lek za morske ribe

bogdan

New Member
6 Mart 2006
14
0
1
Beograd
Iskustva sa ovim lekom su posredna (moj prijatelj je bio primoran da nesto preduzme, obzirom da mu se u akvarijumu odvijala epidemija). Odlucio se za Tetru, jer je naznaceno na uputstvu da je bezbedan za korale i ostala "niza" bica, kao i da ne remeti biolosku ravnotezu (u sta je tesko poverovati ) obzirom da lek objedinjuje i parazitsku i bakteriolosku komponentu.Moze se nabaviti kao koncentrat i u obicnom pakovanju od 100ml.Tretman (ovoga puta u samom akvarijumu) se odvija 5-7 dana uzastopce, u zavisnosti od tezine infekcije, s tim sto se svakog dana ubacuje propisana doza leka.Lek inace, intezivno boji vodu u plavo, cinjenica je da nismo primetili stetne uticaje na rakove, zvezde, jezeve, puzeve, korale, a ribe su izgledale bolje nakon 2 dana i pocele su da uzimaju hranu.Nakon isteka predvidjenog vremena, voda se propusti preko aktivnog uglja, i naravno zameni deo.Posle 7 dana od zavrsenog lecenja, ribe su se povratile, peraja polako zarastaju a i ostali organizmi izgledaju ok.Jel ima neko jos neka iskustva sa ovim?
 
Taj tetrin proizvod je zastupljen samo u Evropi pa tako ne mogu ni da komentarisem njegovo dejstvo.

Ipak ako pogledas na tetrinom sajtu oni nisu naglasili da je taj proizvod siguran u reef akvarijumu nego samo kazu da nije stetan za nize forme zivotinja a na tebi je da vidis koje su to forme. Mozda uputstvo uz proizvod kaze nesto drugo.

Ja sada ne ulazim u diskusiju da li je taj lek delotvoran ili ne jer ga nikada nisam isprobao pa mi ostaje samo da verujem tetrinoj ekipi na rec. Cinjenica je da je u americi kao i ovde taj proizvod zabranjen jer sadrzi komponente koje imaju kancerogeno dejstvo a i negativno deluju na razvoj kao i na reproduktivne sposobnosti kod ljudi.

Nemoj sada da me drzis za rec ali mislim da se tu radi o benzyl dodecyl-bis-(2-hydroxyethyl) ammonium chloride koji je sastavni deo tog leka.

Negde sam procitao da je lek sastavljen od sledecih komponenata mada to netvrdim pa ovo stoji kao mogucnost:

9-aminoacridine hydrochloride monohydrate
benzyl dodecyl-bis-(2-hydroxyethyl) ammonium chloride
crystal violet ( methylrosaniline chloride ili hexamethylpararosanilin)
chinin hydrochloride dihydrate

Da li je ovde zakon stroziji po tom pitanju ili je nesto drugo u pitanje ja to neznam ali tako za sada stoje stvari.
 
To je upravo taj sastav, ne razumem se mnogo u hemiju pa sad da li ga nema u Americi zato sto je stetan (po ljude) ili je favorizovana neka Americka kompanija pa ga zato nema, necemo nikada znati, sve ostaje u domenu predpostavke.
Na uputstvu (na samoj flasici) je data tabela za doziranje koja se bazira na 3 kriterijuma i to:sa koralima i anemonama ide 5ml na 50l, bez korala i anemona 5ml na 25l i karantin 5ml na 12,5l..E sad izbor je bio izmedju Sera Costapur gde nista ne pise kako lek utice na organizme, doziranje je jednostavnije (dodaje se prvog i treceg dana kada bi sve trebalo da bude ok, a ako je infekcija obimna i teska ponavlja se 5 i 7 dana), ne boji preterano vodu ali ne znam nikoga ko ga je stavljao u morski akvarijum.Onda je izbor, logicno pao na Tetru koja bar neke organizme pominje da su bezbedni tokom koriscenja leka.Da nije sve tako idilicno nasao sam na nekom ruskom sajtu, gde oni ipak upozoravaju na neke organizme (ko zna ruski bice mu mnogo lakse nego meni koji sam se trudio da nadjem smisao)

Предназначено для животных. Не давать животным, использующимся в пищевой промышленности! Беречь от детей! Хранить в тёмном прохладном месте! Избегайте расплёскивания – раствор тяжело отстирывается!
Не используйте в аквариумах содержащих ксеновидные кораллы или Зхинодерматы, например, морские звезды, морские пострелы и морские огурцы!
 
Sto se tice zabarane tog tetrinog proizvoda u Americi i Novom Zelandu, mislim da se radi o cistom sukobu interesa izmedju kompanija u Evropi i SAD-u. Svaki lek u sebi sadrzi kancerogena svojstva po ljude, da li je to u vecoj ili manjoj meri to je pitanje na koje je tesko dobiti precizan odgovor ,hocu reci da niti jedan akvarista (laik po pitanju hemije) ne moze da proveri takve tvrdnje, znaci da ostaje samo da slepo veruje proizvodjacu.
Sigurno da u Evropi narocito zemljama EU , zakoni i propisi nisu nista blazi i tolerantniji od zakona u SAD i NZ. Znaci da takve tvrdnje konkuretnih kompanija i tih zemalja gde su te kompanije ucvrstile monopol, treba prihvatiti sa rezervom ali isto tako treba biti oprezan i strogo se pridrzavati upustva koje proizvodjac preporucuje.
 
Mislim da je to pogresna konstatacija. Tetrini, Serini i drugi evropski proizvodi su zastupljeni na trziste pa je onda takav stav besmislen.
Kada se nesto zabrani za prodaju onda je tu razlog vrlo jasan. Takva stvar se ne uklapa u postojeci zakon iz nekog razloga koji nema veze sa konkurencijom na trziste.
 
