Krvno srodstvo

miler

New Member
30 Januar 2010
11
0
1
46
Ruma
Pozdrav svima :welcome1:.
Muči me jedno pitanje. Da li u akvaristici postoji problem krvnog srodstva?
Interesuje me da li jedinke iz istog legla mogu na kraju da budu dobar matični par i da im potomstvo nema neke anomalije.
Konkretno imam nove stanovnike 7 Interruptusa i 4 saulosi svi su mali i predpostavljam od istog para ( od dva para naravno :lol:)
Možda i negde ima o ovome napisano ali nisam uspeo naći.

Unapred se izvinjavam ako sam pokrenuo temu koja već postoji i hvala u razbijanju moje nedoumice
 
Ne samo u akvaristici vec u kompletnom zivom svetu postoji problem ako se nesto pari u krvonom srodstvu. Cak i kod glodara gde je inbreeding veoma prisutan dolazi do genetskih oboljenja i poremecaja. Mada kod iskusnih odgajivaca je jako prisutan u cilju dobijanja nekih trazenih naslednih osobina ali napominjem , kod iskusnih odgajivaca koji dobro poznaju genetiku i kada zele selektivno izdvojiti neku osobinu tada pribegavaju parenju u krvnom srodstvu..
 
Hvala Fauna. Znači da postoji šansa da neka ribica i bude sa anomalijama al se isto tako nadam da mi se neće mrestiti degenerici. Predpostavljam ja da su sve te ribice u oruženju ipak u nekom srodstvu. Ostaje mi jedino kad odrastu i budu polno zreli da se izmenjam sa nekim ko hoće.

U svakom slučaju i ako ne bude ništa bar ih je lepo videti u akvariumu.
 
zanimljiva tema ....
znaci sve se svodi na to " kad se desi videcemo ... ". vecina nas kupuje ribice ( a neki kao je tek treba da kupe ) ribice u aq radnjama. pod pretpostavkom da nam je prodavac prodao jato ribica od 6 kom koje su slucajno i od jednog para, i mi te iste ribice ( normalno kad budu polno sazrele ) parimo tj odvojimo kandidate koje treba da uparimo i eventualno dobijemo neku lepsu mladj i onda dobijemo .... mozda ili mozda ?
zaista je tema za debatu. a iskreno, ni ja nigde u literaturi koju sam do sad procitao ( znaci nemam licnog iskustva u mrestu ribica ), nisam naisao na tekst koji ukazuje o posledicama ili neposledicama o parenju u krvnom srostvu ...
 
Fauna je lepo napisao da parenje u krvnom srodstvu treba izbegavati zbog da uprosceno kazemo "moguceg nagomilavanja genetskih gresaka" Znam da je to malo teze izbeci ako se amaterski bavimo razmnozavanjem ribica, jer vrlo je verovatno da ribice koje smo kupili iz jednog akvarijuma sve poticu iz istog legla. U prirodi je to sasvim drugacije, jer obicno iz jednog mresta polnu zrelost dozivi samo nekoliko primeraka tako da je malo verovatno da ce doci do ukrstanja u bliskom srodstvu. Postoje geneticka pravila kod ukrstanja u krvnom srodstvu i ljudi koji se time bave uspevaju da dobiju ribice kakve se ne mogu naci u prirodi. Mozda je najbolji primer ribica Gupi od koje se selektivnim parenjem dobilo na desetine varijanti koje gotovo da nemaju nikakve veze sa sa izvornim divljim primercima. Mnogi od nas su pokusavali da odrze neku liniju tih riba ali zbog nepoznavanja pravila genetike ta se linija polako gubila kroz generacije. Ribe dobijene na ovaj nacin sigurno u sebi nose i neki gen koji lose utice na zivot i samo je pitanje da li mi mozemo to da primetimo ili ne i da li se to javlja u prvoj generaciji ili kasanije.