guramy

Ne znam koje guramije imas (mislim na vrstu) ali svakako to sto opisujes jeste karakteristika svih guramija. Muzjaci su jako teritorijalni u fazi mrescenja i svakako da ce stiti gnezdo koje prave ,cak muzjak koji pravi gnezdo moze biti agresivan spram zenke ako ne zeli da se mresti.

Mislim da si pogresio ako si zeleo da ih mrestis a ostavio si ih u zajednickom akvarijumu, trebao si ih ranije izdvojiti . :?
 
Frano, u kom akvarijumu su ti ti guramiji, nisi spomenuo da i njih imash.. I da li imash samo jedan par guramija, ili ih ima josh? Jer ako ih drzish sa zebricama, a uz taj par nema vishe guramija, mozda bi mogao na kratko zebrice prebaciti u akvarijum sa tetrama... :roll:
Ovo samo neko moje razmishljanje na glas, ali bilo bi mnogo lakshe i razmishljati kad bi znali tachnu situaciju (riblju populaciju) u tom akvarijumu. I, da li znash kakva ti je u njemu voda? Jer ako je mnogo tvrda, mislim da se ikra nece ni izvaliti...
 
Nije mnogo ni bitno koji je gurami u pitanju, mrest vecine je slican.
A sto se teritorijalnosti tice, sve su ribe agresivnije u mrestu. Bar one kojima velicina i snaga dozvoljavaju da se agresivno ponasaju prema uljezima.
Sto se mresta u zajednickom akvarijumu tice, tek neke vrste ciklida su u stanju to da izvedu bez vecih problema. Ikra je toliko ukusan zalogaj da ce ostali stanovnici prosto atakovati kao sumanuti. Pa cak i ciklidi koji izvedu mrest, ne mogu se starati o mladima u zajednickom akvarijumu, previse je tu opasnosti, od komsija do filtera. Zato, uvek preporucujem mrest u akvarijumu koji je spremljen samo za tu namenu.
Ne znam da li ovde ima vec tekst o mrestu ovih vrsta, trebalo bi. Ako te interesuju detalji, napisi nam tacno koja je vrsta u pitanju pa cemo lepo raspraviti kako da se spremis za mrest. A veruj mi to je jedan od najlepsih i najrodnijih mrstova, i ne bi trebao propustiti priliku.
 
Franova voda je savrena jer koristi izvorsku vodu.

Ako eli ijednog ivog malca, izoliraj ih jer nisu to spretne ivorotke. Ili ?e mu raz'ebat gnijezdo ili popapat malce. Ima puuno riba.

Ako nema dodatni akvarij, kupi od mene, ja prodajem kompleti? od 30l! Idealno!!! :lol:
 
ovaka.....nije mi bila nakana da ih izmrijestim......ali eto kad sam vidio da prave gnjezdo..zasto ne....imam jedan tankic cca 40-tak litara..danas pripremio.....

inace su ribe u vecem akvariju sa 5 crvenonosih tetri, 7 crnih neonki i parom ancistrusa te par cory-ja..

tank je pun bilja i 160 litara...

Guramy je dosao nenadano i htio sam da napravim rosadu guramy-je u manji tank sa zebricama, a neonke iz malog tanka u ve?i sa ostatkom tetri....

ali eto to se dogodilo i odgodilo premjestaj do daljnjeg..... :D

eh da.tester pokazao sljede?e......

NO3 0 bodova
NO2 0 bodova
GH nest izmedju 3 i 6....( na testeru ide ka sest...)
kh nesto oko 6 prema 10
ph 6.8 pa prema 7.2
tester je tetrin 5u1, tesko mi je bez danjeg svijetla te boje nekako razlikovat....
voda je izvorska, bilje prehranjujem sa CO2, eljezom i povremeno NPK...
 
