H2O2 eksplozija, hemičari oprezno

Radmanovac

Member
17 Februar 2007
101
4
18
Sittard, Netherlands
Naime, zadnjih par nedelja pokušavam da redovnim dodavanjem vodonik peroksida u akvarijum rešim problem algi u istom.

Međutim, nisam bio pažljiv koliko je trebalo.

Uzevši u radnji 30% H2O2 razblažio sam ga na 7,5% obilnom vodom i uskladištio u običnoj PET boci od 2 litra.

Nisam povremeno otvarao čep da bi višak pritiska rasteretio bocu.

Dve nedelje kasnije kada su već vrućine uzele maha, boca mi je eksplodirala u grdoroberu.

Kako je sve moglo da prođe, dobro se završilo. Stradao je samo grdorober. Peškiri će malo ostati žuti od brisanja ovog oksidansa, a ruke koje su malo izbledele će za par dana biti kao nove.

Apelujem na sve koji se igraju sličnim igračkama da budu pažljivi i ažurni.
Srećno.
.
 

Attachments

  • IMG_7712.jpg
    IMG_7712.jpg
    44.3 KB · Pregleda: 29
  • IMG_7721.jpg
    IMG_7721.jpg
    29.7 KB · Pregleda: 25
  • IMG_7724.jpg
    IMG_7724.jpg
    33 KB · Pregleda: 26
Jedina dobra stvar u ovoj situaciji je to sto je Radmanovac slucaj podelio sa nama.Za nauk svima.:|
 
Pametan uči na tuđim greškama, a neki uče na svojim.
Još sa fakulteta znam da se H2O2 lagano raspada, plus, prijatelj koji mi je dobavio rastvor mi je naglasio da jednom nedeljno odvrnem čep na boci da gas izađe...
Međutim... :sorry:

Ja se malo zaboravio...

I tako.
Materijalna šteta je zanemarljiva, zdravlje nije narušeno, a život ide dalje uz jedno veliko iskustvo.
 
Raspada se on mnogo brze nego sto izgleda pa u svom raspadanju povuce u sa sobom i po neku bocu valjam_se
Mesanje vodonik peroksida sa bilo cime je rizican posao jer on odmah reaguje. To vazi i za obicnu vodu jer i tu ima svasta bez obzira sto nam izgleda cista. Time smanjujemo njegovu delotvornost.
Zar to razblazenje nisi mogao da uradis neposredno pre upotrebe?
 
Ja sam ga pomešao sa česmovačom i odmah zadihtovao u PET bocu. Kako ga ni jednom nisam otvarao jedno 2 nedelje a u međuvremenu su temperature porasle...:sorry:
Rastvor koji sam koristio je bio suviše koncentrovan pa mi nije išlo od ruke da svakog dana razblažujem po malo. Napravio sam litar 3% koji je bio u PP boci od 1 litar. On nije pokazivao da ikada pravi pritisak, mada sam ga i otvarao svakog dana. U toj istoj boci dok je bio i 30% rastvor nikada nisam primetio pritisak.
Međutim, kada sam sa česmovačom u PET boci stavio 7,5% rastvor na dve nedelje....
 
Čuvanje peroksida u staklenoj boci ne bi trebalo bude problem. Može godinama tako.
Sa plastikama reaguje, no i u plastičnim sudovima ga čuvam na +4C po nekoliko nedelja bez problema. Toliko sam naučio iz upotrebe.

Ako je tvoja flaša bila od nekog soka od malina ili slično...nije ni čudo.

Sa kojom idejom želiš da dodaješ peroksid i u kojoj koncentraciji?
 
Flaša je bila od vode za piće, PET od 2 litra, ali je u nju stavljen koncentrat koji sam razblažio sa 30% na 7,5% (česmovačom) i odmah potom zatvorio i nikada više otvorio.

2 nedelje kasnije na 30C BUM.

Inače, isprobavam teoriju da li 10ml 3% H2O2 na 100 litara akvarijumske vode jednom dnevno ubija alge.

Za dve nedelje koliko sam ga koristio nisam primetio nikakvu razliku u bujanju algi. (Moraću da pojačam dozu čim nabavim nov koncentrat.)
 
