tko zna što ce biti, i do kakvih cu ribica uopce moci doci.
 
Znas kako to ide u principu. Ako riba nije predator a njeni interesi u ishrani nisu poremeceni sve ce da bude ok. Ako stavis ribe slicnih navika u ishrani onda je ocigledno da ce doci do sukoba. Slabiji ce da bude ubijen ili stalno teran od hrane sto opet dovodi do uginuca. U manjim akvarijumima je to izrazenije jer je i prostor skucen.

Ovo u vezi Tang i Butterfly nisam imao prilike da vidim. Ja ih po pravilu drzim zajedno i tu je jos prisutan i Angel. Pri tome gledam da su priblizno iste velicine. Mislim da sve moze da se dotera u red sa malo strpljenja.

Ja sam drzao trigger ribu i damsela zajedno. Druzili se pa je damsel cak otimao hranu od trigger-a. Valjda nije bio ni svestan sta radi. Svaka druga riba koju bi stavio u taj akvarijum trigger je dozivljavao kao hranu a ja bi to onda nazvao pravo klanje. I to zavisi od velicine riba. Mali trigger nece bas da napada vece ribe mada mu nije verovati dok veci ne respektuje nista.
To je borba za opstanak pa ko pobedi.
 
A znam da to tako ide...veca riba papa manju, normalno (iako ima i obrnutih slucajeva). Kad složim te sve probleme s morskim ribama, gore su od slatkovodnih i puno ih je teše kombinirati i uspostaviti neku ravnotežu u koraljno-ribljoj zajednici. Sve se više i više pitam koje cu uopce još ribice uzeti, a da mi se svidaju (što je uvijet broj 1), da nisu agresivne i da ne papaju koralje, da nisu prevelike .....eeeeeee, problema! A zadnji i krajnji uvijet je kada su ovi uvijeti zadovoljeni da je uopce uspijem nabaviti!
 
bas prastara tema...no lijepo je da si slikao ovog malca
super su fotke

Uh, do dana danasnjeg nisam nabavila nikakvog leptirica u akvariju, a hocu li, pitanje je.
Ovaj mi je preljep, no kako nemam poterbu za njim, nemam glass anemone (kuc, kuc, kuc-moram kuckati jer sam praznovjerna :lol: ), nema potrebe ga uopce uzimati.
Cula sam da ih na hranu uce putem trika, da se u ljusturu neke skoljke stavi zamrznuta artemija i on dodje i pojede.
Znaju se sada i kod nas naci u ducanu s vremena na vrijeme, ali nekako nikada mi nije na lisi, pa ga i ne uzimam, a i drazi su mi koralji i tridacne te ostali slicni organizmi, pa ne znam koliko bi takav jedan bio dobar ili los u akvariju.
 
Glass anemone i Copperband Butterfly :)

Vidis ja sam jedno sest meseci pratio te glass anemone kako se razvijaju, rastu mnoze. mnoze, mnoze, ...., mnoze :)

Maticna anemona je dogurala do neverovatne velicine. Razmnozavala se ko luda. Onda sam odlucio da sve to prekinem ali onda je dosao i problem odnosno pitanje kako da se resim tih silnih anemona. Mogao sam da sve izvadim, osusim i da krenem iz pocetka. Ipak sam se odlucio da se sukobim sa njima i polako sam ih unistavao. Rezultat je bio vrlo uocljiv ali je sve to daleko od pobede. Onda sam u taj akvarijum stavio ovog butterfly-a i on je preuzeo brigu o njima. Sada pratim koliko ce dugo da mu treba da sve to ocisti.

Eto uvek neke zanimacije :)
 
hehe, koliko cujem s glass anemaonama nema sale, posebno ne tropskim. Kada se prosire, prava mala posast, gore su od algi jer prze koralje i teze ih se rijesiti, a rastu i raznozavaju se ko lude
Ribac je super i rjesiti ce ih vrlo lako. Prijatelji su imali glass anemone, dosta njih te uzeli tog leptira i u kratko vrijeme su ostali bez glass anemona.
 
E ovo je leptir sa moje liste zelja.
Koliko vidim dva su najveca problema ka uspesnom odrzavanju ove prelepe ribe u akvarijumskim uslovima: preosetljivi na transport i probirljivi u ishrani.
Moj plan je sledeci a vi mi recite da li je dobar.
Najpre narucim mladu ribu u lokalnom shopu pod uslovom da kada stigne bude u zasebnom karantinskom akvarijumu minimum 3 nedelje. U tom periodu aklimatizacije ce se videti da li je riba zdrava i da li je uspesno prebrodila stres od transporta ... U te tri nedelje uz pomoc radnika shopa pokusavamo da raznim trikovima (Jasenka je spomenula jedan) naviknemo leptirica na raznovrsnu ishranu. Ako je nakon tog perioda riba zdrava i jede, dajem lovu i ona se seli kod mene. :lol:
Sta kazete?
 
lijepo si to zamislio, no pitanje je hoce li lokalni fish shop to tako htjeti.
Ako ti to na taj nacin prodje, ne vidim razloga zasto ne staviti ribu, ali ipak, radije pricekaj s leptirom...no ustvari, ako u isto vrijeme stavljas i tangove, onda je bolje da dodju u isto vrijeme, jer poslje bi ga tangovi mogli tuci do besvjesti.
Uz to, kada se unosi nova riba (tangovi, andjeli, letiri...slicni po obliku pa se znaju medjusobno kefati), svaka nova riba bi trebala biti veca od ovih koje vec imas.
Znam par ljudi koji su uspjesno uspjeli unesti duplo manju ribu (tipa duplo manjeg tanga od postojeceg, onda ga ovaj skoro niti ne zamjecuje), no ako su ribe slicne velicine pridoslica najcesce u privih nekoliko dana bude gadno natjeravan po akvariju, sto pospjesuje stres, a onda moze doci i do uginuca ribe
 
je, je lijepa riba za centralnu ribu, kao i vecina ostalih leptirica.
Najjednostavnije : nakoti aiptasija u nekom akvariju (sastrane) te ubacuj po kamen tako da ona uvijek ima sto za jest (slican trik kao i s salarisom, ako je akvarij premali)
 
Posto smo ostali bez slika o ovoj ribi evo dodajem par novih. Ove stare kada budem pronasao, negde came na nekom cd-u, vraticu ih nazad.
 

Attachments

  • DSCF0245.jpg
    DSCF0245.jpg
    63.1 KB · Pregleda: 8
  • DSCF0247.jpg
    DSCF0247.jpg
    59.9 KB · Pregleda: 10
  • DSCF0249.jpg
    DSCF0249.jpg
    54.6 KB · Pregleda: 8