Crvenouha kornjaca

Probao sam da narucim sijalicu preko interneta ali trenutno nije dostupna pa da li moze kornjaca da prezivi zimu bez UV-b sijalice(samo sa spot sijalicom) ili mora sa UV-b? Planirao sam da joj narucim drustvo :)
 
Potrudi se malo i naruci tu sijalicu, jer je jako vazna za pravilan razvoj i zivot kornjace. Imas telefon na tom sajtu 063208815 pa ih pozovi.
Nista nisi napisao u cemu planiras da drzis kornjace. Razmisli da li imas dovoljno mesta za dve kornjace kao i o tome da ce za godinu dana biti bar duplo veca.
 
Poslao sam mail i kazu da nemaju trenutno na lageru jer je ni izvoznici takodje nemaju na lageru.
Ovu kornjacu trenutno drzim u akvarijumu od nekih 20-ak litara ali cu uskoro nabaviti veci, a ova kornjacica je bas mala, otici cu oko pola 7 da porucim jos jednu. Ova ima oko 4 cm duzine. Ima suvi deo od 15-ak cm u precniku i lampa sa spot sijalicom, neka vazdusna pumpa i grejac. Temperatura kopna je 30, a vode 28 stepeni. Pogleda cu da li na internetu ima na prodaju.
 
Ja bas nisma mnogo upucen u te teraristicke akrobacije ali ta lampa sa prvog linka je nocna lampa, simulira mesecevu svetlost. To je tebi apsolutno visak, ajd da kazem bacanje para.
Grjaci ko grejaci, sve sto greje a mozes da kontrolises temperaturu je ok.

Ipak sacekaj ako se neko javi od terarista jer oni imaju vise iskustva i bolje znaju o tome od mene :)
 
Porucio sam juce Reptil desert compact "Sera" 20W.
Nazvacu ih danas da potvrdim narudzudbinu.
 
Sada su mi rekli da nema UVb zrake i da ce se uvoz Reptil desert compact "Sera" 20W uskoro obaviti..
 
Hocu, samo, moze li to vreme stetiti kornjaci, a mislio sam, posto juce nisam mogao, ovih dana da uzmem jos jednu, pa me je strah da se ne razbole?
 
Nece se razboleti ako sijalica stigne u nekom razumnom roku. Ako imas mogucnosti iznesi kornjacu negde na sunce. Vodi racuna da je previse ne izlozis jakom suncu da se ne pregreje. Sat vremena suncanja dnevno ce biti sasvim doboljno bar za prvo vreme.
 
Pocecu da je iznosim na sunce a taj uvoz ce se obaviti za 2-3-4 nedelje..(a mogu li u medju vremenu da uzmem jos jednu ili tek kada kupim sijalicu?
 
Last edited:
Od hrane sam dobio neke racice ali joj dajem sitne komadice mesa (pileceg belog) i kupicu nekoliko gupika pa cu i njihove mlade da im dajem. Da li smeju da jedu komadice mesa od pastrmke i oslica i paciju dzigericu?
 
Smeju da jedu svaku vrstu ribe, sa zivotinjskim mesom nemoj da preterujes. Od mladji gupika nece se bas najesti, a skupo i nehumano je da je hranis odraslim gupikama.
Kupi malo smrznutih sardela i iseckaj na sitne parcice sa sve kostima i daj im to. Tu moras da vodis racuna i da svu nepojedenu hranu odmah izvadis iz vode, jer je jako prlja. Ako mozes nabavi suvu mesavinu hrane za vodene kornjace pa im daj i to. Sto je hrana raznovrsnija to je bolje.
Ne zaboravi da im pri promeni vode sipas vodu slicne temperature koja je pre toga odstajala da izvetri hlor, jer su im oci osetljive na njega i moze da dodje do upale.
 
Aha, nisam znao da smeju da jedu sve vrste ribe, mislio sam da smeju samo skatkovodne. Ne bih ih hranio sa skroz malim gupikama vec sa nekoliko nedelja starim i ne sa odraslim. Da li im mogu stvarati probleme kosti od srdele? Gotove smese za kornjace kod mene nema u prodaji, samo racici. U akvarijum im sipam samo par dana odstojalu vodu i da li moze da im smeta ona prasina (dlacice) iz vazduha?
 
Kosti od sardele im ne smetaju, cak im koriste, a ta prasina sto pada po povrsini vode nije stetna.
 
Oko 10 sati sam oneo jos jednu kornjacu ali nista nije jela ima li razloga za brigu? Sve sto ubacim pojede ova druga, stavio sam ih jedan sat na suncu i da li smeju da jedu kisne gliste(koje iskopam)??