Lacerta viridis – Zelembać

To majstore, hvala!
Isto sam primijetio da nakon što se napije vode, zelenilo mu se pojača (nekako postane zeleniji).
Eh, fora je što sam ga samo jednom (i to sinoć) posmatrao prije i poslije pijenja, i bilo je to kasno naveče.

I ako je Lacerta viridis, hoće li terarijum veličine 50x40x30 (DxŠxV) biti dovoljan? Mislio sam držati par, mužijaka i ženku.
 
I ako je Lacerta viridis, hoće li terarijum veličine 50x40x30 (DxŠxV) biti dovoljan? Mislio sam držati par, mužijaka i ženku.

Privremeno da, ali kasnije kada malo odrstu ne jer im treba veci prostor. Najvaznije da nabavis UVA/B lampu, bez toga ne mozes ih odrzati u zivotu. Obavezno im obezbedi zivu hranu sa dosta minerala i vitamina.
 
Dajem mu svakodnevno po 2 3 insekta, nekad muva, nekad crvić (onaj ribarski).
Trenutno je skroz mali (s repom 8-9 cm), i držim ga u onom okruglom akvarijumu gdje ljudi obično drže zlatne ribice. To sam pretvorio u terarijum (sutra mi stiže 50x40x30). Stoji stalno pored prozora, kao na slici (slikano prije 2min).
Oko 15h sunce obiđe s one strane pa zmajček dobija direktnu sunčevu svijetlost.
 

Attachments

  • Photo0397.jpg
    Photo0397.jpg
    43 KB · Pregleda: 7
Crvici od muva i muve koje nalzimo u prirodi nisu idelana hrana za gustere. Bolje bi bilo da nabavis tenebrije (Tenebrio molitor ) ili neke druge insekte gajene za ishranu reptila.
Domaca muva i crvici od nje imaju opasne toksine koji mogu lose uticati na zdravlje malih gustera. Naravno, neko ce reci, kako u prirodi opstaju zlembaci koji jedu muve i crvice. Ne treba zaboraviti jednu vaznu cinjenicu koja nam kristalise odgovor na to pitanje. Kada uporedimo neke reptile koje odgajamo u zarobljenistvu i reptile iz prirode (divljine) statisticki gledano, vidimo drasticnu razliku u zivotnom veku istih vrsta, reptile koje mi teraristi odgajamo u zarobljenistvu znatno duze zive nego oni iz divljine, cak vise nego duplo! Zato bih ti savetovao sto pre da se snadjes za kvalitetniju hranu.

Sto se tice UV zraka koje dobijas direktno od sunca , nemoj se puno uzdati da je to dovoljno. Bice dana kada nece biti dovoljno sunca a recimo, mozda ce tada biti napotrebnije. Bolje sto pre nabavi UVA/B lampu i ne dozvoli iznenadjenja. :)
 
Crvici od muva i muve koje nalzimo u prirodi nisu idelana hrana za gustere. Bolje bi bilo da nabavis tenebrije (Tenebrio molitor ) ili neke druge insekte gajene za ishranu reptila.
Domaca muva i crvici od nje imaju opasne toksine koji mogu lose uticati na zdravlje malih gustera. Naravno, neko ce reci, kako u prirodi opstaju zlembaci koji jedu muve i crvice. Ne treba zaboraviti jednu vaznu cinjenicu koja nam kristalise odgovor na to pitanje. Kada uporedimo neke reptile koje odgajamo u zarobljenistvu i reptile iz prirode (divljine) statisticki gledano, vidimo drasticnu razliku u zivotnom veku istih vrsta, reptile koje mi teraristi odgajamo u zarobljenistvu znatno duze zive nego oni iz divljine, cak vise nego duplo! Zato bih ti savetovao sto pre da se snadjes za kvalitetniju hranu.

Sto se tice UV zraka koje dobijas direktno od sunca , nemoj se puno uzdati da je to dovoljno. Bice dana kada nece biti dovoljno sunca a recimo, mozda ce tada biti napotrebnije. Bolje sto pre nabavi UVA/B lampu i ne dozvoli iznenadjenja. :)

Kako mogu nabaviti tenebrije? Živim u Bijeljini (BiH, RS), i u oba pet-shopa u kojima sam bio mi je rečeno da sam prvi koji ulazi u prodavnicu da kupi terarijum/stvari za terarijum otkako su otvorene prodavnice, a otvorene su prije 6 7 godina. :D

Uzeću jednu UVA/B sijalicu od 60 W, dovoljno?

Usput: http://www.facebook.com/media/set/?set=a.10150273999976566.325990.602086565&type=1


EDIT:
attachment.php

Moj zmajček izgleda skoro isto kao ovaj pravi gušter, pored ovog savijenog.
Mužijak ili ženka?
 
Uzmi tu sijalicu od 60w ok je.

Sto se tice tenebrija, potrazi ih negde u blizini. Ako nista ne uradis i ako dolazis u Srbiju svrati do mene ja cu ti ih dati. Inace , ja sam iz Sapca.

Pozz
 
Kod mene na poslu je mnogo lep teren za zelembaće, stalno ih viđam pa sam sada i iskoristio priliku da uhvatim jednog. Tu sam odluku doneo nakon čitanja ove teme, jer sam se oduševio informacijama da mogu da se pripitome i da žive u terarijumu. Uhvatio sam odraslu ženku i nadam se da je trudna.

Terarijum tek treba da joj sredim, ovo je bilo privremeno preko noći.
 

Attachments

  • Odrasla ženka zelembaća.jpg
    Odrasla ženka zelembaća.jpg
    129.2 KB · Pregleda: 3
  • Like
Reactions: Fauna
Kod mene na poslu je mnogo lep teren za zelembaće, stalno ih viđam pa sam sada i iskoristio priliku da uhvatim jednog. Tu sam odluku doneo nakon čitanja ove teme, jer sam se oduševio informacijama da mogu da se pripitome i da žive u terarijumu. Uhvatio sam odraslu ženku i nadam se da je trudna.

Terarijum tek treba da joj sredim, ovo je bilo privremeno preko noći.
To je odrasla zenka, ne znam da li ce moci da se pripitomi u terarijumu. Takodje me brine i to sto je kod nas zasticena vrsta.
 
  • Like
Reactions: Spajdermen