Jonoizmenjivačke smole

lukovicm

New Member
3 Oktobar 2007
19
0
1
Pancevo
Vodu koju koristim za svoje akvarijume je gradska ali je jako tvrda.Tvrdoća varira od 16 do 22 gh.Posto mi je u planu da drzim diskuse,ova voda je pretvrda za njih.Pre par dana sam počeo sa omeksavanjem vode pomoću smola.Smola je katjonska(kisela),voda koja izlazi iz izmenjivača(ručno napravljenog) je parametara gh 0.52 ph 3.46 .Mešanjem vode iz izmenjivača i vode iz gradskog vodovoda dobijam parametre vode koji su mi potrebni.Ako neko ima iskustva sa omeksavanjem vode sa smolama neka napise.
:hej:
 
ja sam koristi katjonske jako kisele smole keo sto je tvojo pre kupovine RO aparata, sve je funkcionisalo, ali me smarala regeneracijaa smole. Sve se usmrdi na kiselinu.
Dovoljno je da mesas vodu sa jonomata i vovodnu vodu u razmeri 50%-50%.
Ali pre zamene vode pozeljno je da ti tako izmesana voda bude izaerisana bar 2 sata, a tek onda izvrsi zamenu vode. Eto toliko od mene.:hej:
 
Juce sam u jednom akvarijumu u kome je tvrdoca bila 23gh zamenio oko 20% vode omeklsalom vodom.Tvroca je spala na 15gh,probacu opet danas da zamenim 10% pa cu videti sta se dogadja.
 
To je zato sto ti je voda sa jonomata dosta kisela, pa kiselina dodatno skida karbonate iz vec postojece vode. Tamo gde sada dodajem 50%-50% sa RO aparata, dok sam radio sa jonomatom dodavao sam 60%-40% u korist cesmovace i dobijao sam odprilike iste parametre vode.
 
Mozda ce za Diskuse biti potrebe da stavis 50%-50%. Kupi kh test on ti je za njih potrebniji. prati kh tvrdocu i drzi je ispod 6 najbolje 4 kh. Nemoj da ides ispod, jer ces napraviti nestabilan akvarijum, kada kazem nestabilan, mislim na to da lako moze da se desi da ti skroz padne kh a sa njim i ph a da to ne primetis na vreme. Znaci kh 4 bi bilo najbolje.
 
Imam Serin test za tvrdocu,ali tvrdocu merim jos na jedan nacin malo komplikovaniji ali 100% tacan.Sinoc sam napunio veliki akvarijum sa vodom 40% cesmivaca 60% omeksane,tvrdoca je 5,4.
 
Pre dva dana nabavio sam anjonske jonoizmenjivacke smole(tvrdoca 0.5 ph ok 9).tako da je sad mnogo lakse dobiti zeljene parametre vode.
 
Pozdrav

Jel moze neko da mi napise gde mogu da se kupe ove smole (moze i pp da posalje poruku) i od cega bi bilo najbolje napraviti kuciste za te smole kroz koje prolazi voda i gde se omeksava sa smolom.
 
Hvala za info :)

Zvao sam tu firmu 3-4 puta i nikad nisam uspeo da se neko javi na telefon samo zvoni telefon a niko se ne javlja :lol:

A nasao sam smole na dugom mestu :)
 
Pitanje.
Koliko je stabilan ph vode dobijen mesanjem meke vode koja je dobijena pomocu jako kiselih smola i cesmovace ako se kh nasteluje na 4 ili 5?

Potrebno je oko 1600 litara vode ph 6,5 i kh 4 ili 5.

Na deset dana potrevno je oko 300 litara ove vode.
 
Da nebudem tajanstven to je kod Vlade gde je morski sa predatorima otisao u istoriju i sad je amazonski biotop sa Potamotrigon leopoldi i divljim discusima.
 
Iz mora u Amazon, eto ti akvaristike :)
Ako je alkalnost vode 4-5 onda ona ima vrlo slab puferski kapacitiet i kao takva nije bas stabilna. Tesko da ces ti tu da nesto naglo promenis pa da sve ode gore vec je veci rizik da pH ne odluta negde skroz dole. Ipak ako se vodi racuna sve to moze da bude dosta stabilno, nama karantin ide na 6.5 mesecima bez nekih trzavica.
 
Tu se koristi smesa natrijum bisulfata i natrijum bikarbonata. Kao sto vidis oba ova jedinjenja ne menjaju GH vode ali povecavaju alkalnost a to znaci i neku stabilnost vode. Ipak ako si ti siguran da nece nikakva kiselina da dospe u akvarijum onda nema potrebe da brines. Kiselina moze da dodje iz mnogih izvora, recimo pumpa za vazduh itd.
Najbolje resenje je da se to intezivno prati u prvo vreme i vidi kako ce se to sve razvijati. Ribe hranis umereno, ostatak hrane uredno cistis a to sve ide u prilog odrzavanju stabilnosti KH.