Zorka je onomad prodavala 27% rastvor peroksida u plastičnoj ambalaži. Neke takve flaše još uvek srećem i unutra je još uvek kao peroksid. Kao što rekoh flaše su godinama na nekim policama pa čak i van frižidera.

Javi rezultate...
 
Inače, isprobavam teoriju da li 10ml 3% H2O2 na 100 litara akvarijumske vode jednom dnevno ubija alge.
Za dve nedelje koliko sam ga koristio nisam primetio nikakvu razliku u bujanju algi. (Moraću da pojačam dozu čim nabavim nov koncentrat.)


Unazad 2 meseca koristim isti metod za suzbijanje crne alge,tretman je delotvoran al samo na listove gde direktno spricem prskam H2O2.Rezultat je slican kada se sricem prska easy carbo.
Na ovaj nacin uspevam da ublazim posledice bujanja ove alge ali jos nisam prokljuvio koji je tacan uzrok.Nedeljno 50% menjam vodu,CO2 dodajem,jako svetlo 1w/1l,djubrenje po EI sistemu ali alga je jos uvek tu.Zbog toga prskam H2O2 samo na nanu jer sporo raste,nemoram da izbacujem napadnute listove i dobro reaguje na H2O2.Sa ostalih biljaka bar jednom nedeljno kidam i izbacujem napadnute listove i tako izbacim bar 30 napadnutih listova...

Uskoro detalji sa slikama.:hej:
 
Zorka je onomad prodavala 27% rastvor peroksida u plastičnoj ambalaži. Neke takve flaše još uvek srećem i unutra je još uvek kao peroksid. Kao što rekoh flaše su godinama na nekim policama pa čak i van frižidera.
Izgleda da je ovde nastao problem zbog PET boce.
PET ne prošušta gasove dok polipropilenske bele boce od litar najverovatnije propuštaju gasove. Zato je ova moja PET boca eksplodirala. :(
 
Samo me zanima kako ti to radis. Kako je MArkisha napomenuo on direktno dodaje peroksid na alge sto je i logicno. Peroksid je toliko reaktivan da reaguje sa bilo cime sto mu dodje po ruku. Sama akvarijumska voda je puna svega i svacega, od zivih stvari pa do organskih cestica. To je jednostavno raj za peroksid. Sta tebi garantuje da ce peroksid da dodje u kontakt sa algama osim ako ga ne dodas izuzetno puno u vodu. On jednostavno nije restriktivan.
Ozonizator treba da ima isti rezultat ali i iste posledice a i koristi po akvarijum.
 
Kako to radim?
Očigledano neuspešno, obzirom da njime pokušavam da ubijem končastu algu ravnomerno rasutu po celom akvarijumu.
Kako ona nije nigde konkretno locirana, ja peroksid dodajem ispod motorne glave koja okreće vodu u akvarijumu. Da bih imao efekta na akvarijum, mislim da ću morati da povećam količinu koju dodajem.
Nedavno sam bio kod jednog prijatelja koji se peroksidom uspešno bori sa algama. Međutim, on peroksid sipa direktno na alge obzirom da rastu grupisano.

A što se tiče eksplozije.
Gledajući njegova zapažanja oko pritiska, definitivno je bio problem u PET boci.
PET ambalaža ne propušta gasove, dok boce u kojima se u apotekama kupuje peroksid propuštaju gasove.
 
Naime, zadnjih par nedelja pokušavam da redovnim dodavanjem vodonik peroksida u akvarijum rešim problem algi u istom.

.

Ne rece da li si u medjuvremenu resio problem algi.

Mogu ti opisati nacin kako je neko drugi to radio. Pre tretmana je zamenio veliku (sto vecu kolicinu vode) onda je pokrio akvarijum i tako ga ostavio tri dana. Filteri rade, ali ne i hranjenje i svetlo. Pokriven je sa svih strana tako da nema uopste svetla. Sta se dobija na taj nacin? Alge na prirodan nacin izumru (zavisi od vrste algi), jer se bore sa biljkama iz akvarijuma oko hrane. Posto nema svetla i hrane, alge prve stradaju. posle tri dana, ponovo zamenis vodu. Ako imas nitaste alge, postoje ribe koje ih jedu. Ne znam njihovo latinsko ime ali se zovu american flag fish. One is ocista samo tako.

Mozda sam bio od pomoci.

pozdrav, Milos
 
To zamracivanje akvarijuma je samo zamazivanje ociju kao i vodonik peroksid( i sam ga koristim).Dok god se ne pronadje i ukloni uzrok sve te metode mogu samo delimicno da kontrolisu a ne i da uklone napast.

U svom aq u zadnje 3 godine kad sam ga formirao imao sam bar 3-4 vrste algi,jer sam bio u guzvi i nisam se angazovao ni malo,kad sam se posvetio malo vise sve sam ih unistio sem crno-sive cupave,neke zahvaljujuci redovnom zamenom vode,neke boljom cirkulacijom a neke jacim svetlom.

Ja hidrogenom trenutno samo kupujem vreme da se cupava crna ne otme kontroli dok ne odem na odmor i detaljno preuredim akvarijum sa nekim radikalnim izmenama koje mislim da ce uroditi plodom.

Radmanovac je ranije opisao efikasnu metodu za nemanje algi(kontinualnu izmenu vode),ali nemamo svi cesmu i kanalizaciju u blizini akvarijuma da bi to sproveli u delo.I sam je rekao u toj fazi da su mu i biljke slabo napredovale,neke i nestajale ali alge nije imao.
 
Ne rece da li si u medjuvremenu resio problem algi.

Mogu ti opisati nacin kako je neko drugi to radio. Pre tretmana je zamenio veliku (sto vecu kolicinu vode) onda je pokrio akvarijum i tako ga ostavio tri dana. Filteri rade, ali ne i hranjenje i svetlo. Pokriven je sa svih strana tako da nema uopste svetla. Sta se dobija na taj nacin? Alge na prirodan nacin izumru (zavisi od vrste algi), jer se bore sa biljkama iz akvarijuma oko hrane. Posto nema svetla i hrane, alge prve stradaju. posle tri dana, ponovo zamenis vodu. Ako imas nitaste alge, postoje ribe koje ih jedu. Ne znam njihovo latinsko ime ali se zovu american flag fish. One is ocista samo tako.

Posle ovog incidenta, prestao sam da se trudim oko algi. I onako ih nije bio toliko da je trebalo rešavati ih se, već sam jednostavno hteo malo da eksperimentišem.

Tri dana bez svetla i nije neki predlog za većinu ubiljenih akvarijuma obzirom da će to pre pobiti većinu biljka u akvarijumu nego alge.

Drastično smanjenje fotoperioda i menjanje vode uglavnom rešava problem cvetanja vode ali ne i ostalih vrsta algi.
 
drzao sam ja u borbi protiv rizocloniuma.
Prica ide otprilike ovako:
par dana intezivna borba sa Ec-om i H2O2, detaljno mehanicko uklanjanje, zamena 50%vode pa tri dana mraka, pa opet mehanicko ciscenje i zamena 50% vode - bez nekih vidljivih efekata.
posle par dana ista prica je ponovljena. Ovaj put je imalo MALO efekta na alge, ali su se posle par dana vratile, pa je prica ponovljena i treci put sa 5 dana mraka. Opet malo efekta na alge koje su posle odmracivanja opet pocele da se vracaju, ali su vec i biljke ozbiljno pocele da pate (blede, zaustavljanje rasta, melting,....)
Suma-sumarum meni i ovako drasticne mere nisu dale pozitivne rezultate.
Akvarijum je ugasen....
 
Jesi li ikada probao da drzis biljke tri dana u mraku, ili samo pretpostavljas?
Držao sam nekada davno kripte i više od tri dana, ali problem sa algama na taj način nije rešen.
HC bez svetla 3 dana ide u večna lovišta.
A bilo koji skejp sa nežnijim travama koje bi možda i preživele bi bio ozbiljno narušen.

Umesto opaske i prozivke, bilo bi lepo opisati predloženu radilkalnu metodu i efekte koje ona daje na određen akvarijum sa određenom florom i faunom.