Grammostola Pulchripes ( zlatnoprstenasta tarantula )

Spajdermen

Active Member
30 Juli 2017
109
70
28
26
Kingdom:Animalia
Phylum:Arthropoda
Class:Arachnida
Order:Araneae
Suborder:Mygalomorphae
Family:Theraphosidae
Genus:Grammostola
Species:G. pulchripes(Simon, 1892)


Grammostola Pulchripes je jedna od najvećih vrsta tarantula, poznatija je pod imenom "zlatnoprstenasta tarantula", raniji latinski naziv joj je bio "Grammostola aureostriata".
Može biti veličine i do 22 cm.Za nju kažu da je jedna od najpouzdanijih i najmirnih vrsta, pa je zbog toga veoma dobra kao prvi ljubimac.Mogu vam to ovim putem i potvrditi, jer pored Poecilotheria Formosa i ona je moja prva tarantula.Kada je prvi put uvezena u trgovinu kućnim ljubimcima smatralo se da je varijanta vrste "zelena paučna zebra"(našao sam na internetu, možda mi je loš prevod), ali je znatno veća i lako se može razlikovati ko se razume u obe vrste.
Nastanjena je na travnjacima Argentine i Paragvaja, prilagođena je toploj klimi sa promenljivim suvim i kišnim godišnjim dobima.

Bivši (i vrlo uobičajeno korišćeni) naziv vrste, aureostriata, izveden je iz latinskog aureusa "zlatnog" i striatusa "prugastog". Trenutno korišćeno ime vrste, "pulchripes", proizilazi iz latinske "pulchre", što znači "lepo" i "pes", što znači "stopalo".

Uprkos tome što je veoma poštovana tarantula i važi za jednu od najmirnih ona je veoma agresivna.Voli da širi podlogu oko sebe, naročito u mladim uzrastima.Ženke mogu živeti duže od dvadeset godina, dok mužjaci žive 5-6 godina.

Otrov nije opasan po ljude, svrstava se u rang sa pčelinjim otrovom.Međutim, zbog velikih čeljusti ujed može biti veoma štetan.Mada u većini slučajeva ona će se pre okrenuti i zbaciti svoje dlačice.E sada iz mog ličnog iskustva, a najviše sam ujeda dobio od moje lepotice, mogu da kažem da kada ujeda ona se uhvati za plen svim raspoloživim sredstvima i nije tako lako da je skinete sa svog prsta ili nekog drugog dela tela.Naravno ne u 100% slučajeva.Grammostola Pulchripes ima malobrojne dlake na svom abdomenu, s toga ne može da napravi štetu kao što moše npr. Nhandu Chromatus koji ima mnogobrojne, ali svejedno se treba čuvati od dlačica, jer u dodiru sa sluzokožom dolazi do problema.Ako vam dođu do oka mogu izazvati i slepilo.
Iz mog iskustva sa ovom vrstom i njenim otrovom mogu vam reći posledica koje sam imao drugi ili treći put kada me ujela i tada je otrov bio najjači.Naravno moramo uzeti u obzir da otrov ne deluje na svakoga isto.U mom slučaju moram da kažem i da se to desilo kada sam se vratio od prijatelja pod dejstvom alkohola i u euforiji sam rešio da je izvadim iz terarijume i mazim malo.Sledeće što se desilo, zbog mog manjka opreza i pažnje na uzimanje tarantule bilo je to da me ujela, ali ništa posle toga nije bilo.Ujutru kada sam se probudio i krenuo do toaleta shvatio sam da nemam osećaj za ravnotežu.Krenuo sam niz stepenice peške, ali stigao ipak leteći.Narednih dana imao sam blage amnezije u veoma kratkom periodu.Ništa više od toga se sa mnom nije desilo zbog njenog otrova.


Kao moj prvi post o nekoj vrsti rešio sam da izaberem baš nju, zato što mi je prva tarantula i definitivno najdraža i dalje.Nadam se da sam koliko toliko uspeo da vam približim ovu predivnu vrstu.Ako sam nešto zaboravio ili nisam napisao kako treba, nemojte zameriti, ispravićemo. Veliki pozdrav !

Probaću da samo kopira vezu slike na mom instagram profilu, možda uspe.Svejedno - dobićete fotke !

 
Last edited:
  • Like
Reactions: Fauna
Definitivno mi je najdraža ikada, imam u planu da uzmem još jednog ili dva slinga od ove vrste.Kada je budem pario, neću žaliti ako ne prodam mladunce, uživaću u hranjenju toliko jedinki !! :):):)valjam_sevaljam_sevaljam_se
 
Sada ima nesto preko 20 cm sa rasponom nogu ! Presrecan sam, napokon se presvukla.... spremam je polako za muzjaka pa ce biti parenja nadam se. :)
 

Attachments

  • presvlacenje.jpg
    presvlacenje.jpg
    173.3 KB · Pregleda: 3
  • Like
Reactions: Fauna