Fotoaparat

Moras malo da poradis na ostrini, mozda malo vise svetla ili je mozda nesto drugo u pitanju.

Nema EXIF podataka pa je tesko reci. Ajde ako znas napisi sta si radio, koje podesavanje je u pitanju. I sa cime si obradio tu sliku? RAW fajl ili si podesio da ti kamera napravi JPG?
 
Sta mogu da uradim da ti mozes da vidis EXIF podatke? Sliku sam obradio kao RAW fajl, jer sve slikam u RAW-u.
Evo podataka o slici koje ja vidim:
Exposure 1/160
ISO 4000
Exposure bias 0
Metering mode Spot
Exposure program Manual
White balance Auto
 
Na ovj slici sam malo nespretno obradio vrh repnog peraja ali cuvam sliku u originalnom RAW fajlu pa cu i dalje da ucim.
 
E ova ima exif podatke :)

F-Stop 5.6. Zato je ISO 4000 i imas dosta suma. Treba ti jace svetlo ili podesi F na 2.8 ili 3.2. Ovako kako je (5.6) je bas puno za tako slabo svetlo.

Ajde posalji mi na mail RAW fajl da vidim kako izgleda.
 
Krenuo sam da razradjujem upotrebu blica kod slikanja akvarijuma i evo neke prve slike, tek da se vidi kako ide. Namerno sam slikao Silver Shark jer je ta riba bas zeznuta za slikanje sa blicem, uostalom kao i druge slicne ribe koje reflektuju svetlost.

5ab64a242c6a6c670c10526a903ff169.jpg



0d4285ba396678667e9615d55c09a19b.jpg



Brachygobius doriae Bumblebee Goby

dc1d4228c4295878b98fe3410c381375.jpg
 
off...
da li to tvoj Geophagus sp. "Red Head" Tapajos... ako moze neka informacija :)...

Tek sad vidim ovo. Jeste, taj i kod mene raste tridesetak malaca koji su sad na velicini 6-7 cm ali jos uvek nemaju ovako lepe boje.:)
 
Stvarno ne znam kako mi je promakla ova tema, dok sam ocajnicki trazio savet.
Dvoumio sam se izmedju Fuji prozumera i Canona 1100D. Fuji 10x zoom sam ranije pozajmljivao od drugara i bio je odlican za to vreme. Sad ima u ponudi neke lepe prozumere.
Ipak, odlucio sam se za Canon 1100d 18-55 is II
Svasta nesto sam hteo da vas pitam, medjutim kad sam sve ovo iscitao, smorih se k'o crv. Dosta zivaca sam vec pojeo, medjutim vidim da i vi slikate u makro uz blic. Ako nema dovoljno osvetljenje nece da fotka ili ukljuci blic. Ubija me blic, tu sam negde da aranziram aq Canonom, nekoj od riba da posluzi kao dvorac.
Pise na makro da je iso automatski, F ne mogu da menjam, ima samo po default-u ili standard od podesavanja.
Zorane sta si ti na kraju kupio?
Evo jedng od boljih pokusaja.

 
Tema je odlicna, sluzice svakome ko nesto vise zeli saznati o fotografisanju i izboru aparata. Posto sam prosle godine konacno kupio potpuno nov komp sa odgovarajucom konfiguracijom za moj posao, od ove godine sledi priprema kupovine za odgovarajuci fotoaparat, tako da cu pomno pratiti ovu zanimljivu temu... ;)
 
Na kraju sam kupio Canon 600D. Od objektiva taj sto ga sopominjes 18-55, zum 78-300mm 1:4-5,6 i ono sto je najvaznije za ovo nase fotkanje Canon EF S 60mm f 2.8 Macro USM. To je sve Bobanova oprema koju je kupio pretprosle godine pred dolazak ovde. Odmah se pokajao sto nije uzeo Canon 5D MarkIII i to je kupio odmah po povratku na NZ pa smo sklopili dogovor i doneo mi je prosle godine. Uz sve ovo i dosta sitnica da sve ne nabrajam.
Sokolar, kupio si dobar aparat i sad ti ostaje da vezbas i stedis pare za jedan pravi Macro objektiv, jer bez njega jako je tesko napraviti dobru sliku riba.
Sacekaj da boban procita ovo i verovatno ce moci da ti da savet o podesavanju aparata.
 
@Sokolar Dobro je da si poceo da se nerviras jer to znaci da neces bas tako lako da batalis slikanje akvarijuma. Problem je sto taj objektiv nije dobar za slikanje akvarijuma i to je tehnicka stvar koju ti ne mozes da zaobidjes. Resenje je u dodatnoj opremi, treba ti makro objektiv sto je skuplja varijanta ili extension tube za tvoj aparat. Ako uzmes jeftinije extension tube onda moze da neradi auto fokus.

Ajde ti probaj sve to ovako. Slikaj u raw formatu na najvecoj rezoluciji pa posle iseci sliku. Aparat stavi u M mode, F stop podesi na 3.5, to je najmanje sto moze sa 18-55 is II. Iskljuci IS a brzinu stavi na 160. Blic obavezno iskljuci. ISO podesi na 1000 a potom trazi sta je bolje. Ako treba podizi ISO nemoj da se ustrucavas.
Akvarijum osvetli sa par neonki ili sta vec imas i ubaci neku pozadinu, neko bilje je idealno za to jer ovako pozadinsko svetlo dosta buni kameru. Moze sve to i ovako kako jeste ali onda probaj da menjas exposure compensations. To sve zavisi od tvoje situacije, probas pa vidis kako ide. Tu nema pravila i bukvalno se menja u zavisnosti od dela akvarijuma.

Kada sve to odradis onda sacuvaj sliku sa sve EXIF informacijama jer ovako je samo nagadjanje sta i kako si radio.

Eto slikaj jer uskoro nam stize nova galerija. Sada je vec pitanje dana kada cu to da postavim a ja sam vec spremio oko 200 slika za album, eto par tih slika su gore u ovoj temi :)

Ajde da ne davim vise nego na posao :)
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Sokolar
To je sad vec nesto, imam odakle da krenem sa podesavanjima.
Kupio sam malo pre hard od 1tb da imam gde to sve da talozim. Samo mi reci jos cime mogu da listam slike raw formata a da ne moram pojedinacno svaku kliknuti?
 
Jurim na sve strane i nikako sve da pogledam na netu. Kazu ovako, da moj aparat nema Macro mod vec samo Close up koji nema nikakvih podesavanja i da bih pravio fotke u macro modu moram da kupim takav objektiv, mozda bas taj ti sto si naveo Canon EF-S 60mm f2.8. A to necu kupiti narednih 5 godina sigurno i sad se nerviram jer sam bas zbog toga i zeleo bolji aparat.
 
Last edited:
Nemoj da ocajavas za macro mod. On tesko moze da zameni macro objektiv i sa njim ne bi dobio nista spektakularno. Mozda bi ti vise znacili macro prstenovi. Imas ih u Bobanovom postu pa pogledaj da ne navodim ponovo, mada i oni nisu jeftini. Ovi sa auto fokusom su oko 120 E. Jeftinija varijanta su Macro prstenovi bez auto fokusa i kostaju negde oko 20-25E.
 
Ova slika arowane je slikana sa dva eksterna blica koja su bila iznad akvarijuma a svetlo je bilo direktno pod uglom od oko 45 stepeni. Naravna da sve to treba da se jos razradi :)


d46049fbbd6cfaf79388789ca0e5df03._.jpg
 
Last edited by a moderator:
  • Like
Reactions: Maroko