Hydroponic sistem

Na gornjoj slici moze da se vide spojnice koje se koriste i u morskoj akvaristici :)

Grejanje ovog plastenika se obavlja sa jednim gasnim grejacem koji je dovoljan da zagreje dva ako ne i vise plastenika.

DSC08980.jpg



Regulacija se obavlja klasicnim termoregulatorom:

DSC08979.jpg



Grejanje je smesteno u drugom plasteniku odakle se topli vazduh dovodi putem cevi do ovoga plastenika.

DSC08973.jpg



Eto to bi bilo onako uopsteno o ovom plasteniku. Tu nisam postavio slike da se vidi ali tu jos ima dodatne ventilacije kojom se obezbedjuje hladjenje plastenika.
 
Svaka cast Bobane! :D
Obecano ucinjeno...Hvala!
Za sad nemam neko konkretno pitanje,jer mi ovo sasvim dovoljno za pocetno studiranje sistema kad nadjem nejasnoce odma davim! :mrgreen:
Kad budes mogao mogao bi da napises ona velika pumpa za vodu koje je snage u kW i protoka vode,kao i gasna grejalica nesto o njenim specifikacijama...
Jos jednom hvala!!!! :D
 
Jako lepo izgleda i veoma uredno sredjen plastenik. :)

Medjutim ,ako bi neko kojim slucajem zeleo da krene sa ovakvim biznisom kod nas , za takav plastenik trebao bi izdvojiti pozamsnu sumu novca. Kada kazem pozamsnu sumu ,mislim na nas standard i finansijske mogucnosti naseg coveka u nasoj zemlji. :roll:
 
Ma ovo je samo primer a sve moze da se uradi sa mnogo vecom improvizacijom pa bi i cena bila znatno manje. Ja bi pre tu postavio pitanje da li bi mogao da prodam tolike biljke na postojece trziste.

Gledao sam te tehnicke podatke na grejacu i nisam nista nasao gde se kaze o snazi grejaca. Ima dosta podataka ispod kucista ali bas nisam hteo da skidam oplatu da bi to pogledao. Sve u svemu grejac je Lennox elite series a ima snagu da greje sve to bez nekih problema. Sama njegova velicina je negde oko 100 x 100 x 60. Ovo je slobodna procena, nisam merio.

Pumpa koja tera vodu je 0.75 Kw. To je sasvim dovoljno jer tu nije potrebna neka velika cirkulacija vode. Vazno je samo da se voda krece da bi se ravnomerno raznosili hranjivi sastojci. U sustini tebi odgovara svaka pumpa koja moze da vrati vodu iz slivnika na najvisi nivo odakle se sama vraca u sabirnik.
 
Ma koliko se mi trudili da improvizujemo ovako nesto slicno kako bi sto jeftinije prosli ,za to je opet potrebna poveca suma novca sto je problem za vecinu nasih ljudi ko nema neke ustedjevine. Znaci jedina solucija jeste podizanje nekog mini kredita sto u ovo danasnje vreme u nasoj zemlji, moze da bude veoma opasno i kao bumerang da se vrati i lupi u glavu. :wink:

Naravno, da ko ne reskira ne moze ni da dobija ( mada ja ne verujem u ovu narodnu izreku), zato treba mozda "oslusnuti" trsiste i realno koliko toliko proceniti sta bi tu mogli sve da proizvodimo . Ja bih odmah u startu odbacio povrce jer toga ima na pretek i ima dosta veoma iskusnih dugogodisnjih proizvodjaca kojima tesko moze neki pocetnik da parira. Ja bih mozda mogao pored akvarijumskog bilja da tipujem na voce ,konkretno na jagode koje su uvek u deficitu narocito u zimskom periodu a i cena im je veoma privlacna .. :wink:
 
Pa to se sada svodi na filozofiranje. Sta god da organizujes u smislu proizvodnje trebaju ti pare. Naravno da onaj ko nema finansijsku moc za neki projekat nece ni da razmislja o svemu ovome ili nekom drugom poslu.
Rizik ko rizik. Uvek je bio prisutan i nikada se nezna da li ce posao da ide ili ne. Povoljnost ovakvog plastenika je ta sto ti mozes da menjas namenu u hodu pa cak i da kombinujes.
Ti moze da krenes sa vise razlicith biljaka pa sta krene orjentises se na to. Svaka takva preorjentacija moze da se radi u hodu.

