Pozdrav za sve članove... :D

Asonsion

New Member
8 Februar 2010
4
0
1
Pozdrav, dobri ljudi.Kao što se da videti iz priloženg ja sam potpuni novajlija i na forumu, a i u akvaristici. Čak, šta više mogu reći da mi je ideja da se bavim ovim sinula pre nekoliko dana. To valjda ostavlja dojam koliko sam zapravo (ne)upućen u ovim vodama... Imam 14 godina (osnovac ) i živim u lepom nam Veljogradu, ups Čačku.
1bcae89884a3ad8a2e90b4b2956dd271.gif


Kako sam, za svoje godine, poprilično vizionarski nastrojen, ali s obzirom da elan koji u trenutku posedujem, vrlo brzo splasne, odlučio sam da ekspresno delujem i udjem što je više moguće u ovo zanimanje/hobi. Već nekoliko dana intezivno tragam za bilo kakvim korisnim informacijama po netu i lokalnim radnjama i mogu reći da što dublje ulazim, a ono sve postaje interesantnije. Da se razumemo nikad nisam preterano gotivio biologiju, ali opet mislim da je praksa daleko zanimljivija od evolucije urinarnog trakta i sl.

Da vas nebih dalje zamarao preći ću na stvar. Gledao sam danas akvarijume po gradu i trgovci su mi procenili vrednost 50-litarskog na (sa svim neophodnim stvarima) na 5-6 hiljada, a 100-litarskog na 10-12 hiljada. Pošto smo svi upoznati kakvi su naši trgovci, mislim da bi bilo iluzorno s moje strane da očekujem da su izneli realnu vrednost, ali me bar zanima koliko je ta cifra od, recimo, 10 000 din (ne) realna za akvarijum sa pumpama, grejačima, svetlom...
Čitao sam dosta po forumu (baj d vej: super je
e053a3f909b8b809ceec2ab5799864e2.gif
), ali bih vas zamolio da me ipak Vi, kao iskusniji posavetujete oko nekih osnovnih stvari koje trebam da znam, ako već ozbiljno mislim da se bavim hobijem. Mislim da ćete mi preporučiti slatku vodu (čuh da za morsku treba izdvojiti 1000 jevreja
a5b2cfd968a46b2c69f109fb55af11d3.gif
), onda me zanima oprema (grejalice, neonke), kubikaža (50l vs. 100l), ribe i biljke, podloga, konačno ako neko živi u Ča ili okolini da mi predloži mesto za kupovinu i bilo šta drugo što smatrate da treba da znam.

Kontam da sam malo preterao s pitanjima, ali nadam se da vam neće biti veliki crnjak da mi odgovorite na pitanja, jer zaista bi mi jako značilo, a vi bi dobili budućeg, ozbiljnog akvaristu.

Pozdrav iz glavnog grada moravičkog okruga i jednog od najvećih privrednih centara istočno od Drine, zapadno od V. Morave, južno od Kolubare i severno od lima (mislim da vama, makar, nije problem oko snalaženja sa rečnim ogrankom geografije, ili grešim?)
1bcae89884a3ad8a2e90b4b2956dd271.gif
 
Pozdrav i tebi, lepo i nadahnuto si napisao svoj prvi post i nadam se da ce ih biti jos.
Oko cena neznam ni sam sta da ti kazem. Odavno sam prestao da kupujem po radnjama tako da je moj generalni savet da obidjes nekoliko radnji i uporedis cene. U beogradu se trziste unormalilo dolaskom dva velika pet sopa i cene su znatno pale u odnosu na pre godinu, dve. Pocele su akcijske prodaje i u malim sopovima tako da sad mozemo da biramo. Znaci opet je sve na tebi, kupi tamo gde ti je najpovoljnije.
Sto se tice velicine aq. postoji jedno zlatno pravilo, sto veci to bolji i laksi za odrzavanje.
Da sad ne pricamo oko podloge, riba bilja i ostalog. Prvo nabavi staklo, a zatim pricamo o ostalom.:hej:
 
Pozdravi i tebi i lepo je videti da se mladi ljudi zanimaju za ovaj nas hobi. Jos je vaznije da istrajes u tome i mozda najvaznija stvar je da imas strpljenja jer samo tako mozes da dosjes do uspeha. Rezultati ne nastaju preko noci.
Sve sto te zanima slobodno pitaj i akvaristi koji su upuceni u problematiku mogu puno da ti pomognu.
 