I dalje ne znam o kojoj vrsti pricamo, probaj slikati svoje ako ne znas tacan naziv. Po dosadasnjim opisima mozda su u pitanju chune (medeni gurami) ili cokoladna guramija... sta znam red-brown gurami, ne znam po tom imenu nista, mozda neka kolisa? A nisam samo ja neznalica - ne zna ni google! :)
Voda ti je u opsegu koji zadovoljava, mada vecina labirintovki nije preterano zahtevna sto se karakteristika vode tice. Bar za drzanje, za mrest moze biti komplikacija sa ikrom ukoliko je voda previse tvrda i alkalna. Dakle voda ti je ok.
Velicina akvarijuma nije bas po meri, ali i ja sam mrestio neke trichogastere u ne vecem akvarijumu i uspelo je.
Razlikovanje polova zavisi od vrste, kod nekih se jasno vidi - kod nekih se vidi samo u mrestu.
Sta traze pri mrestu?, traze mir,povrsinsko bilje,skrovista za zenku,dobru ishranu, temperaturu 26-28C..
Izdvoj par u akvarijum,dobro ga ubilji, i to tako da zenka ima gde da se krije, stavi povrsinskog bilja, muzjak pravi gnezdo na povrsini, tokom toga prilicno je agresivan prema uljezima ali i prema zenki, kad budu spremni zenka ce prici gnezdu ispod koga ce se dohvatiti u strastan zagrlja, zenka ispusta ikru koju muzjak skuplja i smesta u gnezdo, zenka u tim pauzama se udaljava u skloniste, to ponavljaju mnogo puta, mrest traje i po nekoliko sati iz vise navrata.Posle mresta ukloni zenku, muzjak se stara o gnezdu i ikri, kad malci pocnu da plivaju muzjak se sklanja takodje.
Problem sa mladima je sto su suvise mali da bi uzimali hranu, cak i artemija je krupna cesto, prva hrana su infuzorije ili u nedostatku ovih moze biti koristan i recept sa kuvanim zumancetom.

Ovo je nesto uopsteno sad, vise se bazira na poznavanju trihogastera. Probaj nam dati bar opis ako ne sliku svojih riba evo ti par slika pa reci ako lice na njih.
 
OK, bar smo resili pitanje vrste.
Ovde se vec pomalo pisalo o njima ali nema teme o razmnozavanju ove kolise. Tako da bi i nama bas dobro doslo iskustvo sa mresto predivnih medenih labirintovki.
Evo ti linka na temu:
http://www.beke.co.nz/forum/viewtopic.php?t=856&highlight=chuna

Pravila mresta mislim da ostaju ista, kazu da chuna koristi mnogo manje biljnog materijala pri gradnji gnezda nego ostale labirintovke, tj, oslanjaju se na sekret muzjaka vise.
Znaci meka i blago kisela voda, temperatura 24-28 u mrestu blize gornjim vrednostima, muzjak chune je nesto tolerantniji i manje agresivan prema zenki ali joj svakako trebaju skrovista, akvarijum za mrest bi trebalo da ima poklopac, a nivo vode ne veci od 15-ak cm. Muzjaci u sezoni parenja imaju mnogo izrazenije boje, dok van sezone ili kad su pod stresom lice na zenke koje su bledje, ali u kad su spremne na mrest dobijaju stomachic.
Muzjak se stara o gnezdu i ikri. Ikra se izvaljuje posle 24-36 sati zavisno od temperature, mladj ostaje da lebdi ispod gnezda narednih 2 dana kad pocinje slobodno da pliva, tad treba skloniti i muzjaka. Tada se pocinje sa hranom, treba spustiti nivo vode i obavezno dodati poklopac ako ga vec nije bilo. Mada razvijaju lavirint na 4-6 nedelja starosti jako je vazno izbeci promene temperature i razliku u T. iznad povrsine vode i same vode.
Srecnici mogu kupiti u radnji neke vrste tecne hrane za mladj, ostali se moraju zadovoljiti sa pravljenjem infuzorije i kuvanim zumancetom bar nedelju dana a posle i sa artemijom.
Ajde javljaj nam kako napredujes. :D