Corydoras panda, mrest

Kao sto Jasenka rece: "slike, slike, slicice..." :D

Slike mnogo vise govore nego reci i to morate imati na umu. :wink: Jeste da dobro i kvalitetno napisan tekst mnogo znaci ali takav tekst sa slikama mnogo, mnogo vise ima znacaja. Gledajuci sa psiholoske strane , dugacak tekst bez i jedne jedine ilustracije moze da optereti citaoca ali ubacivanjem bilo kakve ilustracije i one najmanje , iz korena sve menja i takav tekst dobija neprocenjivo vecu paznju...Verujte mi na rec, da je ovo 100% tacno i naucno dokazano. :D
 
Voila !!!

Pa nije se mnogo sta promenilo, samo su najveci napredovali u skolicu, upisali smo nove u obdaniste a bebarijum je dom za 50-tak malishana.
Evo slike skolice koja je upisala danas 200 djaka prvaka. :D
 
Procitoa sam celu temu ali mi nije jasno gde sam ja pogresio u toku mresta mojih pandi. Sam mrest se odigrao vec dva puta za nedelju dana, sto znaci da su parametri vode, hrana i sl. OK.
Pre nedelju dana sam na prelivnoj cevi primetio zalepljenih 9 komada ikre C.pandi. Mrest se ocigledno desio tokom noci ili rano tog jutra pri temp. od 22 stepena. (u tom aq. jos uvek nemam grejac).

Cim sam to primetio prebacio sam komlet prelivnu cev sa polepljenom ikrom u drugi akvarijum u kom je bila voda iz onog gde se odigrao sam mrest.
Nakon cetiri dana ikra je vec izgubila formu i pobelela...

Pre dva dana mrast se ponovio na isti nacin, pa vas pitam sta ovaj put da ucinim da ne propadne?

U pitanju je prvi mrest mojih pandi...
 
Pozdrav Slobo i dobro dosao.

To sto se tvoje pande mreste ne znaci da su parametri vode savrseni za razvoj ikre. Maticni koriji ce se mrestiti i u tvrdoj vodi, kakva je u vecini slucajeva nasa cesmovaca, a ikra moze ali ne mora da sazri u takvoj vodi.
Ono sto je veci problem od tvrdoce je visoka PH vrednost takve vode sto pogoduje razvoju plesni na ikri, ikra pobeli i postane "cupava" . Obicno se u takvu vodu dodaju neka sredstva za zastitu ikre od gljivica i plesni. Mykopur na primer. A i tad ti uspeh nje zagarantovan. Na zalost.
Probaj da ih drzis u malo meksoj vodi, i da joj je ph ispod 7. Za mrest ti kao sto vidis ne treba veliki akvarijum, pa to mozes lakse da postignes sa malom litrazom. Probaj sa kisnicom, obicno to nije preporucljivo iz mnogo razloga, ali ona je najjeftinija meka voda. Naravno, prokuvaj,filtriraj i potrudi se da bude sto cistija.
I vidi da malo podignes temperaturu, jeste da kazu da oni vole hladniju vodu ali na 25-26C ces ubrzati razvoj ikre i smanjiti sanse da ti se uplesnavi ikra.
 
Hvala ti na dobrodoslici. Mozda nije pravo mesto, ali moram da kazem da mi se forum svideo na prvi post! :) Ponekad, u akvaristici posebno, znaci brzina i forma (strucno i konkretno) odgovora na pitanje koje postavis. Ovde to postoji! Svaka cast!

U mom slucaju i meni se cini da je voda problem. Jer, redovno ih hranim tubifeksom, isto tako, redovno im menjam vodu, veoma su napredni (imam ih 16 kom. matica), tako da mi ostaje samo da eksperimentisem sa vodom...

Hvala jos jedared! :wink:
 
Nema ti druge nego da se igras sa njima i eksperimentises. Jedino vodi racuna da ne ides u ekstreme i ne ugorzis njihove zivote eksperimentisanjem.
I da, probaj da zasadis taj aq, gde ces ih mrestiti. Probaj sa povrsinskim biljem taj recept je kod mene dobitna kombinacija. A pouzdano znam da vole i javansku mahovinu u zbunovima a u njoj jos lakse nadjes ikru i prebacis na vreme.
 
To sa ozelenjavanjem mresnog akvarijuma je odlicna ideja i vec neko vreme planiram da odem kod jednog prijatelja akvariste da mu "otmem" malo Javanske mahovine. Trebao sam danas, ali obaveze, obaveze...
 
