Crvici u akvariju????

Nita

New Member
4 Februar 2007
16
1
3
Zagreb
Ajme, sta li je to...jucer sam primjetila da mi po staklu akvarija, kamenju, i unutar filtera gmizu, puze neki ko crvici, to je jako sitno kao tanki bijeli konac, i ima ono tipicno gibanje kao gliste, crvi....ajme uzasa li:ebote: .Ima ih puuun kufer.Nemam pojma kako su se nasli u akvariju, niti sta to uopce je, da li je opasno za ribice, i kako se to ukloni....ima ko kakvih iskustava sa ovom bizarnom pojavom??'Svaki savjet dobrodosao!
 
U sustini nije lose da se ova tema malo vise razradi i da vidimo sta je to sto mi uobicajeno vidimo u nasem akvarijumu.

Ja sada ne mogu tacno ta kazem o cemu se radi u gore navedenom pitanju ali predpostavljam sta bi moglo da bude i verujem da je u pitanju mala cilate (bicar) koji je uvek prisutan u akvarijumu a posebno u akvarijumu gde voda sadrzi puno organskih otpadaka. Nas akvarijum je bas pogodno mesto za razvoj tih bicara iz roda Carchesium.

Ovaj bicar moze da gradi i kolonije i tada mi mozemo da uocimo "male dlacice" po staklu a u sustini ima ih svugde pogotovo u filteru. Interesantna stvar je da ova cilate moze da se skupi odnosno kontraktira pa to moze da nam izgleda kao da je u pitanju mali crvic koji se krece.

Sa stanovista akvaristike ova cilate nije opasna ali mi ne bi trebali da dozvolimo da se razmnozava nekontrolisano. Uvek postoji opasnost da u slucaju povrede ribe ovakve ili slicne cilate se nastane na povredjenom mestu i dodatno zakomplikuju stvar. Jedna takva cilate je pokazana na ovom linku http://www.beke.co.nz/threads/epistylis-bolest.966/.

Sve sto mi treba da uradimo da bi kontrolisali razmnozavanje ovakvih mikroorganizama je redovno odrzavanje akvarijuma. To znaci da redovno menjamo vodu, cistimo akvarijum i opremu i kao vazan uslov da ne preopteretimo akvarijum brojem prisutnih riba. Ovakva radnja pomocice nam i kod kontrole drugih organizama koji mogu da se pojave u velikom broju kao sto su mali pljostani crvi Planaria i mnogi drugi.

Na prilozenoj slici se vidi kako izgleda jedna kolonija Carchesium sp. koj sam skinuo sa stakla akvarijuma.
 

Attachments

  • DSC00206.jpg
    DSC00206.jpg
    15 KB · Pregleda: 60
Sa zakasnjenjem odgovaram:oops:
Dakle, ti crvici ili kako se to vec zvalo do sljedeceg dana naselili cijeli akvarij, bilo je uzasno za vidjeti, svi kameni pokriveni time, filter, grijac, stranice akvarija...koma, koma.Jedan skalar(zenka) je stradala, prepostavljam od toga, isto tako jedan koridorac i maleni cesnjasti somovi, koji su bili u plasticnoj posudi u tom akvariju, izolirani dok ne porastu, svi su uginuli, kao i sto malih skalara, koji su bili u pregradjenom dijelu akvarija...uzas...odmah sam ribe preselila u drugi akvarij, i stavila im solnu kupku, jer su jako lose izgledali, a akvarij je isao na generalku...nakon nje smo uspjeli ukloniti tu napast...mislim da su ta bica dosla sa tri kamena koja sam nasla, detaljno oprala, no nisam ih prokuhala, mislila sam da je dovoljno sto sam ih dobro oprala u kipucoj vodi...
sve u svemu, sada je sve opet ok...ribice su se oporavila, samo mi je uzasno zao onih koje nisu uspjele prezivjeti...ko bi rekao da se to tako brzo siri...grozno, i nadam se da mi se ovo vise nikada nece ponociti...inace mjenjam vodu , 10 posto svaki tjedan, dodajem razlicite pripravke ..cistim...tako da mislim da zbog toga nije...hvala na savjetu
 
Imam slican problem, pojavili su mi se isto neki sitni mali crvici iznad povrsine vode na staklu...ima i duzis tankih malo sam se zabrinuo sad sa tim jer procitah da napadaju ribe...bobi care pomagaj sta preporucujes? probacu postaviti ubrzo i sliku ovde
 
Svi ti crvici, manje vise, nisu opasni za ribe mada ima i onih koji su paraziti. Te parazitske crve sigurno neces videti na staklu.

Ima ih mnogo vrsta a mi ih uglavnom podelimu u dva razdela, pljosnati i valjkasti crvi. U akvaristici neretko sve to stavimo u jedan kos i kazemo planarija mada planarija se odnosi samo na pljosnate crve. Pored toga tu moze da se vide i hidre kao i Carchesium sp. sto sam spomenuo u ovoj temi.

Jedno im je manje vise zajednicko a to je da ako imaju uslova onda se nekontrolisano razmnoze. Uglavnom razlog tome je obilato hranjenje riba gde mnogo hrane zaostaje. Njihovo smanjenje je logicna radnja, manje hrane u akvarijum :)

Ako smo sigurni da je parazitski crv u pitanju onda koristimo sredstva za otklanjanje tih crva, manje vise lekovi koji se koriste za pse i macke ili ptice.

Evo primer Camallanus cotti
 
za crve,bilo kakve..valjkaste,pljosnate.. pod broj 1.smanjiti hranu, br.2 pozabaviti se higijenom u akvarijumu. nisu ribe uginule od crva vec od lose vode. misljenja sam da sve alge,crvi i sl.nepozeljno za nas je ustvari pozeljno za akvarijum. svaki organizam je sa razlogom tu.pokusava da uspostavi ravnotezu.