Ishrana mladih gupike

aXilos

New Member
23 Februar 2010
21
0
1
Vrsac
Pre 7 dana mi se omrestila gupika. I onako kao prvo resenje pripojim neku posudu od 8l uz akvarijum tako da je voda cirkulisala od spoljnog filtera kroz tu plasticu posudu u glavni akvarijum. U tu posudu prebacim malce i pocnem da ih hranim 2 x dnevno sa zumancem i x4 dnevno sa sitno seckanim TetraGuppy. Prezivese oni 5 dana kada sam dosao na ideju da ih prebacim u teglu od 5l i da kupim poseban grejac i pumpu sa filterom. Zapravo povezao sam 4 tegle crevima pa mi je voda cirkulisala u krug... I tu prezivese 2 dana. Tog drugog dana nisam bio kuci ceo dan (zaposlio sam oca da im u 11h i 16h da malo zumaca) i kada sam se vratio uvece u 19h svi malci su bili RIP :( Verovatno su taj dan dobili jako malo hrane :( Ali dobro, na greskama se uci...
Tako da sam se sada opremio znanjem i cekam sledece malce koje cu staviti u poseban 20l akvarijum (nije proslo 3 nedelje a vec kupih drugi akvarijum!!! sto sam se zarazio sa akvaristikom!!!).

Ovako ih planiram hraniti (ovo sam citao sam guppies.com, jos ako sam dobro skontao bice super :) ):
0. pre nego sto odvojim trudnu gupiku u taj akvarijum 2 dana ranije stavim mali listic zelene salate kako bi malci imali nesto algi kada dodju na svet.
1. Uzmem sargarepu i sitno je iseckam. Prokuvam je 1 sat. Skuvam tvrdo jaje i pomesam u posebnoj posudi 1/4 zumanca sa sokom sargarepe i jako malo soli. Ovi im dajem pipetom par puta na dan.
2. U blenderu iseckam sitno list zelene salate i list spanaca. Iscedim ih u neku posudu i ovo im isto pipetom dajem par puta dnevno. Kazu da se moze pomesati sa Spirulina algama, ali nisam ih nasao u nijednoj prodavnici zdrave hrane, a kamoli pet shopu...

Svakih 7 dana pravim novi carobni napitak (i jedan i drugi).
Tek nakon 7 dana pocinjem sa davanjem sitno seckane lisnate hrane.
Naime, planiram da ih hranim npr na 2-3 sata davajuci im naizmenicno jedan pa nakon 2-3h drugi napitak.

Imate li nekih sugestija? Da li ce im ovo biti dovoljno sto se tice ishrane?
Ovde nema u radnjama da se kupi artemija, BBS i mikrocrvi tako da nista od toga...
 
Pravo da ti kazem za ovaj recept koji si upravo napisao nikada nisam cuo/video itd.
Moguce da je to sve ok mada...nema potrebe toliko da se cimas sa gupijima.
Pre 5-6 godina kad sam imao gupije i imao malce ja sam im uglavnom mrvio izmedju prsta hranu koju dajem i matorima,davao sam im zumance i to je to.Pre ce biti da su uginuli od loseg kvaliteta vode nego zato sto nisu jeli jedan dan.Ako je to mala posuda sa malo vode moras cesce da menjas vodu i da im dodajes samo vodu koja je kod odraslih ribica,usisas sve sto nisu pojele i to je to.

Mali gupiji su dovoljno veliki da se hrane krupnijom hranom,probaj da nadjes artemiju ona ti ja idealna za pocetak.Ako svracaju tvoji ili ti kupi je u BG.Sada je ima skoro svaka radnja.

Ako ti je ovo problem onda napravi infuzoriju ili ciklopse.Za to ce ti trebati 5-6 dana al je lako i jednostavno.Pogledaj po forumu,odvoj neku teglu od par litara i eksperimentisi.;)
 
Pa iskreno receno ako ih drzis u 8 l i hranis na svakih par sati onda to postaje vrlo problematicno. Raznovrasna hrana je ok ali nista nefali i suva hrana. Artemija je dobra ako je imas a ako ne onda opet dobro.
Mislim da je to puno bezpotrebnog truda jer i bez toga se postuigne dobar rezultat.
 
Meni je nedavno ženka gupija oribila 70-tak malih. Prebacio sam je u drugi akvarijum na 2 nedelje dok ovi malci ne porastu i malo ojačaju.
Mlađ sasvim fino napreduju na običnoj suvoj hrani koju jedu i druge ribe(pre hranjenja hranu izmrvim kroz prste). Ovi mladi gupićoni žive u akvarijumu od 25 litara sa dosta bilja što je definitivno prednost u odnosu na nekoliko tegli povezanih crevima.
A što se žumaca tiče, ono je odlična hrana za mlađ, ali prljanjem vode više može da šteti mladima nego da koristi.
Nadam se da će nova tura mladih proći bolje. Srećno.
 
"Gupićoni" hehe, cool naziv

Oformio sam 20l akvarijum. Tu cu prebaciti zenku pre porodjaja pa cu je posle vratiti u veliki akvarijum, a gupićone :lol: tu ostaviti da porastu jedno mesec dana.

OK, poslusacu vas da se ne cimam toliko.
Kupio sam artemiju i Spirulina alge.
Planiram prve nedelje da im dajem spirulinu i zumance naizmenicno (jedno 4-8 puta na dan), a tek nakon nedelju dana da krenem sa artemijom (BBS) koja ce mi zameniti zumace. OK, ubaci cu i suvu hranu (listice) sitno izmrvljene ponekad.
Takodje, planiram da im menjam 2l vode (10%) na 2 dana. Nadam se da je to dovoljno.