JEZERCE

I kako je sve prošlo na nedavnih minus, ko zna koliko?
I sada je baš vidljivo, recimo kako bi sve izgledalo kada bi oko bazena imao neke biljke, makar nešto kao zaostalu trsku ili ševar koji bi dala neki šmek bazenu u zimskom periodu. Ja bih to definitivno popunio prema komšijinoj ogradi .
 
Ovaj drugi talas hladnoce je definitivno zamrzao celo jezerce i led je bio debljine 4-5cm. Kako nisam unapred nista obezbedio da ostane neka rupa za izmenu gasova pribegao sam naucnoj metodi. Serpa sa debelim dnom puna vrele vode na led i ocas posla lepa rupa u ledu. Ziveo Cepter :) , neka korist i od njega.
Sad sam stavio vazdusnu pumpicu i creva uronio nekih desetak cm u vodu i odledjeno je pola jezera.
Ribe su konacno shvatile da je zima i danima se ne pojavljuju na povrsini.
Za rastinjre si potpuno u pravu i pravim planove za sadnju na prolece.
 
Pre 15-ak godina moj paša se bavio uzgojom ribica...ne nešto masovno ali onako...pristojno...20-30 akvarijuma od po 60-ak litara.
Posle nekog vremena digne ruke od tog posla ali zaboravi da iz jednog akvarijujma izvadi čini mi se somića (mislim da je torokator) koji je imao 8-10 cm...
Prođe nekoliko meseci on uopšte ne uđe u pomoćnu prostoriju gde su mu akvarijumi. Dođe zima i ko zna iz kog razloga uđe u tada već bivšu odgajivačnicu i iznenađenje! Vidi da je u jednom akvarijumu zaboravio vodu koja se zbog zime zaledila u potpunosti...a na dnu akvarijuma somić...Voda možda 5 mm oko njega inače sve ostalo led...Zovne on mene jer ne može da se načudi kako je uopšte živ...a on živ...diše...doduše jako usporeno ali diše...Uključi grejalicu u prostoriju...led se otopi...somić pliva li pliva...Mesecima nije hranjen preživeo ledeno doba...tad nije bilo ovih mobilnih telefona koji snimaju klipovi i prave slike nego one cigle tako da je to ostalo nezabeleženo ali jedan detalja koji nikada neću da zaboravim.
 
Ta prica samo potvrdjuje koliko u sustini malo znamo o akvaristici, Dobro, naucili smo nesto i cesto robujemo raznim zabludama.
Internet znanje koliko je dobro cesto moze da odvede na pogresan put.
Ja sam eksperimenta radi ubacio 30 kom Rainbow shiner-a [Notropis chrosomus} pa cu videti na prolece da li ce nesto biti od njih.
 
Videces kad se otopi, ko zna mozda ce tu biti i neko iznenadjenje kao sto je
KBDNK
naveo. Megalechis thoracata zivi u vrlo slicnom temperaturnom opsegu kao i Notropis chrosomus, otprilike 15-30 ºC, sliva Alabama reke. Recimo Holly Mill Creek koji je u tom slivu ima najznizu temperaturu od 17 na najveca 26 ºC.
Vidim da postoje podaci od 10 stepeni itd ali mi to deluje kao neko prepisivanje, neko nekada bupnuo tako nesto. Sve ovo stoji ali zivot i zelja za zivotom je velika pa ko zna sta sve moze da se prebrodi. Steta je sto tacno ne znamo o kojoj ribi se radi jer tropske ribe imaju odredjenu letalnu temperaturu preko koje je tesko preskociti.
 
Gledao sam na TV-u pre par godina o ribama. Bio je jedan deo o ribama iz porodice Notropis, sad koja tacno vrsta neznam.
Snimci ispod leda i karakteristican mrest uz neke druge ribe koje kopaju sljunak kada se mreste.
Znam da to nemora nista da znaci, jer porodica je jedno i moze biti rasprostranjena na veoma klimatski razlicitim mestima, a vrsta nesto drugo ali gajim nadu da su to bas te ribe.

Svi znamo da riba kad ugine ukoliko se odmah ne izvadi iz vode i ako je nesto nije pojelo na kraju ispliva na povrsinu. To mi se desilo jesenas sa jednom zebricom i par gupika koje nisam uspeo da uhvatim pre zahladjenja. Indikativno je da nisam nasao ni jednog Notropisa. Da li to potvrdjuje moju nadu videcemo na prolece.

