Kako odluciti koliko je svjetlosti potrebno.

dojic60

Member
15 April 2011
85
2
8
Harrisburg Pa USA
U velikoj sam dilemi. Dok sam imao Metal Halide osvjetljenje bilo je zaista jednostavno. Sa LED sijalicama je totalno druga prica. Nikako ne mogu da se odlucim koliko je svijetla potrebno mojim koralima. U procesu sam prelaska sa makih korala na SPS korale. Vec sam nabavio oko tridesetak novih SPS fragov. Parametri vode su mi idealni ali mi se cine da korali ne rastu. Bojim se da im dam previse svjetlosti. Kako zaista odluciti koliko je dovoljno. Ja u svome akvarijumu od 135 galona imam 110 CREE LED-s . U stvari to su dvije lampe sa power adapterom i na njemu mogu da promjenim intezitet svjetlostil .Za sada poslije 3 mjeseca od kada sam kupio osvjetljenje sijalice su mozda na 40% kapaciteta.Bojim se da pojacam da nebih izbjelio korale.
 
Dojicu ovde ti je LED jos uvek naucna fantastika,pre cemo mi od tebe nauciti nesto o LED-u posto ga imas...
 
Pa pazi, ja na mojih 7 galona imam 12 Cree LEDova + 2 TrueViolet LED isto od 3W. Znaci ukupno imam 42W. Sad kad ti kazes na 135 galona 110 Cree LED (ne znam koji su tacno modeli), to i ne zvuci puno.

Poenta je da ces videti ako korali pocnu da ti blede zbog prejakog svetla, a neces nista videti ako ti svetlo ostane priguseno i korali ti ne rastu - neces moci da znas da li je to zbog slabog svetla ili neceg drugog.

Ja sam isao postepeno kada sam presao na ovo LED svetlo, dodavao sam po otprilike 5% snage svakog dana (krenuo sam sa 30%). Jos sam daleko od maximuma ali jedini pravi nacin da vidis kako se stvari krecu je da gledas kako se ponasaju korali. Znas ih i sam, pa ces videti da li se otvaraju, da li su zadovoljni ili ne.

Bitnije je da SPS korale ne sprzis, oni obicno vole slabije svetlo, pa ako ih nisi pomerio nize uradi to sada. A za SPS sto vise svetla to bolje u principu, samo da ih ne "shokiras" odjednom naglom promenom. Imas i mogucnost da smanjis intenzitet ali i da smanjis vreme. Recimo umesto 8-10 sati da smanjis za pocetak na 3-4 sata dnevno, pa dodas polako duzinu trajanja svetla i tako se oni priviknu.

Mnogo znaci i pod kakvim svetlom su bili ti fragovi koje si kupio. Ako su bili pod LED svetlom onda mozes odmah da ides na jace, a ako je neko drugo svetlo bilo (MH ili T5) onda polako dodaj po malo.
 

Attachments

  • ledcree02.jpg
    ledcree02.jpg
    125.8 KB · Pregleda: 15
Aleksandre ovo si malo konfuzno objasnio jer mislim da si pogresno napisao SPS pa opet SPS pa ko nije upucen u sve ovo ima odmah da se izgubi :)

Korali mogu da izbace zooxanthellae ili da gube pigmente usled velike fotosinteticke aktivne radijacije nama poznata kao PAR. U morskoj akvaristici mi koristimo termin "jako svetlo" jer se podrazumeva da imamo svetla sa adekvatnim talasnim duzinama. Tu je sutina da ne napravimo situaciju kada dolazi do foto inhibicije jer ako dodje do toga jednostavno tu vise nema hrane za korale.

Cree LED lampe za morsku akvaristiku su vec podesena da imaju adekvatnu fotosinteticku aktivnu radijaciju i sve sto nam ostaje je da menjamo tu snagu jer to nam je jedino otalo. Da bi tacno znali koliko svetla nam treba to bi morali da merimo za svaku vrstu korala posebno.
 
Da, greska je gore, treba prvo da pise LPS pa posle SPS.
Naravno da je nemoguce meriti potrebnu snagu svetla za svaki koral posebno, niti je moguce osvetljavati svaki koral bas njegovim potrebnim svetlom. Pitanje dojic60 je bilo da ga brine da li ce njegovi korali dobiti previse svetlosti, odnosno da ih ne sprzi - odnosno kako si lepo rekao da ne izbace zooxanthellae. Dakle, moj savet je da podize snagu svetla postepeno, tako nece doci do fotosintetickog shoka, a tih par nedelja sa slabijim svetlom (dok se ne dodje do jaceg) ne bi trebalo da lose utice na korale.
 
He he pa koje lampe nisu napravljene u Kini :)
Nemas ti sta da brines sa tim lampama jer su one napravljene za morsku akvaristiku a tebi ostaje samo da se igras sa jacinom svetla i polozajem korala. Same diode su od Cree a to nam je i najvaznije i to je ono sto primarno gledamo. Ko ce da uradi kuciste svetla, ventilator, zice, srafove itd to bas i nije tako bitno i tebi je ionako samo vazno da to lepo izgleda.
 
