Hydroponic sistem

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,599
326
83
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Jedan od nacina masovnijeg razmnozavanja biljaka koji se uglavnom koristi u komercijalne svrhe je hydroponic sistem. Sustina tog sistema je da se koren biljke nalazi u vodi koja je obogacena potrebnim hranjivim materijama. Taj sistem je vrlo rasprostranjen i masovno se koristi u proizvodnji salata.

Sistem je vrlo jednostavno napraviti i ne zahteva neke enormne troskove kako za konstrukciju tako i za odrzavanje.
Za pocetak je potrebna neka kutijasta plasticna cev koju vemo mi da zatvorimo na krajevima a na gornjoj strani da izbusimo otvore gde ce da smestimo nase skasijice sa biljkama.

DSC03575.jpg


Takav sistem se poveze sa par dodatnih creva sa jednom posudom gde se nalazi jedna obicna pumpa niskog kapaciteta primerena sistemu koja ima namenu da cirkulise vodu kroz sistem.

Mladice biljaka "sadimo" tako sto je postavimo u vunu slicnu onoj gradjevinskoj i postavimo je u saksiju.

DSC03600.jpg


Tu saksiju postavimo u otvor koji smo prethodno napravili i to je cela mudrost.

DSC03601.jpg


Za prihranu biljaka se koristi tecno djubrivo za opstu namenu koje moze da se kupi u poljoprivrednim prodavnicama. Kolicinu djubriva dodajemo po uputstvu proizvidjaca. Ta koncentracija hranjivih materija moze da se kontrolise i pomocu posebno kreiranih monitora ali u osnovi i memora.
Sve zavisi od mogucnosti i finansijskog stanja investitora.

DSC03586.jpg


Ceo takav sistem bi trebao da se nalazi u plasteniku ili dovoljno osvetljenoj prostoriji koja je temperiran. Biljke rastu izuzetnom brzinom tako da svako ko se upusta u ovakve zahvate treba da razmisli i o trzistu. Ok, uvek postoji i izlaz pa tako moze da se ovo koristi i za gajenje zelene salate za sopstvene potrebe ako bas neide prodaja akvarijumskih biljaka.
Ovakav sistem ne zahteva nikakvu regulaciju ugljendioksida sto je ocita prednost. Druga prednost je ta sto se sve biljke ukorene tako da ih je posle vrlolako saditi.

DSC03583.jpg


Izbor biljaka je veliki i u hydroponic sistemu koji je na slici rastu mnoge znane i neznane biljke :)

Eto to bi bilo onako u par reci o ovom sistenu.
 
Imam jedno pitanje na koje nikako ne mogu da dobijem odgovor.

Kako moze da se razvija i razmnozava na ovaj nacin, recimo Vallisneria, Cabomba,Elodea,..i drugo bilje koje trazi bas da je cela biljka pod vodom?
 
Jeli to ona vuna tj "staklena vuna",ako se tako zove...

Ovo je veoma zanimljivo moracu probati..mama mi ima te neke vitamine,pa cu ih sa time hraniti.Onda mi ostaje da kupim saksijce ali to nije skupo...e sada kako dobiti te "mladice" bilja :?:
 
Takve biljke se i ne razmnozavaju u hydroponic sistemu. Doduse ambulia lepo raste i van vode.
Za elodeu i cabombu se koriste mala jezerca gde je voda duboka i one rastu kao lude.

Vidi prosti kucni primer takvog sistema. Uzmes jedan akvarijum, sipas malo vode, oko 5 cm visine u ubacis te male plasticne saksijice sa biljkama. Na jedan kraj postavis malu pumpu za vodu koja kroz crevo odlazi na drugi kraj akvarijuma sto ti obezbedjuje cirkulaciju. Na tom drugom kraju mozes da postavis i nesto kao sprej mlaznice ali to je vec tehnicko resenje. Ubacis te hranjive materije i poklopis akvarijum staklenim poklopcom. Eto ti mala staklena basta sa hydroponic sistemom.

Biljke ce da rastu mnogo brze u takvom okruzenju a izdavanja su minimalna odnosno nikakva. Igraj se malo sa time pa vidi koje su prednosti. Kada to vidis vise ti nece pasti napamet da biljke razmozavas u akvarijumu ako mislis da se bavis time vise komercijalno. Uostalom nije bitno, svako zna sta mu je dobro raditi.
Pogledaj kako raste Echinodorus osiris u takvom sistemu. Svaki cvet ce biti nova biljka a vec ih ima gomila.

Nevene ti samo treba da iseces biljku na vise delova i to su mladice. Kao kada sadis i sve druge biljke. Sve zavisi o kojoj se biljci radi.
 
Moracu da probam takav sistem..A za trziste nije problem, kod nas bilja i nema tako nesto puno.

Kada napravim akvarijum za tako nesto, poslaces mi Bobane semu ili nekakvu skicu sa svim potrebnim elementima takvog sistema.
 
Bobane dali bi mogao nekeko da skiciras taj kucni hidroponik u aq.
Bas bi ti bio zahvalan.
Ja sam otprilike ukapirao ali nezelim zbog onog otprilike da nesto zeznem.
Muci me malo ta cev i ta mlaznica??? :?:
 
Da bas sada necrtam jer je to bas prosto. Cev koja je na drugom kraju je samo izbusena na vise mesta tako da voda ima bolju cirkulaciju. Znaci nema jedan izlaz nego vise. Tako neces da dobijes "mrtve" coskove.

