Hidrogen peroksid primena i rezultati

vanzemaljac

New Member
30 Decembar 2017
5
0
1
46
Beograd
Pokrecem ovu temu jer licno smatram da zasluzuje posebnu diskusiju zbog pozitivnih rezultata koje sam uocio koriscenjem H2O2 . Zanimaju me takodje misljenja o nacinu primene i iskustva kod ljudi koji takodje koriste H2O2 . Ja koristim vec duze vreme svakodnevno i rezultati su zaista fantasticni. Misljenja o H2O2 i iskusta su dobrodosla.

Ps. Prva stvar o kojoj treba misliti pre nego se upustimo u primeni H2O2 jeste , pridrzavati se mera bezbednosti da Hidrogen peroksid u koncentracijama vecim od 30% ne dodju u kontakt sa kozom i bilo kojim delom tela. Cak i manje koncentracije umeju da budu ne zgodne i da nanesu ostecenja na kozi pa cak i povrede, sa ovim hocu napomenuti da mladji akvaristi koji tek pocinju izbegnu primenu hidrogen peroksida u koncentracijama koje ja licno koristim a to je 35% ,Ponavljam jos jednom ako niste upoznati sa opasnostima koje hidrogen peroksid moze izazvati nemojte se uciti jer 35 % i vise mogu izazvati ozbiljne teske povrede.
 
Last edited:
Hajde malo napisi zasto i kako ga koristis pa da prodiskutujemo.
U svakom slucaju interesantna tema i zasluzuje paznju:)..
 
Obzirom da sam dugo preko 30 godina u akvaristici kao hobiu , i samim tim hemija je ne odvojiv deo akvaristike, za neke u vecoj a za neke u manjoj meri, neke stvari nam promaknu ili ih jednostavno ne uskladjujemo ,pa samim tim i dolazi do nekih ne zeljenih elemenata figurativno. Obzirom na relativno dugo iskustvo svoje znanje sam doveo na zavidan nivo mogu slobodno da kazem, mada ne prestajem da saznajem vise i vise sto je i donekle zanimljivo samo po sebi u akvaristici. Iskreno nemam problema sto se tice odrzavanja bio svere u akvaristici jer sam iz svog iskustva uspeo da nadjem balans u celoj stvari. Nisam neki koji trazi savrsenstvo ali lepota i jeste u tome teziti prema njoj, to zivot cini zanimljivim.

Za hidrogen peroksid sam oduvek znao ali mu nisam nikada davao veci znacaj, i veoma brzo zam misao o koriscenju istog smetao sa uma , znajuci njegova reaktivna svojstva. Zadnjih par godina tacnije oko 3 godine ga koristim i primetio sam da mi je kvalitet vode daleko bolji u vizuelnom smislu ,Hemijski parametri su po prilicno isti , takodje sam primetio da je zivi svet veoma zdrav karakterno i fizicki . Karakterno mislim na ribe koje primecujem da im je ponasanje vedro ,puno energije jednostavno ribe su zaista srecne,ali nemojte misliti da izmisljam ovo ,ovo suzaista moja zapazanja jer takvo ponasanje zivog sveta iako mi je sve u redu sa bio sverom u aqvarijumu ranije dok nisam koristio H2O2 takvo ponasanje kod ribai drugih bica nisam primetio. Verujem da neko moze dakaze da preterujem ili da umizljam ali zaista vidim veliku razliku. Takodje primetio sam da se alge veoma tesko formiraju bar kod mene je takav slucaj jer sam oprezan ili bolje da kazem skroman ili cicija sa dodavanjem prehrane Mikro a narocito Makro . Sve radim isto kao i pre ali alge koje su mi se donekle stvarale sada jednostavno veoma lagano nestaju ne sasvim ali su prekticno ne primetne i zanemarljive i ne predstavljaju nikakvu pretnju u vizuelnom smislu.
U pocetku samog koriscenja imao sam dilemu koliko koristiti i kao koristiti sto je i naj veci problem jer se upustam u nesto sto nigde nisam mogao da nadjem, konkretnu definisanu primenu sto bi mi donekle olaksalo celu stvar, i evo sada i dan danas koristim istu metodu mada ne preporucujem da bilo ko ko procita ovo koristi na isti nacin jer ne znam kako ce se to odraziti na neciji akvarijum , ovo je moj nacin primene na mom akvarijumu. 16 ml na 160 L mada mi je zapremina Aq 200L znaci 160 L ukupne kolicine vode ina to 16ml 35% H2O2 koristim takozvani food grade mada sam u pocetku koristio obican od 30% jednom dnevno. Ovakav nacin primenjujem i drzim se toga, Ako ima neko ko koristi na slican nacin ja bi zaista voleo da znam i da li je mozda neko koristio vecu kolicinu u doziranju i njegova iskustva. Ja sam poceo sa 1ml na 10 L i tako sam i nastavio mada mislim da bi bez mogao da povecam na 2ml na 10 L . O povecavanju doze razmisljam jer mislim da bi mogao na ovaj nacin da potpuno eliminisem prisustvo i naj manje kolicine algi drugim recima da ih uopste nema.
 