Ako gledas da radis ono sto niko ne radi onda su ti sanse minimalne da bilo sta otvoris. Sta god da radis vec neko drugi radi sa vecim ili manjim uspehom.
 
Pa ne znam da li je to bas filozofiranje... Trenutna situacija kod nas je veoma specificna i razlikuje se dosta od ostalih evropskih zemalja. Npr., veliki procenat ljudi koji su nezapolenih i to najveci nego ikada pre, statisticke relane plate oko 150 evra ( a ne kao sto to javno prikazuju vladine statisticke organizacije) , cene prehrambrenih i tehnickih proizvoda slicne kao u svim zemljama EU a na sve to naizgled primamljiva ponuda svakakvih kredita od raznoraznih banaka sa vecim ili manjim kamatama.
A sta ce da radi covek koji nema stalan posao a nema nikakve ustedjevine? Od koga on moze da dobije kredit? I ako nekim slucajem dobije , kako moze biti siguran da ce uspeti da ga vrati, kada se svakoga dana moze videti veliki broj malih radnji koje se zatvaraju i koje negativno uticu na njegovu psihu i samopouzdanje?...Nije to filozofiranje ,to je realnost...Lako je razmisljati o poslu gde je drzava stabilna , gde su zakoni i prava regulisani i gde nema ovolike korumpiranosti u sistemu. Ne bih dalje da pisem o ovome jer sam vec skrenuo sa teme a mogu stotinu primera da navedem, gde se moze videti ta razlika izmedju noramlnog sveta i ove drzave. :wink:

Ne kazem, da sada ne bi trebalo nesto pokusati i ne truditi se ali moraju se otvoriti sirom oci i to mnogo sire nego bilo gde. Ovaj hydroponic sistem jeste dobar ali iz gore navedenih razloga mora se koliko toliko pogoditi trziste. Mislim da gajenje samo akvarijumskog bilja, ne bi bilo iplatljivo zbog male ponude i potraznje. Ja sam ipak imao iskustva u tome i znam koliko se bilje trazi u radnjama i znam koliko vlasnici radnji mogu da kupe tog bilja. Ja sam se trudio da imam sto veci izbor pa sam nabavljao dosta bilja ali na zalost potraznja nije bila tolika pa je bio problem odrzati bilje u uslovima koji nisu bas najpovoljniji. (ne mozes obezbediti idealne uslove za dosta vrste bilja ako nemas kapacitete u radnji)
Mislim da biznis samo sa akvarijumskim biljem ne bi bio pun pogodak , obavezno pored toga treba ubaciti jos nesto ali ne bilo sta...to treba osetiti.
:)
 
Pe eto to je bas filozofiranje. Tu je sve jednostavno. Ako imas para otvaras posao a ako nemas onda kukas kako su male plate.

Pored toga sve ovo nema za cilj da daje ideje o novom biznisu nego da pokaze jedan od nacina gajenja akvarijumskih biljaka. Opet ako nekom se sve ovo svidja a pored toga ima i malo para onda moze da pokusa tako nesto. To neznaci da sada svako treba da podize plastenike i gaji biljke.

Da ne tupimo vise o toj poslovnoj strani nego je bolje da dajemo misljenje o funkcionisanju, vrlinama, manama itd ovoga sistema.
 
Slazem se da smo skrenuli sa teme i otisli na drugu stranu, pozabavili se ekonomskim pitanjima. Ali ja sam sa mojim "filozofiranjem " odgovorio na pitanje Markishi koje nije postavio ovde na forumu a najvise ga je interesovalo, pravljenje ovakvog sistema kod nas , njegova cena izrade i rentabilnost. Mozda je Markisha trebao to napisati i postaviti pitanje na forumu ,da bi cela ova diskusija imala smisla.;)

O funkcionalnosti , prednostima i manama ovakvog sistema za uzgoj akvarijumskog bilja ,ja tu ne mogu nista da kazem a mislim niti bilo ko kod nas. Ovakvi sistemi za uzgoj akvarijumskog bilja koliko sam ja upoznat kod nas ne postoje, tako da jedino ti Bobane mozes nesto vise reci o tome.