Izgleda epidemija!!! Pomoc neophodna!

Danijels

Member
17 Maj 2009
40
0
6
Od subote predvece, ribe u mom akvarijumu izgleda imaju ICH i kako jedna ugine, primetim kao zrna soli prvo na leđima i glavi ribe, a potom po celom telu nakon cega riba ugine. U HAOSU SAM TOTALNOM!!!
 
Metilen plavo. Ali za sad nista pozitivno. Nakon primene leka, još dve ribe uginule! STRAŠNO!!!
 
U takvom stanju u kakvom su sada tvoje ribe ti nemas puno mogucnosti. Infekcija je ocito velika i ostecenja na ribama su srazmerna tome. Tebi ostaje da se nadas da ce barem neka riba sve to da prezivi.

Dobra stvar u svemu tome je da ti na jedan vrlo surovi nacin uvidjas da je nemarnost u akvaristici vrlo skupa i nadam se da ces iz svega ovoga da izvuces neko korisno saznanje.
 
Ali Bobane ja zaista ne znam u cemu sam bio nemaran i gde sam pogresio! Trudim se najbolje sto mogu da ribe imaju sve sto mislim da im je neophodno. Drzim se svih saveta sa kojima sam upoznat ali eto opet problem. Zaista ne znam gde sam pogresio. I hvala vam svima na javljanju i savetima. Znam da vam sve to oduzima vreme a nama pocetnicima ako vam je za utehu, vase znanje jedino moze pomoci. Hvala jos jednom svima koji se javljaju u ovoj temi.
 
Ne znam zaista sta je krenulo po zlu. Tri stvari su mi na pameti na koje sumljam i koliko god razmisljao, ne mogu zakljuciti sta bi cetvrto moglo da bude. Sve tri pomenute stvari su se desile pre epidemije. Sve sam ih zapisao i sledeće je u pitanju. Prvo, 3 dana pre epidemije je u mom naselju nestala struja na oko 7 sati. Tada naravno u akvarijumu nije nista radilo. Drugo, 5 dana pre epidemije sam menjao standardnih 30% vode u akvarijumu i sve ispostovao (36 sati voda bila u sudu a cak sam sipao prvog dana u sud i aquatan), međutim, temperatura tih 30% vode je bila za oko 4 stepena niza nego u akvarijumu (iz razloga sto mi je crkao rezervni grejac koji koristim u te svrhe). I trece, sastav ribica u mom akvarijumu a posebno jedna u najmanju ruku divlja vrsta Puntius conchonius 2 komada koje znaju napadati druge ribe. Sta vi mislite? Jel moguće da uzrok mog trenutnog problema nesto od nabrojanog?
Hvala unapred.
 
Ok, malo sam to nespretno izjavio. Mozda je bolje reci da placas danak pocetnickog neiskustva.

Da sada ne licitiramo sta je podpomoglo toj epidemiji jer je to nemoguce na osnovu ovoga sto si naveo a pogotovo sto to moze da bude i rezultat vise razlicitih faktora. Sustina je u tome da ti to nisi primetio na vreme nego kada se stvar toliko pogorsala da su ribe pocele da ugibaju. Iskusniji akvarista to primeti u ranoj fazi i onda je sve mnogo lakse da se odradi.
 
Hvala Bobane i u pravu si. Neiskustvo je moj trenutno najveci problem. Ali valjda ce i to proci.
 
Cao Denijel !
Postoji mogucnost da su Puntius conchonius napadale te malo mirnije ribice koje imas u akvarijumu i da su one zadobile neke teze i otvorene ozljede cime se stvara mogucnost za infekciju. Kazi ti meni dal si primjetio koja je prva ribica koja je zadobila te pjege ?
 
Prva ribiva je bila Bocija. Ja primecujem da one dve napasti napadaju ostale ribe ali da nju napadaju, to zaista nisam primetio. Mislis da je stres u pitanju?
 
Nebih rekao da je stres u pitanju. Jel imas mozda u akvarijumu nekih ostrih dijelova ? Mozda neki ostar kamen ili da nije pijesak ostar. Dovoljno je da riba malo se ozlijedi i eto infekcije, a isto tako nevalja previse mijenjati vodu. Ja imam stakleni filter i prilikom pranja filtera filter dobije svjezu vodu koja se poslije ukljucivanja pumpe pomijesa sa starom akvarijumskom vodom. Sto se vise trudis da napravis onako kako pise u knjigama obicno sve zavrsava nesrecno. I preporucujem da stavljas soli u akvarijum i to 1 kafena mala kasika na 10 litara tako sto ces to razmutiti u nekoj flasi i polako dosipati tu vodu s vremena na vrijeme kad vidis da ti se nivo vode u akvarijumu usljed isparavanja smanjio.
 
So se ne stavlja u akvarijum sem za pojedine vrste ribica koje zive u takvoj vodi. Za neke moze biti pogubna.
 
Ha, ha! Pa ne bas sve!!! Skoro pa sve. Evo ima 7 dana kako je stanje ok. Epidemija okoncana. Hvala svima na pomoci.