Cycling?

qwert

New Member
6 Avgust 2013
9
0
1
39
Nisam znao kako bi ovo preveo a da svi znaju na sta mislim tako da sam stavio naziv koji se koristi svuda na internetu.

Juce sam kupio akvarijum i procitao sam da treba da se uradi taj proces kruzenje ili kako ga na internetu nazivaju cycling (procitao sam to pre nego sto sam kupio akvarijum i dodatnu opremu.).Takodje sam procitao da za to trebaju tri testa za amonijak, nitrit i nitrat (ispravite me ako sam lose napisao) ali u toj prodavnici je bio samo za nitrat jer kako su mi rekli ova ostala dva se retko koriste.E sada je moje pitanje da li ja mogu da samo sa tim testom da uradim ceo taj proces?Da li te hemikalije lancano deluju npr. ako se nitrat poveca onda znaci da se amonijak smanjio ili ako je nitrat nula onda je i amonijak nula, tako sam ja to shvatio citajuci taj tekst.

Izvinite ako sam dosadan ali mi stvarno treba pomoc.
 
Nemoj da razbijas glavu oko testova. Oformi akvarijum, stavi podlogu, grejac, bilje, osvetljenje i uopste sve sto si planirao. Sipaj vodu i kad postigne optimalnu temperaturu dodaj neko sredstvo za cikliranje (Cycling). Sacekaj dva dana i mozes da dodas prve ribe i to sam par komada da bi proces cikliranja poceo. Posle nedelju dana ukoliko je voda bistra i ne vidis neke probleme u akvarijumu dodaj jos neku ribu i tako postupno naseljavaj akvarijum. Vodi racuna da ne preteras u broju riba kao i kod hranjenja. Mozes da hranis ribe dva puta dnevno i to onoliko koliko pojedu za otprilike 5 minuta.
Nisi napisao koliki je akvarijum, sta imas od opreme i koje biljke i ribe planiras da gajis. To bi bile korisne informacije da bi adekvatno mogli da ti pomognemo.
 
Bilo bi korisno da procitas ovo sto je Boban napisao da ti pomogne da shvatis procese u akvarijumu. Clanak mozes naci Ovde
 
Akvarijum je od 5ol, imam podvodni atman filter (za mehanicku i biolosku filtraciju), tri biljke ,dva sklonista a podlogu nisam hteo da stavljam da bi lakse ocistio akvarijum.Akvarijum nije za ribe nego za vodozemca po imenu axolotl.Citao sam na jednom forumu o vodozemcima da je to veoma bitno.Moze da se to ne radi ali moracu da menjam 40% vode svake nedelje.Ja sam kupio neke bakterije u bocici koje ubrzavaju taj proces i trebao bi da za 7 dana ponvo to da uradim.Ne znam mozda bi bilo bolje da ni neradim taj proces nego samo da menjam 40% vode i da sklanjam ne pojedenu hranu.
 
Te spore bakterija koje si kupio slobodno iskoristi, jer ce pomoci kod cikliranja filtera. Uvek obezbedi odstajalu vodu za zamenu, jer hlor smeta i vodozemcima kao i ribama. Sam izgled vode u akvarijumu ce ti reci koliko cesto treba da je menjas a po meni 30% nedeljno je minimum, a moze i vise po potrebi. Sam si napisao da ces sklanjati nepojedenu hranu i to je najvaznije u ovakvom akvarijumu. Sundjer filtera uvek ispiraj u vodi koju istocis iz akvarijuma, a ne na cesmi, jer hlorisana voda ubija korisne bakterije koje pomazu kod filtriranja.
 
Stavljao sam i neka sretstva za dehlorinaciju ali su mi se pojavili neki mehurici pa necu vise to ni da stavljam valjda ce mehurici sami nestati.
 
Bobane mislim da si pogresio.Zvao sam prodavnicu iz koje sam kupio to sredstvo i rekli su mi da se ti mehuri stvaraju od preciscavanja vode (dok nisam stavio to srestvo nije bilo mehurica).Tako da sto vise ima hlora u vodi mehuri ce biti duze (to su mi prodavci rekli).Takodje su mi rekli da je sredstvo na biljnoj bazi tako da nema potrebe za brigu.Ali odlucio sam da necu da radim taj proces nego cu da stavljam falsiranu vodu, odmah cu otklanjati ne pojedene ostatke hrane i nedeljno cu menjati vecu kolicinu vode valjda ce to biti dovoljno.Hvala vam na odgovorima i pomoci.

Pozz!!!
 
Sredstvo za otklanjanje hlora na biljnoj bazi ne postoji, jer je otklanjanje hlora cista hemijska reakcija, tako da taj prodavac ili nezna sta prodaje ili te zavlaci, Moguce je da si kupio neki tonik za vodu koji moze da ude na biljnoj bazi ali on sa otklanjanjem hlora nema nikakve veze.