Sa povecanjem doze moras da budes oprezan jer vodonik peroksid je jako reaktivan i pri dodiru sa vodom raspada se na vodu i cist kiseonik koji je jako oksidaciono sredstvo.
Znaci ako preteras lako se moze desiti da pobijes sve zivo u akvarijumu.
 
Dodajem u zadnju filter komoru spoljnog filtera, gde je pumpa za vodu ,tako da ta komora sadrzi nekih 15 L vode. Kada sipam 16ml u 15L komoru on se distribituje veoma brzo i bezbedan se prosiri u akvarijumu bez ikakvih problema.Pumpa mi je 500 L/h.Izlazni deo creva sam postavio u prednjem levom gornjem uglu da bi izbegao direktan udar sa biljkama u gornjem zadnjem levom uglu.
 
Last edited:
Mozes ti da koristis peroksid ali tu treba malo i razmisliti, da li je to stvarno pravi izbor.

Tvoje iskustvo je ok, kako kazes ribe su srecne ali malo analiziraj situaciju i vidi da li bi ribe bile srecne i bez peroksida.

Onako malo tehnicki, vrlo povrsno: Vodonik peroksid oslobadja kiseonik koji je u jonskom (atomskom) obliku i kao takav je totalno ne odrziv. On reaguje trenutno, cim napusto peroksidno jedinjenje koje je opet po prirodi vrlo nestabilno.
Sada tu je i neki problem. Kiseonik jednostavno ne pravi razliku izmenju ribe i recimo bakterije ili alge. On ostecuje sve podjednako a ribe ta ostecenja lakse podnose nego neka jednoclijska bica.Tu cinjenicu mi koristimo pa je peroksid ok u nekim situacijama.
Vodonik peroksid ima isti efekat kao i ozon, imamo mi ozonizatore u akvaristici, ali mi i ozonizator pazljivo koristimo. Pored toga i kalijum hipermangan ima isto dejstvo i njega koristimo samo za kratke kupke. Da ne tupim dalje, sve su to jaka oksidaciona sredstva. Sto se tice akvaristike mislim da su ribe mnogo sretnije bez svega toga a i mi sa njima. Ako podje po zlu onda nam nema kuda, to treba koristiti u borbi protiv nekog zla.
Ja koristim nascentni kiseonik vrlo retko, u zadnjih nekoliko godina bas nikako. Redovno sam ga koristio u morskoj akvaristici gde je ozon ubacivan u protein skimmer ali je i to vremenom napusteno. Vrlo retko potegnem i za kalijum permanganatom, uglanmom za zlatne ribe da se ubiju spoljni paraziti.

Eto, ta oksidaciona sredstva nisu selektivna i uvek je pitanje da li je ostecenje na ribama vredno nekom postignutom ucinku. Eto zamisli kad bi te neko svakoga dana onako malo ispeko, tek da te zivcira i malo boli :) Moj stav po tom pitanj je definitivno NE, ne bez puke potrebe. Alge, pa tu zasucemo rukave i cistimo akvarijum a ako sve odradimo kako teba skoro i da ih nema. Tako je kod mene, nema peroksida, nema algi, nema mnogo sto sta osim srecnih riba i njihovog vlasnika.
 
@vanzemaljac nemoj da si odustao od diskuseje samo radi necijeg suprotnog misljenja. Vrlo je korisno da ti stanes u odbranu sveg stava i izneses sve argumente. Nismo mi ovde u pitanju vec neki buduci akvaristi koji treba da se opredele pa samim tim gledaju (citaju) ovakve diskusije :)
 
Pre nego se iko upusti u koriscenje H2O2 , i prilikom doziranja obrati paznju na odredjene biljke. NPR Monoselenium tenerum iz licnog iskustva znam da mu ne prija ova koncentracija koju sam pomenuo, dok na drugim biljkama ne smeta kao i Vesicularia montagnei njoj kao mahovini ne smeta. Tako da ako prilikom doziranja na nekoj bilci primetite razliku u negativom smislu trebalo bi prekinuti doziranje ili drasticno smanjiti kolicinu .Ako prilikom doziranja vidite da je sve u redu onda je najbolje ostati i na manjoj kolicini neko rizikovati da vam strada neka vrsta biljke. U drugom akvarijumu gde imam Monoselenium tenerum stavljam 1 ml na 50l . To bi samo dodao .