Same diode su od Cree a to nam je i najvaznije i to je ono sto primarno gledamo.
Ovo mi bas nije jasno zasto je najvaznije da diode budu Cree i da se to "primarno gleda". Ima i drugih koji prave diode i to odlicne, pa iako je Cree uznapredovao i cesto je efikasniji od konkurencije, cene su mu takodje ispred konkurencije. Nije zlato sve sto sija...
 
Nije ti jasno jer vadis stvari iz konteksta. dojic60 pita za lampe sklepane u Kini a moje misljenje je da nije vazno ko pravi kuciste lampe jer je nama bitno da su diode ok a to su u konkretnom slucaju Cree diode.
 
Nije ti jasno jer vadis stvari iz konteksta. dojic60 pita za lampe sklepane u Kini a moje misljenje je da nije vazno ko pravi kuciste lampe jer je nama bitno da su diode ok a to su u konkretnom slucaju Cree diode.
Kao prvo to sto pise Cree kad je iz Kine ne mora da znaci da je Cree jer kopija ima koliko hoces i samo skidanjem sociva i zagledanjem same diode moze da se vidi da li je zaista Cree. A drugo nije mi jasno cemu ovako grub odgovor sa "vadjenjem iz konteksta", pitao sam najnormalnije pitanje.
 
Pa nije grub odgovor, cemu sada odlazak na taj nivo.
Kako drugacije to da kazem nego da je van konteksta? Tako ispada da sam rekao da nista drgo ne valja osim Cree lampe.
Pored toga ako i ima kopija tih dioda one ce tesko da se prodaju na ovom trzistu jer ovde su druga pravila pre svega za prodavce. Proslo je vreme banalnog uvaljivanja kopija.
 
Ma meni je tako zvucalo, nadam se da nisam u pravu... A stvarno jeste zvucalo kao da nista drugo ne valja, zato sam bas i pitao. Ako nisi mislio tako (a naravno kazes da nisi) onda sve ok ;)
 
Malo bih, ao nije problem, se nadovezao na ovu temu.

Naime, kako sada imam morski akvarijum ukupne litraze 100 litara (24 galona - dimenzije akvarijuma 51,3cm x 45,8cm x 56,4cm - precizne dimenzije po specifikaciji proizvodjaca) i kako nisam u potpunosti zadovoljan rasvetom koja je na njemu, razmisljam da istu promenim.

Sada na tom akvarijumu, tj. u tom akvarijumu iliti u samoj haubi istog, imam dve PL sijalice jednu plavu i jednu belu, i nisam zadovoljan svetlom koju proizvode.

Ideja mi je da stavim 3W LED diode koje sam pazario.

Imam ukupno:

10x 3W LED od 15.000K
4x 3W LED od 10.000 K
10x 3W LED od 450 nM
4x 3W LED od 455 nM
2X 3W LED od 420 nM
+ odgovarajuci broj sociva od 60 stepeni.

Pored ovog, imam i
2 x driver za 7 do 14 kom 3W LED dioda
10 x driver za 1 kom 3W LED

Ideja je sledeca:

ideja 1 LED.jpg

Naravno, "velike" drajvere koristim za plave i bele diode, odvajam kako bih posebno palio bele i plave kada to zelim, dok male za pojedinacne diode koristim za ljubicaste LED-ove.

Sistem 2 x plava + 1 x bela kao jedna celina je sistem koji sam video u DeJong Marine life u NL. Oni takve "kompletice koriste gde imaju mogucnost regulacije svetla u smislu da gore sve zajedno ili da gore samo plave ili samo bele diode.

Ljubicaste bih razdvojio zbog informacije koju sam dobio a to je da ne bi bilo pametno da ljubicaste rade non stop tj da se one pale samo povremeno jer umeju da "ne prijaju" koralima.

Molim za vase misljenje o ovome, da li je to ok, ili je to malo svetla za akvarijum dimenzija 51,3cm x 45,8cm x 56,4cm gde je 56,4cm vodeni stub i na dnu istog imam korale kojima naravno treba svetla...

Dakle, 60W LED svetla...
 
Jesu imali u DeJongu TrueViolet diode, da li si zapazio?
Ja sa moje dve ne vidim gotovo nikakav efekat kada su mi upaljena plava i bela svetla. Tek kada njih ugasim ili smanjim gotovo na minimum onda se vidi fluorescencija korala.
 
;)

ma bre ti sve znas samo mene malo zezas...bitango stara...neka, neka...jednog dana ces se "popeti" do NS pa ces se mozda i setiti da se javis da dolazis pa cemo mozda i popiti kafu i druziti se,mada, bitaga si ti...GARANT si XY puta bio u proteklih 6 meseci al te bo..lo da se javis...neka neka... :p
 
Ma gde sam bio brate... Pa pre smo mogli u NL da se nadjemo nego u NS, veruj mi. Poslednji put sam severno od Beograda isao u februaru po klovnove u Tropus. Od tada nisam mrdnuo (osim preleta avionom).
Da ima neki 29. novembar pa da iskoristim da dodjem, kao da zivimo na dva kraja sveta a ne na 45 minuta...