Izdvajanje CO2 na drugi nacin ?

StarChaser

Member
23 April 2005
319
0
16
Zemun
Ovako.Juche, u periodu dok nisam imala struje, neshto sam razmishljala i teoretisala o DIY reaktorima za CO2 u svojoj glavi, te mi sinula sledeca zamisao.
POred klasichnog muckanja kvasca i shecera, sigurno postoji josh neki nachin izdvajanja CO2, uz pomoc materijala koji su nam isto tako lako dostupni. Mislim, otkud znam, shta ako dodje nestashica shecera ili kvasca, treba imati rezervnu zamisao.. :wink: :lol:
U pitanju su sledeci sastojci... krech-CaCO3, i svima dostupna hlorovodonichna kiselina- HCl. Ovom reakcijom, u vodenom rastvoru, trebala bi da se izdvoji so CaCl2, i kiselina H2CO3, koja bi se odmah razlozila na H2O i CO2.
Poshto nemam praktichnog iskustva sa ovakvom reakcijom, pitanja na koja nemam odgovore su sledeca: KOliko bi to bila burna reakcija,jer ako odjednom sve odreaguje, onda je neupotrebljivo, mislim ne zelim da upumpam u svoj akvarijum nikako letalnu dozu CO2!!! Zatim, da li se sav Hlor (Cl) veze u obliku soli, hocu reci, da li postoji opasnost da se neshto hlora u vidu gasa oslobodi i isto upumpa u akvarijum zajedno sa CO2..? :?
 
Nista od toga SC.., krec nije CaCO3 vec CaO takozvani negaseni krec. Mislio sam i ja da je krec kalcijum karbonat ali kada sam malo bolje prelistao literaturu, to nije to :?
 
Zaboravi takve eksperimente, nije tvoj akvarijum laboratorija :)

Prvo nije bezbedno tako, pogotovo u stanu. Pored toga reakcija je burna i tesko ju je je kontrolisati. Razvijeni gas bi sadrzao i necistoce pa bi morao da ide na pranje. Mnogo je to stvari za jedan akvarijum da bi se mi time zamarali.
Ako vec razmisljas o CO2 onda je bolje kvasac, ako nista drugto, bezbedniji je i lakse je sve kontrolisati.
 
Probaj sodu bikarbonu i sir?e (NaHCO3 i CH3COOH). Nastaju natrijum acetat u vodi i CO2. Dostupnije i manje opasno, iako je takodje burno i ne verujem da se moze primeniti. Pranje koje je Boban pomenuo mozda moze da bude nacin da usporis oslobadjanje gasa, ali mi ni to bas ne daje nadu.