Henneguyan bolest

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,599
326
83
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Informativno


Jedan parazit koga mi mozemo da zapazimo na nasim ribama a koji je skoro nepoznat akvaristima uopste je i Henneguya. Ovu bolest je dosta tesko uociti osim ako su inficirane skge i koza ribe. Inficirana riba moze da zivi sa time osim ako je napadnut neki vitalni organ i tada moze da dodje do uginuca ribe. Obolelo tkivo postaje bledo i to je indikacija ove bolesti. Da sada ostavim po strani takve situacije jer je za to potrebno analizirati tkivo ribe i da se osvrnem samo na ta dva slucaja.

Henneguyan cista kada je na kozi neodoljivo podseca na white spot stim sto se uglavnom javi jedna ili nekoliko belih tacaka. Ta tacka (cista) moze da tako stoji danima na ribi i da se nista ne desava. Isto tako moze da se zapazi i bele tacke ili vece gomilice na skrgama riba. Neretko akvaristi primenjuju terapiju protiv belih tacaka usled pogresne dijagnoze bez nekih rezultata. To je i za ocekivati bas radi te velike slicnosti.

Dijagnoza je vrlo jednostavna ali nazalost nije dostupna akvaristima. Sve sto treba da uradimo je da pogledamo vlazan uzorak spljostane ciste pod mikroskopom i tada se jasno vidi specifican oblik ovog parazita koji je i definitivna dijagnoza. Normalno mi treba da znamo i kako taj parazit izgleda pa shodno tome prilazem i sliku.

Lecenje: Za sada ne postoji sredstvo sa kojim bi mi mogli da kontrolisemo ili lecimo ribe od ovog parazita. Zarazene delove ribe mozemo da odstranimo hirurski ako je mesto takvo da to moze da se izvede a pre svega da je riba dovoljno velika za jedan takav poduhvat. Ako su tacke na kozi onda ih mozemo odstraniti mehanickim putem kao sto sam ja i uradio u ovome primeru.

Ova bolset je zastupljena u slatkovodnoj akvaristici i rasprostranjena je po celom svetu pa zato ne bi trebali da se iznenadimo ako je zapazimo i u nasem akvarijumu. Da li cemo da je prepoznamo to je drugo pitanje.


27a224b5f8a45edfe480928c9ab074ec.jpg



Pod vecim povecanjem jasno se vidi specifican oblik parazita.


b4adcb9e7255675914bcf53552b6d8a7.jpg
 
Da pokusam da ponovm ono sto sam vec rekao... :wink:

Ko zna koliko su puta mnogi akvaristi imali priliku da se susretnu sa ovim parazitom misleci da se radi o obicnom Ichtyophthirius-u , pokusavajuci da ga se rese ali bez uspeha.
Secam se jos na pocetku mog bavljenja akvaristike (ali ozbiljnijeg) kada sam uvozio ribe iz Singapura , da sam povremeno zapazao ove tackice na nekim vrstama kao sto su pangasiusi, i pokusavao sa lekovima protiv belih tackica da lecim ali bez uspeha. Jednom prilikom kada sam zapazio istog parazita na pangasius-u (jedna veca bela tacka) ja sam mehanickim putem odstranio tu tackicu. Ribu sam prebacio u drugi izdojeni akvarijum i preventivno sipao neko antibakterijsko sredstvo. Riba nije pokazivala nikakve znake bolesti , ponasala se savim noramlno i pre i polse zahvata. Ta riba je ostala duze vreme kod mene i moram reci da vise nije bilo nikakvih promena na kozi, tj. tih belih tacaka. Riba je kasnije u potpunosti bila zdrava kao i sve ostale. ;)

Razgovarajuci o ovome problemu sa nekim mojim prijateljima akvaristima , dosli smo do zakljucka da se tu radi o sasvim nekoj drugoj bolesti i da to nije Ichtyophthirius kako na prvi pogleda moze da deluje. Naravno , ne mogu 100% tvrdtiti da se radi bas o ovome parazitu ali gledaju ci ovu drugu fotografiju mogu da sumnjam bas dosta.
 
Ko zna sta je to bilo kod tebe, sada je to nemoguce reci. Ja verujem da su pojedini akvaristi imali prilike da vide ovog parazita ali stvarno je tesko da se izvrsi dijagnoza pre svega sto se ova bolest iz nekog razloga izuzetno slabo spominje. Mozda je i zato sto svi nekako spontano odmah povezu sa white spot bolescu kao tacnom dijagnozom pa se sve zavrsi na tome.

Ja samo nisam siguran koliko daleko da se ide sa ovim bolestima jer sve ovo dodatno otezava ovu kompleksnu oblast u akvaristici. Sto vise stvari vidimo samo smo u jos vecoj nedoumici o cemu se radi :?