koralji u bojama...

jasenka

Active Member
3 Septembar 2003
1,543
0
36
Zagreb
Prosli sam tjedan bila na jednodnevnom izletu s prijateljima Slovencima u Njemackoj, po par ducana veleprodaje i uzgajaliste sps-ova u boojama (ima i drugih organizama, ali tu kolicinu koralja nisam u zivotu vidjela), a bome niti izbor riba
eto par slika...malo i losih, jer sam stvarno tamo bila u tolikom soku da su mi se ruke tresle, a i naravno, ostala sam bez batery prije zadnjeg ducana
Slike koje gledate su doslovno koralji tih boja, nema nikakvih podebljavanja ili nesto tako
-uzgojni akvariji su jako niski, mozda 30-ak cm, struja od pumpi je turbo jaka....nisam mogla vjerovati, a svi uzgoji akvariji su povezani na jedan veliki sump (nazovimo to tako) i imaju jaku filtraciju
Svjetla su prejaka i vjerujem da tip trosi na struju na dan malo bogatstvo.
Eto , pa uzivajte u par slika
 
je, Elim...samo ti nakraju dodje plakati
to je za nas s ovih podrucja tako daleko i nedostizno, em je put, ono jako dalek i dug, em nakraju ne mozes kupiti jer nisi veletrgovac

Meni se place kada se sjetim, jer niti sam imala para (da otkupim tj kupim preko frenda koji nas je vodio a ima ducan u Slo), niti sam htjela puno kupiti, jer nikada ne znas kako preci iz Slo u HR, to ti je tesko i mukotrpno, a carinici bas i ne daju
-bilo bi steta kupiti ta bajna bica pa ti ih oduzmu :cry:

Sve u svemu, lijepo je to vidjeti uzivo, i eto to mi je razlog radi cega bi da je HR u EU i to je jedini razlog da granu mogu prijeci a da si ne mislim mo carinicima
 
Molim te napisi kvadraturu Korallen-Zuchta, ja sam bio uvjeren da je to mali du?an?i?, ali sad sumnjam...
E da, kaj nisi BAS nis kupila? Kako si izdrzala?????? :shock:
(meni bi se ruke pocele trest i zacas bi american bio u zraku...)

Jos me zanima dal si vidjela malih tridacni po 30eura?
Hvala.
 
jeje, kupila sam si nesto..neku acro, bijelo plavu, koja se eto fino drzi...samo mi je za sto ih nisam uzela vise, ali posto on ima drugi tip filtracije od mene nisam se usudila riskirati (filtracija, protok i osvjetljenje su nebo i zemlja naspram moje-bas ono razliciti sve, nista niti slicno), nevjerojatno, skros obrnuto....a zasada, vidit cemo, ali se acro drzi dobro
O cijenama ne znam za tridacne...sve je to ustvari veleprodaja, pa nisam isla za tim, ima ih svih velicina, a nisam ga pitala za svaku
Ducan ustvari je mali, relativno, veci od Beluga u svakom slucaju (mislim na donji dio), ali su ti akvariji naslagani jedan do drugog u 2 reda, 3 uska prolaza, pa na drugoj strani ima izlozbeni veliki akvarij L formata i nesto malih s malim ribama
 
Sad imas jedno lepo iskustvo jer si videla kako to sve izgleda. Mogla si da vidis i kako je sve to organizovano i da maznes neku ideju.
Razlika je stvarno velika jer takvi sistemi imaju drugu ulogu. Tu nije bitno kako sve to vizuelno izgleda nego kako se korali i ribe osecaju. O izgledu se brine kod kuce a na takvim mestima se brine o necemu drugom :)
 
joj, Bobane, kada sam to vidjela palo mi je tona ideja na pamet, ali mi je super sto tamo lik koji to drzi, ne taji nista, i moze se tocno vidjeti kakav sistem svega ima. uh....
-ma naravno da nije bitno kako to izgleda, stakla su mu vecinom toliko prljava da se ne da nista vidjeti, ili su pak prepunjena koralinama
-zanimljiv je nacin kako on ljepi koralje tj fragove i sada mi je jasno da ja vec u akvariju imam iz njegovog ducana jednu seriatoporu-zelenu i jednu Acro ljubicastu (a mozda je to i ustaljeni sistem, ne znam, ali ova sto sam uzela, ima vec po tom umjetnom kamenu tonu koraljina, sto je super, dok ove dvije sto sam iz drugog izvora nabavila, kamen je bio totalno bijel....dobro sada vise nije, odavno...)-dobar mu je to sistem jer je takve koralje lako poslje pricvrstiti
...samo mi je zao sto nisam uzela jos koju Acro....a bilo ih je
-a tko bi ga znao, ono, drugi sistem, dalek put, a i grana je bila prepreka....bolje ovako pa je sve dobro proslo, nego da danas placem
 
Pa dobro si postupila. Uzela si par primeraka pa sada imas vremena da vidis kako ce sve to da opstane kod tebe u akvarijumu posle puta itd. Pored toga znas i sta i kako treba da radis na carini :)

Lepo a i sopstveno iskustvo pa ako sve ispadne dobro onda sledeci put mozes da odaberes vise korala koji ti se svidjaju.

Rekli smo vec, strpljenje je ono sto gradi morsku pa onda nemoj da se puno bunis. Ima jos dana pa ce biti jos puno dobrih prilika :)
 
vidis, ja sam skros zaboravila navesti jos jedan bitan faktor (a skrivam ga, ko zmija noge :lol: ), je taj da je moj akvarij star svega nesto vise od tri tjedna (ako cemo prav za prav, onda je ovo novo-stari akvarij, jer ima stabilan filter...star dvije godine) i radi toga me je bilo isto strah, jer ne znam koliko je on dobro stabiliziran-mislim na sve parametre, koji su svi u redu, ali kod mene uvjek postoji strah da nije za tako delikatne koralje
-no sto se stanja mojih Acro tice, seljenje su prezivjeli svi koralji....ali, znas ono, ja dosta volim biti ziher, a i dosada sam lagano i pazljivo slagala svoj koraljni grebencic, pa ni s ovim ne mislim zeznuti stvar

-sto se slika (imam ih jos ovih s puta, a i od novog akvarijaI) tice, imam problem, jer osim sto su mi slike na kompu, a s njega ne mogu na net, nemam vise mjesta tu na forumu za slike, a ne znam nikakvu adresu free hostinga, pa ajd, posaljite mi neku adresu da mogu dignuti slike i staviti ovih dana vise na forum
(ovo je bilo malo oftopic)
 
za upload...
http://www.imagethrust.com/

A sto se tice ljepljenja, nemoj sad ti skrivat tajnu - DA CUJEMO!?? :)

Mene zanima okvirna cijena manjih fragova acropora...pliz?

A sto se tice novog akvarija, mislim da nebi smjelo bit NIKAKVIH problema... on ce proc sad neku malu fazicu, a mozda je i zaobdje s obzirom da se povecao samo volumen vode, a ne i organizama... mislim da ce sada samo lakse "disati"...
Ja sam napravio nesto slicno, a sad planiram opet..
 
moje prebacivanje akvarija i seljenje je proslo super, s toga jer sam to vec jednom radila, a sistem filtracije nisam mjenjala, malo sam izmjenila koncept svjetal, ali nema velike razlike izmedju T5 i T8 tako da nisam nis pretjerano sokirala koralje ( a slusaj iskustva morskog imam 2 godine, ovo je drugo seljenje s toga je bilo za pretpostaviti da ce sve proci u najboljem redu-osim dvije ribe koje sam tu noc radi svoje nepaznje izgubila u karanteni, premalo kisika, garant). Prebolno iskustvo, ali eto to je tak, mora se i meni tu i tamo nesto tako dogoditi, ali u globalu, gledajuci koliki mi je bio 200l s koliko koralja i riba, to su jedini gubici-tako da se vise ne uzrujavam...prebolila sam to, proslo je skoro mjesec dana od tada, a vrijeme tako i tako ljeci sve rane

krivo sam se ili izrazila ili si me krivo shvario...nebitno, on postojece fragove stavlja na neko kamenje, koje se jako lako poslje pricvrsti na zivo u akvariju

cijene, a ne znam ti bas reci, to je veleprodaja, a ja ga nisam bas pitala o cjenama za svaki frag, smijali smo mu se jer kako je tko sto pitao, on ti je to iz glave govorio neke cifre od kojih se meni vrtilo u glavi, a ono sto sam vidjela je dosta skupo, barem za moj djep , a i sve ti ovisi o boji tj kolicine boje
nakraju sam vise bila zaokupljena skupljanjem jezika koji mi je prao pod i tlo po kojem sam gazila, nego slusajuci cjene
hvala za host