Identifikacija riba

Prve dve slike: Carrasius auratus ili zlatna ribica, ili koi sarani
Treca slika: Danio rerio, ili zebrica :ebote:

Hvala.

Nista se nemoj cuditi :lol:, okolne radnje nisu bas snadbevene... tako da neke vidim po prvi put, :cool2:.
 
Zlatna ribica ili kod nas popularno Japanka pripada vrsti Carassius auratus, a to su karasi i raste znatno manje od Cyprinus carpio carpio ili saranima. Na ovim slikama su sarani sto se najbolje vidi po brcicima koje Carassius auratus nema. To je najuocljivija spoljna razlika, a strucnjaci ih najbolje razlikuju po obliku zdrelnih zuba.Iako na prvi pogled lice to su razlicite vrste riba i kad se duze bavis njima na prvi pogled mozes da uocis razliku.
 
Pa velika ocevidna razlika postoji i medju samim zlatnim ribicama u zavisnosti od varijeteta.Ja ih razlikijem ali mi nije jasna podela. Mene je zanimala ta strucna razlika jer kao sto sam rekao vrste su srodne. Tj zanima me da li je Carrasiuus auratus ekskluzivno ime za vrstu dobijenu ukrstanjem tj koje je ime i izgled prirodnog pretka. To isto me zanima i za Cyprinus carpio carpio.

1>:"A relatively small member of the carp family, the goldfish is a domesticated version of a dark-gray/brown carp native to East Asia"

2>"Koi , or more specifically nishikigoi , literally "brocaded carp"), are ornamental domesticated varieties of the common carp Cyprinus carpio."
Jos bolje pitanje je cime su povezane ove dve vrste?
 
Koliko ja vidim ovo sa slike br-2 nije Danio rerio nego se rec o ribi iz iste porodice Giant Danio, Danio malabaricus stim sto malabaricusi rastu preko 10 cm aktivi su plivaci, ukoliko akvarijum nije zatvoren neretko iskacu iz njga, treba im obezbediti dosta prostaora za plivanje, kao i neka mesta za skrivanje.
 
Pa velika ocevidna razlika postoji i medju samim zlatnim ribicama u zavisnosti od varijeteta.Ja ih razlikijem ali mi nije jasna podela. Mene je zanimala ta strucna razlika jer kao sto sam rekao vrste su srodne. Tj zanima me da li je Carrasiuus auratus ekskluzivno ime za vrstu dobijenu ukrstanjem tj koje je ime i izgled prirodnog pretka. To isto me zanima i za Cyprinus carpio carpio.

1>:"A relatively small member of the carp family, the goldfish is a domesticated version of a dark-gray/brown carp native to East Asia"

2>"Koi , or more specifically nishikigoi , literally "brocaded carp"), are ornamental domesticated varieties of the common carp Cyprinus carpio."
Jos bolje pitanje je cime su povezane ove dve vrste?


Ni sam nisam nacisto sta te buni u svemu ovome.


Cyprinidae ( carp) familija povezuje ove ribe a to je toliko uopsteno da zlatne ribe i sarani ovom povezanoscu imaju istu vezu kao i zlatne ribe i recimo Puntius tetrazona - Tiger barb. Jaka veza nema sta.
Mozda te buni to sto se cela ta familija zove na osnovu sarana (Carp)

Vec na sledecoj lestvici ove dve ribe se razilaze, svaka u svoj rod. Sarani u rod Cyprinus a zlatne ribe u svoj rod Carassius. Svaki od ova dva roda ima vise vrsta pa tako jedna azijska vrsta je Carassius auratus auratus poznata kao Zlatna riba. Sve to sto vidimo u akvaristice je C. auratus auratus bez obzira na izgled i boju. Naravno ribe u prirodi nisu tako obojene kao u akvaristici i imaju normalno peraje.
Znaci Carassius auratus auratus je prava vrsta.

Cyprinus carpio carpio je Saran koji si video mnogo puta na pijaci itd.
 
Rod Carassius objedonjava dve vrste riba zlatnog, Carassius carassius i srebrnog Carassius auratus koji je predak svih danasnjih zlatni riba poznatijih kod kod nas kao Japanke ili zlatne ribice. Carassius auratus ili japanka se javlja u raznim vidovima kao Kometa, Teleskop, Lavlja glava i jos mnogo njih. Treba napomenuti da je to sve jedna vrsta riba. One rastu znatno manje od sarana negde do 0.8 kg.
Cyprinus carpio ili kod nas poznat kao saran je poreklom iz podrucja izmedju Crnog i Kaspijskog mora i Kazahstana odakle je prenet u sve umerene vode sveta.
To je velika riba i raste do 30 kg.
Te dve vrste riba se vekovima gaje u Kini I Japanu i selekcijom su se dobili vidovi kao sto su Japanke roda Carassius i koi sarani roda Cyprinus. Sarana mozemo najjednostavnije poznati po brcicima koje ima na usnama dok ih zlatna ribica nema.
Interesantno je da se kod Koi sarana pri selekciji vodilo racuna da ima lepa ledja tj gornji deo ribe, jer se gajila u ukrasnim bazenima gde ribu uglavnom posmatramo odozgo.
E sad ljudi ne bi bili ljudi da i tu nisu umesali prste i vestackim razmnozavanjem ukrstili te dve vrste i dobili hibrida koji se moze poznati po veoma malim brkovima. Ovaj poslednji podatak sam nasao samo u jednoj knjizi, mada je "ozbiljna knjiga" treba ga uzeti sa rezervom, jer u desetak takodje ozbiljnih knjiga o tome nema podataka.
 
Miti, na donjoj slici je ipak Danio rerio, poznatiji kao zebrica i raste do 4.5 cm.
Ta riba je vise puta menjala nazive i svrstavana je u rod Brachydanio rerio, ali uvek je figuriralo ovo rerio.
Danio malabaricus je riba koja raste do 15 cm, metalik svetlo plave boje. To je brz plivac koji zivi u tekucim vodama Indije i Cejlona.
 
Samo malo da korigujem zopex2008=a.

Rod Carassius sadrzi osam vrsta a ne dve i kod nas , mislim na Srbiju, mogu da se vide tri vrste:

Carassius carassius - Karas
Carassius gibelio - Babuska
Carassius auratus auratus - Zlatni karas

Na zalost Karas se vidja sve redje i redje i to pecarosi dobro znaju.