Dezinfekcija akvarijumskog bilja

Sokolar

Member
15 Januar 2013
67
2
8
Zrenjanin
Vec sam procitao da se koristi kalijum permanganat (KMnO4).
Imam trenutno akvarijum sa biljem, recnom vodom i recnim ribicama.
Sada zelim da mlade izdanke prebacim u novi akvarijum koji zelim da oformim za borce. Intresuje me da li je moguce kvalitetno dezinfikovati to bilje, jer verujem da ribice nose patogene, na oko izgledaju perfektno, ali garantovano da nose nesto sto bi naskodilo borcima.
Da li je moguca kvalitetna dezinfekcija biljaka a takodje i akvarijuma kad iselim trenutne stanare i izbacim podlogu od parazita, gljivica i bakterija?
 
Mozes da koristis hipermangan ali kratko i u slaboj koncetraciji da ne naskodis biljkama, jer ako su duze izlozene njime ili ako je rastvor prejak sigurno ces ih jako ostetiti. Najsigurnije bi bilo da ti akvarijum jedno vreme posle toga bude bez riba. Nije obavezno da ces preneti neku zarazu sa domacih riba na borca ali u svakom slucaju oprez je potreban.
Bilo bi lepo da opises sta imas od domacih riba u akvarijumu i preneses nam iskustva.
 
To su nesto poput deverika ili kesega, niko ne zna tacno koja je to vrsta ribe. Cini mi se kao da ne narastu vece nego na slici.
Imam jednu sliku losijeg kvaliteta pre nego sto sam ga danas ispraznio. Podloga je lose uradjena, stavio sam tada sta sam imao pri ruci.
Biljke sa leve strane sam dobio, i komad mahovine, koji se dobro rasirio, ono sa desne strane sam ja rasadio iz pelcera od one stare biljke. Ima tu jos neke salate na povrsini.
Ako neko prepoznaje koje su to biljke, mogao bi da napise, jer ja nemam pojma :)
94dce9ceb15a648c8008bb262a3ec7c8.jpg
 
Evo sta sam uradio, bilje sam potopio u jaci rastvor dezimex-a(kod mene se prodaje kao metilensko plavo) a pumpu u rastvor KMnO4 i ostavio je da radi 10 min.
Ostalo je jos malo mulja u njoj koji se ne moze obrisati, valjda je dezinfikovana koliko toliko.