Ikra na staklu nepoznatog vlasnika?

zevalicans

Member
31 Oktobar 2009
80
0
6
Novi Sad
Danas primetim po celom akvarijumu na razlicitim mestima zalepljenu ikru na staklu...pitam se čija može biti? Stanovnici akvarijuma : Trichogaster mužijak sa malcima starim 4-5 dana, 3 corydorasa, 2 pande, 2 ancitrusa( jedan mužijak oko 7 cm i jedan mali neutvrđenog pola na 3 cm) i 3 zebrice ( mislim da su 2 mužijaka i jedna ženka)....ko od njih može da lepi ikru na staklo?!
 
Najverovatnije od koridorasa, jer jedino oni lepe ikru po bilju i staklu. Zebrice rasipaju ikru po dnu i biljkama, Ancistrusi je polazu u grozd i krupna je zuto naradzaste boje, a ikra trihogastera pliva po povrsini.
 
To sam i predpostavljala, i pronasla na netu, za zebrice, trichogastere znam sigurno da nisu, mrestila ih uspesno...za ancitruse znam(citala) da se zavlace u "pecine"...jedino corydorasi bili sumnjivci ...2 ženke i 1 mužijak je odnos...jutros ikre nije bilo tako da su to uradili u periodu od 9-16h...a juce sam primetila da su se i zebrice mrestile :lol:...tako da je taj akvarijum, koji je inace bio zajednicki pa kad se trichogasteri izmrestili , zenke 2 trichogastera, 2 japanke i skalar su prebaceni u drugi akvarijum zbog malaca....i tako postade ovaj zajednicki akvarijum zajednicke jaslice:lol:;)
 
Tesko da ce ikra pored ancistrusa docekati jutro pa ako imas mogucnosti odvoji je.
 
Najverovatnije su koridorasi.
A to sto ima ancistrusa, ne mora da bude presudno(ali uglavnom jeste).
Znam slučaj gde je u 70 litara sa 50 ancija ikra pretekla i još su se mladi izveli i porasli. (doduše 4-5 komada)
 
Imam jedan prazan akvarijum gde bih ikru mogla da prebacim, ali kako da je skidam sa stakla a da je ne oštetim? ima ikre i na listovima koje mogu da otkinem, koliko sam posmatrala ancitrusi nisu za sada dirali ikru ( sto ne znaci da nece)
 
Ikru sa stakla mozes neostecenu da skines i prebacis u drugi aq ili sud uz pomoc par metara akvaristickog creva.
Jednostavno napravis protok vode kroz crevo i nezno gurnes ikru jednu po jednu ivicom creva,jajasce ce pod tom blagom silom da se odlepi sa stakla a posto je ulaz u crevo odmah tu protok vode ce ga usisati i izacice na drugu stranu creva.

Tako sam ja radio kad sam mrestio korije,ovom metodom sam veoma retko ostecivao ikru pri skidanju sa stakla.
 
Mali update :)
izleglo se jedno 10-tak malaca...na ostalu ikru se nahvatala plesan :(, tu sam ikru povadila, a nova se ikra pojavila na staklu u zajednickom akvarijumu pa sam i tu prebacila u mali...sad cemo videti da li ce malci uspeti da prezive
 
Novi mrest corydorasa...od prethodnog mresta 10-tak malaca pliva zivi i zdravi...jedno 6-7 je uginulo i njih sam povadila
U novom mrestu ima jako mnogo ikre koju sam pronasla u zbunu mahovine te sam istu prebacila sa sve mahovinom i jos poskidala sa stakla...videcemo...:lol:
 
treba im u proseku oko 4-5 dana da se izlegu....ono sto sam skidala sa stakla se oko 80% izleglo a iz mahovine neznam...sve u svemu ima ih bas dosta jedno 30-tak a sa njima zajedno malci trichogastera isto oko 30-tak :D
iz prethodnog mresta trichogastera su prezivela sam 4 malca koji su bili u filteru ostale je tata pojeo jer ga nisam na vreme sklonila...
hranim ih Tropical fd brine shrimp i sera vipan baby ( nemam vremena da primpremam artemiju zivu )
videcemo za mesec dana koliko ce njih preziveti jer mi je dosta , oko 50 % iz prethodnog mresta corydorasa uginulo
nemam dobar aparat da ih slikam
 
Novi mrest corydorasa:ebote:..ikra po celom akvarijumu, po staklu i bilju.....taj akvarijum sa istim ribama imam oko godinu dana, niko se nije mrestio...sad poludeli:bozic: