Inkubatori

Fauna

Administrator
Staff member
15 Decembar 2003
3,488
63
48
Serbia
www.beke.co.nz
Za odgajivace reptila koji zele da razmnoze svoje ljubimce, najznacajna tehnicka oprema jeste inkubator. Medjutim, ako zelimo da kupimo ovaj tehnicki uredjaj, treba da izdvojimo jednu vecu sumu novca jer realno gledajuci takav tehnicki uredjaj je jako skup za nas standard. Profesionalni inkubaotri za reptile kostaju i po nekoliko stotina evra , sto za jednog amatera to predstavlja veliki izdatak.

Prelistavajuci najnovije kataloge naleteo sam na amatrerske inkubatore sa mnogo pristupacnijom cenom kao sto je recimo ovaj Jaeger-ov i mislim da ce obradovati mnoge nase terariste ;)


jaeger_inkubator2.jpg


jaeger_inkubator.jpg



cena ovog inkubatora iznosi nekih podnosljivih 130-150 evra sto ipak nije velika cena u odnosu na ostale profi inkubatore.


...nastavak sledi sa jos zanimljivih inkubatora...;)
 
Last edited by a moderator:
...evo jos jednog zanimljivog i jeftinog inkubatora ( cena oko 100 evra)


inkubat.JPG



....i zelim posebno da prikazem ovaj inkubator iz Zajac kataloga.


inkubat.zajac1.jpg



....ovde se lepo mogu videti sve tehnicke karakteristike i pojedinacne cene komponenti . Posebno mi je zanimljiva jedna stavka a to je kutija ovog inkubatora, koja je najverovatnije od tvrdog stiropora i koja iznosi 99 evra ! :ebote:
 
Last edited by a moderator:
da nastavim...;)

A zasto je za mene sokantna ova cena iz Zajac kataloga? Najvise zbog toga sto ovakve kutije mozemo nabaviti vrlo jftino kod veleprodavaca uzovnih riba, koje oni prodaju po ceni od 5 -10 evra... Ovakav slican inkubator mozemo i samo napraviti evo slike gde se vidi kako je to uradjeno u DIY varijanti...


diy inkub1.jpg



Kao sto se vidi ,veoma je prosto i jeftino napraviti ovakav inkubator i to za veoma mali novac . Potrebno je samo uzeti grejac sa termostatom za akvarijume , parce pletene zice , termometar , hidrometar i gotovo....napravljeno ....za samo 30- 40 evra:)
 
Last edited by a moderator:
inkubator

Fauna, da li bi mogao da napises nesto vise o inkubatoru.
Zanima me samogradnja tj jasno mi je kako se radi ali trebaju mi podaci o temperaturi, vlaznosti i uopste bitne stvari.
Inkubator me zanima za nasu domacu sumsku kornjacu.
Imam par kornjaca i jesenas je bilo puno parenja pa ocekujem da ce biti jaja na prolece
Hvala.
 
TRAZITE

Ovakvi stiropor frizideri se kod mene u firmi koriste za vakcine.Mogu sigurno da vam nabavim par komada,ako je neko zainteresovan za pravljenje inkubatora.Velicine su mozda malo vece ,inace profi,zadrzavaju unutrasnju temperaturu od recimo 2stepena, na +36 -8 casova.To je po deklaraciji Aventis Pasteur, uz cije vakcine ih dobijamo.
 
Fauna, da li bi mogao da napises nesto vise o inkubatoru.
Zanima me samogradnja tj jasno mi je kako se radi ali trebaju mi podaci o temperaturi, vlaznosti i uopste bitne stvari.
Inkubator me zanima za nasu domacu sumsku kornjacu.
Imam par kornjaca i jesenas je bilo puno parenja pa ocekujem da ce biti jaja na prolece
Hvala.

Nista posebno i kao sto rekoh, slika sve govori.

Potrebana je jedna stiroporska kutija , pletena pocinkovana zica koja se postavlja iznad vode (visina vode u kutiji ne mora biti velika npr. oko 5- 10 cm) i akvarijumski grejac kojeg postavljamo potopljenog u vodu. Na tu pletenu zicu postavljamo plasticne kutije u kojim smo postavili oplodjena jaja. Temperaturu unutar kutije regulisemo pomocu grejaca u vodi ,sto znaci da je voda izvor toplote za unutrasnjost kutije. Vlaznost vazduha u stiroporskoj kutiji ne mozemo regulisati po zelji jer je vezana za temperaturu ali je mozemo kontrloisati. Vlaznost vazduha
regulisemo u samim kutijama gde su postavljena jaja tako sto kutije koje smo postavili sa jajima, zatvaramo izbusenim poklopcima a velicina otvora na poklopcima je na naki nacin regulator vlaznosti vazduha i tu mozemo postaviti jedan vlagomer. Sve je to imrpovizacija ali koja daje rezultate i vec su mnogi imali uspeha bas sa ovakvim inkubatorima. U sustini to bi bilo nekakvo najjednostavnije objasnjenje.
 
Pozdrav svima.
Mojoj odrasloj zreloj zeci Leopard gekona sam nabavio mladog frajera. Drzim ga odvojeno u zasebnom terarijumu. Mali sad ima tu 6 meseci. Sinoc mi nesto doslo da ih upoznam, iz ruke. Lizkali su se, zagledali, i onda malom muzjaku poceo da vibrira rep. To je kao ljubavna igra valjda. Kad sam video da je sve ok, ubacim ih zajedno u njen terarijum. Posle par min, on je savatao od pozadi, zagrizao za kozu vrata i pokusao da joj ga cusne. Ali nije mogao da dovati hahahha. Ostavio sam ih preko noci. Evo ih sad zajedno u toploj kucici miruju.
E sad me zanima ovaj Faunin inkubatot. Deluhe skroz jednostavno. Imam stari kamp frizider i akvarijumski grejac, i merac vlaznosti. Znaci samo da sklopim :) . Sve je jasno oko nacina izrade. Interesuje me temperatura vode ? Vlaznost vazduha ? I koji je to treset za jaja, jel moze kokosov treset ? Ako bude jaja, kad ih vadim, odma ?
 
Last edited:
I jesam bio zauzet juce ceo dan, usoli meso, pripremi sitnu potpalu, briket ugalj, pa sve to raspali i meso baci na dobro ugrejanu zicu. :) Ne razumem pitanja koja je Markan -parkan postavio, temperatura vode? Samo ne znam gde i zasto je ona bitna..Vlanost vazduha? treset za jaja i ako bude jaja kad ih vidi. Mene znaima o cemu se radi, o kakvoj zivuljci, da bih mogao nesto konkretno reci.
 
Temperatura u inkubatoru treba da bude oko 29°C ako nas ne interesuje pol mladih koji se izlegu. Ako nas ipak zanima, u tom slucaju preko 29°C do 31°C dobicemo muzjake, a ispod 29°C zenke, stim sto nikako ne sme pasti temperatura ispod 24°C jer ce embrion uginuti isto vazi i za temperaturu preko33°C. Sve to treba da odradi dobar termostat za inkubaore koji ce biti povezan sa folija grejacem za terarijume ili sa nekim slicnim. Ovo sa stiroporskom kutijom i akvaristickim grejacem moze, ali je jako komplikovano nastelovati temperaturu i odrzavati je da ne oscilira mnogo, ipak je to mucenje veliko a posebno ako zelimo upravljati polovima kod izlezenih malaca. Vlaznost ne sme pasti ispod 80% ali to se vise odnosi na kutije gde su postavljena jaja, sto znaci da ih moramo povremeno fajtati vodom, ali ako bi se napravio inkubator sa akvarijumskim grejacem i vodom, tu ima dovoljno vlaznosti samo je treba proveravati sa meracem vlage. Eto, toliko nesto u najkracim crtama.