Kako saditi bilje?

Fauna

Administrator
Staff member
15 Decembar 2003
3,488
63
48
Serbia
www.beke.co.nz
Pre nego sto bilo sta napisem i iznesem svoje neko misljenje, hteo bih da prilozim jedan tekst koji je na temu pravilnog sadjenja akvarijumskog bilja. Tekst je iz jedne starije knjige "Ilustrovana enciklopedija akvaristike" autora: M. Djordjevica i M. Nestorovica :

NEGA AKVARIJUMSKOG BILJA

Kako treba saditi biljke?

Pre sadjenja vodenu biljku ostavljamo 20 min. u rstvoru kalijum permanganata , radi dezinfekcije. Koncentracija rastvora je takva da mu se boja krece od roze do boje crvenog vina. Sledeca faza je ispiranje koje izvodimo 5- 10 min. u rastvoru peroksida ( 1 l. : 1 l. vode) . Pre unosenja u akvarijum biljku isperemo cistom vodom.

Sam akvarijum uredjujemo po sledecem postupku. Prvo u praznoj posudi formiramo dno ukupne debljine 10 cm ( hranljivi sloj + sitan sljunak ) . Potom sipamo pazljivo 5 - 10 cm vode, a sa sadjenjem pocinjemo od zadnjeg zida, ucvrscujuci najvise biljke. Za koren treba predvideti dovoljno okolnog prostora za njegovo sirenje i rast. Vrste, kao Vallisneria i Cryptocaryne koren razvijaju u sirinu, a ne u dubinu. Za mladju biljku dovoljno je da joj pripadne 5 - 6 cm² povrsine dna, cime smo omogucili njen pravilan rast i razvoj. Sadnice vrsta koje mnogo rastu u sirinu,potrebno je medjusobno udaljiti 10 - 15 cm ( Cryptocoryne. griffithi, C. ciliata, C. becketti ) . Vodeni Aponogeton ima plitak ,povrsinski koren koji raste samo do 2 cm u dubinu. Manjim primercima potrebno je da budu medjusobno udaljeni oko 8 cm. Biljke koje imaju od 20 do 40 listova, potrebno je prostora sa svih strana.

Vodene biljke koje do potrebnih materija dolaze sistemom upijanja, mogu se saditi direktno bez korena. Ako biljka, cije stvaranje hranljivih materija tece pretezno preko korena, moze se staviti prvo u koru nekog voca ( na pr. pomorandze ) te sve to na dno. Za ucvrscivanje korena umesto pomenutog nacina moze se upotrebiti smesa ( 2/3 akvarijumskog treseta i 1/3 gline ), kojom direktno oblazemo koren. U prodaji postoje gotove zemljane mesavine . U sastavu kore (pomorandze) i smese postoje odgovarajuce hranljive materije dovoljene za pocetak razvoja biljke, a pored toga sprecavaju da se koren osteti. Najpovoljnije vreme za sadjenje biljaka ne odredjuje se prema godisnjem dobu vece je vaznije da je biljka koju sadimo mlada i zdrava.

Biljke sadimo tamo gde ce ostati godinama i gde ce se razviti u svojoj punoj lepoti...


Eto, to bi bio deo teksta koji je za mene veoma zanimljiv i koristan. Mozda ce neko od akvarista pronaci neke metode koje vec koristi , a neko mozda nadje sebi koristan savet.

Za mene licno veci deo teksta je poznat i ranije, hocu reci da sam sve gore navedene radnje primenjivao i smatram da su ispravne. Znaci veci deo teksta prihvatam i smatram ga kao da sam svoje misli i iskustvo izneo. Ali ima tu nesto sto i nisam znao...:wink:

U ovome tekstu meni je najzanimljiviji deo sa koriscenjem kore pomorandze jer to je neko iskustvo koje nisam imao prilike da do sada cujem . Moje iskustvo se podudara sa preporukom iz knjige za koriscenjem treseta i gline, tu sam zaista imao dosta uspeha i mogu slobodno da kazem da je to tacno sto se preporucuje za treset i glinu ali ovo za koru pomorandze,... ne.

Voleo bih da se jos neko ukljuci i prodiskutuje , mozda cak i potvrdi nesto sto je do sada primenjivao ili negde cuo...ili mozda zna za ovu preporuku sto ja nisam znao :)
 
Vidi se da je tekst dosta stari jer se danas koriste drugi materijali

Biljke se danas sade u posebnoj "vuni" koja je pogodna za to a sve se nalazi u plasticnoj korpici. Postoje i neke vrste papirnih korpica koje se raspadnu vremenom samo one nisu bas pogodne za akvarijum.

Posto je biljka u korpici, koren se lako osisa po meri dok je biljka jos u korpici, zatm se izvadi i zajedno sa tom vunom postavi u podlogu.

Sto se tice hranjivih dodataka, toga danas ima na pretek i to i tecnih i cvrstih. Podloga je prica za sebe i to svako uredjuje kako misli da ce da mu bude najbolje i za to imamo na stotine recepta.
 
uh, davno je bilo kada sam se bavila sadnjom akvarijskog bilja u akvariju.
-razlicite vrste bilja zahtijevaju i razliciti pristup sadnje (dubine koju treba za korjen, podloge i sl.). Neke biljke se upoce ne sade u podlogu, nego se korjenjem samostalono prihvate za kakav panj ili slicnu dekoraciju u akvariju, neke pak ne vole da im je cijeli korjen zasadjen, druge pak imaju duboko krojenje, neke samostalno plutaju...


U svakom slucaju, korjen je uvijek bitno podrezati da on stoji pravilno u jamici u kojoj mislimo posaditi biljku (korjen nikako, nikada ne smije biti savinut ili preklopljen)

Kako god bilo, trebali bi se prije sadnje upoznati s svim zahtjevima te biljke pa je onda pravilno smjestiti u akvarij
 
Sto se tice te posebne vune ,na zalost kod nas je to veoma tesko naci skoro da je i nema ,mozda u nekim vecim cvecarskim farama gde te farme posebno uvoze za svoje potrebe.
Korpice isto tako nije lako naci ali ipak mogu da se nadju (ja sam imao prilike da naletim na takve korpice). Znaci mi mozemo da sami kombinujemo materijale kjoje cemo postavlajti u te korpice, umesto te vune moze mo postaviti neki slican materijal koji ce upijati tecno djubrivo.

Sve ovo vazi za sisteme kao sto je
hydroponic sistem , dok za nase akvarijume ipak je veoma korisno ubaciti direktno neku hranljivu materiju koja ce biti zajedno sa korenom posadjena u podlogu.
 
Meni se do sada zemlja pokazala kao pravi full gas za biljke, znaci dole obicna zemlja za loncanice koja odstoji dan dva u vodu da se natopi vodom i da iz nje izade sav zrak, a na nju zatim obicni akvarijski sljunak razne granulacije. S druge strane zemlja nije nimalo zahvalna kod bilo kakvih promjena presadivanja i slicnih akcija. Sa njom mi se pokazalo kao dobra opcija mjesanje drobljenog lavalita.

Jako mi je interesantno ovo sa korama, to mozda probam u skorije vrijeme pa javim rezultate.:hej:
 
Force said:
Jako mi je interesantno ovo sa korama, to mozda probam u skorije vrijeme pa javim rezultate

Bas i mene zanima da li ovo sa korom pomorandze ima nekog efekta . Sobzirom da trenutno ne radim nista sa biljem , za u buduce dobro bi doslo necije iskustvo... ;)