Nemam iskustva sa pandama sto se tice mresta ali mislim da generalno svi koriji traze slicne uslove kako za mrest tako za sazrevanje ikre i kasnije rasta mladih.
Ja sam slican problem imao sa tackastim (corydoras paleatus) u jednom mrestu prebacio sam ikru u poseban aq sa istom vodom, istog dana kako su se mrestili,samo 30% ikre nije pobelelo.
Posle nedelju dana opet sam imao mrest,medjutim posto sam primetio ikru pred sam odlazak na put nisam je prebacivao u drugi aq,jednostavno rekao sam "kako joj Big da...".Po povratku sa puta ( posle 3 dana ) zatekao sam ikru nepojedenu i prebacio sam je tek tad u novi aq,oko 70% te ikre bilo je izlezeno...
Pa ti predlazem da ako nemas u tom aq neke predatore koji ce odmah smazati ikru da pokusas da je ostavis da sazri tu gde je i zalepljena,pa po trecem danu od mresta da je prebacis u drugi sud gde ce biti izlezena.Imam utisak da je onda ona manje osetljivija, a kao sto kaze Eddie eksperimentisi i nacices dobru konbinaciju za uspesan mrest i podizanje mladji.
Dobro dosao na forum! :D
Pozdrav!
 
Marko je upravu, lepo je primetio nesto sto sam ja izostavio.
I ja imam obicaj da ikru prebacim u drugi akvarijum tek kad malo promeni boju, znaci ne dok je providna ili bela vec kad dobije braonkastu boju. A to je drugi ili cak treci dan od polaganja ikre.
 
Evo slika ikre iz (pomenutog) drugog mresta mojih C.pandi.

Fotografija je napravljena danas, peti dan nakon mresta. Ikra se nalazi u zasebnom akvarijumu na temeperaturi vode od 24 stepena, gde vodu filtrira jedan sundjer filter, a akvarijum je konstantno zamracen, tj. ogradjen i pokriven kartonima da sto manje svetla dobire na ikru.

Kako vam deluje ova ikra?

[Broken External Image]:http://img77.imageshack.us/img77/7701/ikracpandebj1.jpg

[Broken External Image]:http://img77.imageshack.us/img77/6751/ikracpande2dn3.jpg
 
Deluje mi kao da je i ovaj mrest propao :cry: :(
Posle 5 dana ikra bi trebala da je tamna, braon ili skoro crna a ne ovako bela.
Obavezno stavi neke biljke u akvarijum, nemoj da preteras bas bice ti lakse naci ikru. I strpljivo cekaj sledeci mrest.
 
Eddie, ne bi bilo lose ako imas neku fotografiju sa ispravnom ikrom, da je pokazes ovde kako bi se Sloba bolje snasao... Mislim, da slika mnogo vise govori od reci. :wink:
 
Ne bi bilo lose al je jako tesko sa ovim mojim aparatom slikati ikru. No mislim da se bar boja moze naslutiti, na slici je ikra stara 3-4 dana.
 
Hvala Fauna na predlogu i tebi Eddi na fotkama, sad sam potpuno siguran kako ikra treba da izgleda. Ona je, ako se ne varam (sa slike), gotovo potpuno crna kada je OK!?

U toku danasnjeg dana bih trebao da malo ozelenim akvarijum, uglavnom Javanskom mahovinom i mozda Elodeom densom (mackov rep), mada nisam jos siguran za Elodeu, jer taj akvarijum nema vestacko osvetljenje vec samo onoliko svetla koliko dopire kroz prozor u sobu u kojoj se nalazi..
 
Slobo nisu ove fotke bas merilo mada mogu da pomognu...Ovo su slike ikre koja se u toku istog dana sigurno izlegla.
Nije ikra potpuno crna ali je dosta tamna,a pred samo izleganje moze se videli unutar ikre licinka malog koridorasa.
Boja ikre se menja znaci od providne do zuckaste, pa sve do neke nijanse tamno sive tjs. na ovim Eddie-jevim slikama to deluje crno.
Eto :D
 
Konacno i meni je poslo za rukom! Poslednji mrest u sad vec ozelenjenom akvarijumu je uspeo. Od jutros 7 malaca pliva mresnim akvarijumom...

Hvala svima!

Pripremio sam artemiju i sad me zanima kada bih mogao poceti da ih hranim njome?

Kada i koliko cesto da menjam vodu u tom akvarijumu?
 
Bravo Slobo, nadam se da smo ti bar malo pomogli ovde.
Mozda si malo poranio sa artemijom, ozbirom da su jutros zaplivali nece jesti jos par dana. Al neka da se ima u rezervi. Nemoj da hranis jos, da ne pravis djubre u aq.
Ne rece koliki je taj aq gde su sad malci, ne treba tebi puno artemije sad, obizrom da ih je malo a i oni malo jedu u pocetku. Nemoj da preteras , bolje da ne menjas vodu, samo crevom za vazduh usisaj dno.
Ako je bar 20-30litara ne moras se brinuti oko menjanja vode mnogo, samo usisaj otpad sa dna i jednom nedeljno dolij manjak vode. A kad pocnu da jedu hrani ih po malo ali cesce. Mozda cak 5-6 puta na dan ali vrlo-vrlo malo.