Inace Notropisi u sustini nisu ribe za jezerca ako se posmatra samo estetski. Uglavnom im vidimo samo ledja koja su tipicno sivo braon boje. Tek kad okrenu bok bljesnu boje ali to je jako retko.

Apsolutno najlepsi su Koi sarani ali treba znati da su to ribe koje se gaje hiljdu godina i kod selekcije se vodilo racuna da su im ledja lepa, onaj deo koji se uglavnom vidi.
 
Primecen jedan Notropis, doduse dosta duboko ali sigurno da je ziv. Sad da li je jedini ili ih ima jos, vreme ce pokazati.
Temperatura vode u jezeru varira izmedjy 8 i 10°C.
 
Ako su prezivele ovu zimu onda ima da zive ko kornjace, sto godina. Eto sta je proizvod borbe za prezivljavanjem, jednostavno fascinantno.
Kad malo bolje rasmislim te ribe imaju srecu sto su u Srbiji, tu se niko ne predaje ma kako god "hladno" bilo :)
 
Ako su prezivele ovu zimu onda ima da zive ko kornjace, sto godina. Eto sta je proizvod borbe za prezivljavanjem, jednostavno fascinantno.
Kad malo bolje rasmislim te ribe imaju srecu sto su u Srbiji, tu se niko ne predaje ma kako god "hladno" bilo :)

Mogu ti reci da sam bio odusevljen juce doj sam gledao u vodu i video Notropisa kako hvata cestice hrane. U pocetku nisam bio siguran da li je bas on, jer ima dosta malih japanki ali kad se popeo malo vise i kad je blesnuo bok koji i sam znas ima predivne boje, sve je bilo jasno.

Sad da li je jedini ili ih ima jos videcemo na prolece kad se voda ugreje.
To je mnogo lepa riba ali u jezeru nije mnogo primetljiva, jer je gledamo odozgo, a tu nema nekih zivih boja.

Ali, neka ih :)
 
Danas, temperatura vode u jezercetu 13C.
Celo jato Notropisa veselo pliva i hrani se. :)
Znaci razbili smo jos jednu zabludu.
 
Ipak bih voleo da se pozitivno potvrdi vrsta ribe pre donosenja zakljucka o razbijanju ilizija. Ima riba iz tog roda koje zive u hladnoj vodi bez problema. Ipak ako je ta tvoja pretpostavka tacna onda je to super.
Nadam se da ce da ostanu u zivotu do jula :)
 
Tesko cemo saznati koji je to Notropis, jer i sam znas da su te ribe slicne medju vrstama. Ovde je najbitnije da su ribe prezivele tako da cemo ih zvati Notropis, tamo neki.
Prezivece do jula makar ih stavio na respirator :)
 
Last edited:
Ovi lokvanji su uvek tako reciti i tu nema sta da se doda. Ove druge biljke mogu samo da nagadjam koje su ali bez obzira takav bi bio i moj izbor da sam tamo. Sve mi deluje kao neka bara tamo u blizini, tamo u "Malom ritu". Eto Leno, Leno, Magdaleno ja te ljubih nesmotreno, Srbija igra :) Zivelo nase dvoriste, nasi bazeni :) E da nam je vise ovakvih stvari gde bi nam bio kraj :)
 
Lokvanji su zaista carevi vodenih povrsina. Zbog njih sam se i odlucio za Japanke, jer ih ne ostecuju. Koi sarani jesu lepsi, pogotovo oni vrhunski ali pored njih biljke tesko opstaju. Gledao0 sam jedno jezero sa njima gde su lokvanji bili opustoseni.

Ovog proleca sam ubacio dva nova lokvanja. Jedan je na gornjoj slici Pink beauti, a drugi je Wanvisa koji ima crveno zeleno lisce i jos nije procvetao mada vidim pupoljak koji je jos u vodi. To bi trebalo da bude moj najlepsi lokvanj, jer cvet je iz vise boja ali videcemo.
Malo me muce koncaste alge, stranice i dno bazena su obrasle njima. To daje utisak bas onako prirodne bare pa se trudim da ih ne diram mnogo i da ih drzim pod kontrolom.