Dobro nam dosao!:welcome1:
Da se nadovezem na pricu starijih kolega....:lol:
Nezahvalno je komentarisati cene opreme jer imas razne modele,marke itd.Generalizovati nesto dali se isplati ili ne,to u akvaristici nije moguce kao ni u svakodnevnom zivotu.
Recimo,dali je skup mercedes od 5000e?Tek kad ga vidis,saznas model,godiste,dal je havarisan,mozes da das sud o tome...;)

Kao sto rece Zopex unormalilio se trziste i snabdevanje u zadnje vreme,samo je na tebi da istrajes i da budes strpljiv,sve ce doci na svoje..:)

pozdrav
 
Hvala svima na dobrodošlici i lepim željama. Drago mi je da imate želju da pomognete i to, zaista, puno cenim.

S obzirom da sam apsolutni početnik, a konsultuući se i slušajući savete iskusnijih ljudi odlučio sam da uzmem akvarijum od oko 100 litara. Dobio sam uverenja da je on sasvim zadovoljavajući i za starije akvariste i, što je bitno, ima mogućnosti i za neuporedivo veći broj vrsta i bogatiju floru i faunu. Pa eto, ako nebi bio problem, da pročitam vaše stavove i impresije i što je najbitnije savete u vezi toga. I da, da li biste mi savetovali da uzmem aq od 8mm debljine ili je 6 mm dovoljno?!
 
Ja imam 2 kocke od po 125l dimenzija 50x50x50,dno je sestica stranice 4mm...Sve je ok vec nekoliko godina,tako da ti je 6mm staklo sasvim dovoljno za tu litrazu.
Akvarijum do 100l za pocetak ti je sasvim ok,kao sto su ti rekli imas dosta opcija...
 
Kod mene su neki akvarijumi dimenzija 70x40x40 radjeni od 6mm i nema nikakvih problema. Jako je bitna polica (postolje) da je kvalitetno odradjeno i obavezno stavi stiropor ispod akvarijuma. Nikako direktno na dasku (policu), jer i najmanje krivljenje daske, izaziva pucanje akvarijuma.
 
Da to je vrlo vazno da akvarijum lezi na mekanoj podlozi koja ce da koriguje neravnine police. Inace 6 mm je sasvim dovoljno za tu litrazu.
Sada koliko god da mislis da je 100 l puno ono bas I nije tako ali je sasvim dovoljno za jedan vrlo lepi akvarijum.
Ja licno bi te savetovao da krenes sa nekim raznovrsnim akvarijumom a vremenom ces sam da se opredelis za neku usku specijalizaciju. Za to je potrebno neko vreme.
I nemoj da se ustrucavas da prodiskutujes sve sto te zanima jer mnogi ovde prisutni su vec prosli te korake pa samim tim mogu I da ti pomognu.
 
Boban je mislio da ti akvarijum bude univerzalan gde bi u pocetku gajio razne vrste riba i biljaka.Kasnije kad steknes iskustva sa tom florom i faunom bi se ti opredelio na nesto usmerenije bavljenje ovim hobijem:neki drze samo diskuse,neki prave biotop odredjenog recnog sliva,neki se bave gajenjem i podebnim uredjenjem bilja-aquascape..itd
 
Ako akvarijum nije kupljen, predlažem kupovinu polovnog akvarijuma.
Akvarijum sa svom opremom može u radnji koštati puno, ali neko ko je već imao kompletno sređen akvarijum i u međuvremenu rešio da ga sa otarasi, ti može prodati akvarijum prilično povoljno.
Prati oglase i videćeš šta se nudi i po kojim cenama.
 
Da, ali to nosi i dozu rizika, a kako mi niko ne osigurava, niti garantuje za polovne stvari ne znam da li želim da rizikujem ili lepo kupim novu opremu?:D
Kakva su vaša iskustva sa "polovnjacima" ?!
 
Ja sam nabavljao nesto od polovne opreme i sa njom nisam imao problema,kod nas u Srbiji nisi mnogo zasticeniji ni kad uzimas novo.
Neki prodavci (prodavnice,pet shopovi,pijace) ne izdaju fiskalne racune i garancije,tako da vracanje neispravne/ostecene robe moze (i nemora) da bude problematicno.
Kako kod nove tako i kod polovne akvaristicarske robe bitno je sa kim trgujes,a vremenom ides samo na odredjena mesta a neka izbegavas...stvar iskustva.