Akvarijume imas i potopi pumpu a na drugom kraju tu izbusenu cevku. Casice ili saksijice mozes da napravis sam. Obicno se neki prehrambeni proizvodi pakuju u male plasticne casice i samo treba da ih izbusis. Ako imas gotove saksije onda je bolje. Samo je vazno da saksije imaju te izrezane otvore. Ostalo je sve jasno.
 
mene jos uvijek muci supstrat, pise gradjevinska vuna. jel to kamena vuna?(posto se staklena vise ne koristi)
 
Bre, Zoo puna ti radnja Serinih i Tetrinih preparata i ti pitas sta da sipas :lol:

Sipaj Sera Florena ili moja preporuka nabavi tamo (znas kod koga :wink: ) Tetra-PlantaMin podrazumeva se od 1 l. flasicu.
 
mozda sam krivo shvatio, ali lisce toga bilja nije u vodi. svaka cast tekucim gnojivima, ali ja mislim da je u ovom sistemu tableta zakon, posto se sve te biljke ukorjenjuju.
 
Chubby, i ja bi se slozio sa tobom, stavio bi Sera-Floreplus tablete. Ali kako sam ja razumeo Bobana ,zbog cirkulacije vode i tih ravnomerno rasporedjenih mlaznica, shvatio sam da on stavlja tecno djubrivo.

Trebalo bi Boban malo da pojasni kako se i sta se sve stavlja u vodu i saksijice. Meni je recimo, nepoznata ta kamena vuna :idea:Mislim da kod nas u Srbiji jos uvek koriste staklenu vunu u gradjevinarstvu. Nisam imao prilike da vidim tu kamenu vunu. :?
 
Nerazumem kako vam to izmicu te stvari. To je sistem gde nema nista osim biljaka pa upotreba akvarijumskih djubriva bi bila dosta skupa. Koristi se djubrivo koje mora da bude rastvoreno u toj vodi. Da li ce neko da koristi tecno djubrivo ili cvrsto koje rastvori u vodi je sve jedno. Voda je tu glavni nosioc svih tih hranjivih materija za biljke i protok vode je taj koji uvek obezbedi da biljka ima dovoljno hranjivih materija.
Kolicina djubriva koja se dodaje je naznacena na samom djubrivu. Pogledajte uputstvo na kutiji.

Ja koristim djubrivo za biljke opste namene. Pogledajte po prodavnicama sta vam je na raspolaganju.

Kako se sade biljke?
Odseces grancicu biljke, prepolovis tu vunu i stavis tu biljku a zatim je zatvoris i sve stavis u tu malu saksiju. Saksiju stavis u tu vodu gde je nivo vode ispod visine saksije.
Na trecoj slici se vidi jedna takva saksijica i ta vuna. To je biljka koje se ukorenila.

Te mlaznice sam spomenuo samo ako se koristi akvarijum ili neke siroke posude. U resenju kakvo je na slici nema nikakvih mlaznica. Voda nema gde da ide nego pored svake biljke.

Fauna pitaj lepo nekog gradjevinca za tu vunu a obavezno pitaj i po cvecarama. Ta vuna je nesto sto se koristi na vise mesta. Mozda je zovu drugacije.
 
Ok. Sve sam razumeo ali ima jos jedna sitnica koju smo izostavili, temperatura u tom akvarijumu :?

Kako zagrejati tako malu kolicinu vode? Ili ako se zagreva vazduh u akvarijumu koji ima poklopac, koji se tada princip zagrevanja koristiti?

Da,... zaboravio sam da te pitam Bobane , da li se koristi specijalno osvetljenje za rast bilja kao sto je FLORA-SUN :?:
 
Za biljke ti netreba neka visoka temperatura i ako je to u nekoj toploj prostoriji onda ti i netreba grejanje. Ako bas i hoces da grejes onda mali grejac za akvarijume smestis negde. Zaboravljas taj tako cesto spominjani efekat "staklene baste".

Osvetljenje je dnevna svetlost. To je mala "staklena basta". Preko leta izbacis to negde napolje u dvoriste, terasu ili sta vec imas a kada bas zahladni onda premestis unutra. Ako bas hoces da pravis vise komercijalno onda napravi pravi plastenik mada mislim da ti se to ne bi isplatilo za akvarijumske biljke. Ovaj plastenik sto je na slici se greje gasnom grejalicom.
 
Usled interesovanja za ovaj sistem evo da ozivim ovu temu i da dodam par slika pa da se sve to vidi kako je uzivo, onako u radu :)

Prvo da kazem da je sve ovo podeljeno u tri dela i ovo sada sto sledi je jedan plastenik koji je dimenzija 10 x 12 m. Sto se tice visine tu bas nisam siguran, nisam merio ali je negde oko 4 m u svom centralnom delu.

Ovde se vidi kako sve to izgleda gledano s polja.

DSC08957.jpg



Tu odmah moze da se zapazi kako je krov plastenika na vrhu malo podignut. To je usled toga sto se taj deo otvara da ne bi doslo do pregrevanja kada je napolju toplo. To otvaranje je rucno i to moze da se vidi na donjoj slici.

DSC08954.jpg



Ovaj plastenik je pravljen za biljke koje ne podnose nisku temperaturu pa je zato radjen dvoslojno. Ta dva sloja ili prekrivaca su odvojena vazdusnim jastukom koji se obezbedjuje neprestalnim uduvavanjem toplog vazduha u taj prostor.
To moze da se vidi na sledecoj slici.

DSC08975.jpg
 
Cirkulacija vode se obezbedjuje adekvatnom pumpom dovoljnog kapaciteta da zadovolji potrebe sistema. Rastvor vode i hranjivih materija se salje na najvisi nivo a onda voda slobodnim padom se vraca u pocetnu posudu odakle se ponovo vraca u sistem.

DSC08947.jpg


Na donjoj slici mogu da se vide ti prelasci sa jednog na drugi nivo.


DSC08948.jpg