Humus za aq.

SrdjanLe.

Member
8 Septembar 2013
44
0
6
35
leskovac
Pozz svima. Citao sam po netu i na nekim mestima je pozitivan a na nekima negativan odgovor pa sam resio da pitam vas ovde direktno. Da li moze humus za biljke tj. sto se prodaje za cvece , biti postavljen u akvarijum kao podloga zbog biljke?
Hvala puno.
 
Sam si video da tu polemika nikad ne staje tako da je tesko dati neki univerzalni savet. Al da budem i ja malo "pametan" da napisem nesto o tome.
Po mom misljenju podloga ima smisla samo ako pravis bas biljni akvarijum i sto je najvaznije znas sta radis. Znaci tu je potrebno dodavanje CO² i odgovarajuca svetlost. Bilo kakav disbalans ova tri faktora dovodi do burnog rasta algi, a moze i da ugrozi stanovnike akvarijuma. Kod stavljanja humusa treba kod formiranja akvarijuma odjedanput posaditi svo planirano bilje da bi ono pocelo da trosi hranljive materije iz podloge, jer u suprotnom dolazi do prevelike koncetracije istih u akvarijumskoj vodi.
Ja sam pre za koriscenje hranljivih podloga koje su bas namenjene za akvaristiku.
 
To je malo kompleksnije odgovoriti i ja verujem da ti zato dobijas tako razlicita misljenja po ovom pitanju.
Tehnicki gledano odgovor bi bio da moze. Pa bas ta zemlja, ta nasa crnica ili humus je najbolja podloga za biljke.

E sada ide onaj drugi deo koji je malo slozeniji. Ti ne zelis da gajis luk i papriku nego akvarijumsko bilje. Pa tu su jos i ribe itd. Humus je organskog porekla i kao takav se i dalje raspada. Taj proces raspadanja moze da prouzrokuje ozbiljne probleme u akvaristici i to je razlog zasto ljudi to bas ne koriste. Mnogo je jednostavnije da se za podlogu koristi nesto drugo, pesak, glina, sljunak itd a da se kasnije biljke kontrolisano prihranjuju.

Ako zelis da koristis humus onda obrati paznju da mu nije dodato djubrivo. Pored toga obrati paznju da li je to bas humus ili je to neka mesavina u kojoj ima dosta treseta. Bastovani rade svasta i to u basti nema veze ali za nas je to vazno.

U akvarijumu humus stavi u jednom manjem sloju koji je prekriven necim, recimo peskom ili sljunkom. Humus ce da nam kiseli vodu pa je pozeljna i neka kontrola toga, nesto kao kalcijum karbonat ali da sada ne idemo tako daleko sa time :)
 
Hvala vam puno.Kada sam imao mali aq.od 40 litra stavio sam i humus kao podlogu a odozgo pesak i biljke su mi bile ok da kazem.Sada imam veci aq. od 100l i kada sam ga formirao postavio sam samo sitan pesak kao podlogu i posadio nekoliko biljaka, ali vremenom mi te biljke umiru, nikako da se razviju i budu dobro pa sam odlucio da opet krenem sve ponovo i da stavim prvo humus pa odozgo pesak i neko kamenje.Mnogi su mi preporucili da stavim vestacke biljke ali iskreno sam ja protivnik toga.Zamolio bih vas za neki savet kako da formiram sve to?
 
Lično radije koristim namenske hranljive podloge, manje su šanse da se voda zamuti i da dođe do preteranog rasta algi. Ranije sam koristio humus upakovan u ženske najlon čarape, male ''lepinjice'' raspoređene po dnu akvarijuma i prekrivene sa min. 4-5cm peska.
 
Ti treba da prihranjujes biljke, bez toga tesko da ces da uspes sa biljkama. Humus sadrzi skoro sve sto je potrebno biljkama pa zato si ti imao manje problema sa njima dok pesak sluzi samo da se biljka lepo ukoreni, on nema hranjivu vrednost.
Mozda je i svetlo problem. Veci akvarijum zahteva jace svetlo za biljke sto je sasvim razumno.

Kako ces ti da formiras akvarijum to je tvoja odluka. To zavisi i od toga sta mozes da nabavis za formiranje akvarijuma.

Najvse korisceni materijal za podlogu je glina i to sve velike firme prodaju. Glina je izuzetno pogodna za biljke a i sadrzi gvozdje. Primer je Seachem Fluorite.

Humus niko ne prodaje osim cvecara :) a ti mozes da usmes zemlju i iz tvoje baste.

Pesak i sljunak su ok ali kako je vec napomenjeno treba da prihranjujes biljke, bez toga neide.