Nije to neka zvanicna konstatacija vec licno misljenje, odnosno razmisljanje sto ne mora da znaci da jeste ili nije tako. Ja i dalje verujem da su zakoni i propisi u EU veoma rigorozni i da se vodi razuna o svakom artiklu koji se pusta u promet. To sto se nesto zabranjuje u zemljama van EU, moze da se tumaci na stotinu nacina jer je bilo dosta primera (ne u akvaristici) da se nesto zabranjuje iz nekih drugih razloga a ne za ono sto se zvanicno navodi ...

Ali dobro , da ne odlutamo daleko od teme rec je o iskustvu sa ovim lekom i dobro bi bilo da Bogdan jos nesto kaze ako ima jer ga koristi.
:wink:
 
Zanimljiv info o lijeku.
Iskreno, nemam pojma za taj lijek, nisam ga uocila po ducanima (ali to nista ne znaci, posto ljekove bas i ne poznajem), pa ne znam da li ga ima kod nas na trzistu ili nema
 
Kao sto rekoh, iskustva su posredna, ucestvovao sam i intezivno pratio u drugom akvarijumu.Nista nije uginulo, one ribe (klovnovi)koje su izgledale kao pred smrt su se nekako oporavile, hrane se, ostalim nije smetalo_Ostecena mesta na kozi, kao i tacke su nestale i izgleda da je sve u redu.Za one koji nemaju karantin, cini se kao jedini izbor, za one koji imaju jos bolje.
Jasenka, mislim da Tetra ima predstavnistvo u Hrvatskoj, samim tim lako ces nabaviti ako ti treba.Cena u Nemackoj mu je oko 10 za bocicu od 100ml, ipak, ne uvoze se lekovi za morsku akvaristiku u ogromnim kolicinama. Ja sam ga uzeo za sebe, obzirom da mu rok istice 2008 godine, nadam se da cu ga neotvorenog baciti kada prodje rok.Ideja mi je bila da uporedim iskustva sa jos nekim ko ga je koristio ili kao info za nekoga (uz svu opreznost u nacinu primene kao sto je navedeno u uputstvu) ko za njega nije cuo.
 
je ima tetrinih proizvoda u HR, ali taj nisam primjetila.
Nekako mi je draze ne razmisljati o njima (ljekovima), kupovati ribe iz provjerenih izvora, pa ako jos uvijek nisam 100% sigurna u kvalitetu, tu je i karantenica....
-ne znam sto bi se dogodilo da se u moj 400l akvarij, prepun koralja (raznih, vrlo lijepih kolorcija) unese nepaznjom neka bolesna riba....
-ne vjerujem da bih to lijecila u akvariju, bez obzira sto pise na lijeku
 
Ribe kod nas (a i organizmi) stizu direktno od prodavca iz Singapura, sto ce reci ja i svi koji su nesto narucili, cekamo da sleti avion sa nasim ribama.Posle carinskih formalnosti stizu kartonske kutije sa ribama i to se razdeli na licu mesta (placas sve sto si narucio, zivo ili mrtvo) i onda trk svako svojoj kuci da sto pre zbrine narudzbu.U radnjama ne postoji ponuda morskih riba a i plasim se da bi cene bile astronomske.U tom svetlu, i ucestvujuci u prici, uglavnom klovnovi i centropige dovuku neku bolest, sa ostalim ribama nije bilo problema, pa je posedovanje lekova prosto imperativ (i ja sam se kockao stavljajuci sve u akvarijum, mada se spremam da napravim jedan 40l karantin). Ako imas mogucnost da nabavljas ribe koje su zdrave, onda blago tebi (interesuje me, ako te ne mrzi da mi napises , koliko kosta u Zg, klovan, zebrasoma ili demsel? ).
 
uh, pitas me za cijene u Zg-u...
(sto se tice tu naseg ducana, nema sanse da bi kod njih kupila, ejr bas nisam sigurna u njihovu kvalitetu a i nemaju izbor koji bi mene zadovoljio)

Mislim da se cijena ocelarisa (uzgojenog...u Hr postoji tip koji uzgaja klaunove...kod njega su valjda po 100kn (to ti je oko 12-13 €) u ducanu su oko 20 €
za tangove ne znam,,,,nisam ih bas vidjala u prodaji (ali ja tako i tako idem rijetko tamo, pa vrlo vjerojatno propustim kada dodje nabava)

Koliko znam ima jedan u BG-u covjek koji ima i kod kojeg se mogu kupiti i naruciti morske ribe, kamenje, Octopus i koliko znam cijene su kod njega pristojne a ribe "odstoje" neko vrijeme kod njega u akvariju. Meni se odtamo ne isplati, jer bi trebala po ribu ici u Bg, a sam put me kosta kao riba, pa je to previse


Sto se moje nabave tice.,..ili uzimam od tipa s Raba, ta riba dodje super zdrava, jer uvijek kod njega to odstoji po nekoliko tjedana (naravno cijena je nesto veca, ali nema sumlje u kvalitetu i ne treba karantena), a ako odem van Hr u Sloveniju ili Austriju (idem samo iskljucivo onda kada imam vise od 200€ za potrositi, jer radi puta, svercanja mi se ne isplati ici po samo jedan kom), radije ribu stavim u karantenu...za svaki slucaj (dugo sam se igrala "ruskog ruleta" nisam spusila, jer sam na vrijeme prestala i slozila karantenu...jednom kada ti se broj organizama popne a tako i riba, ne da ti se vise irati i sve i svasta stavljati u akvarij).
Trenutno mi je rija uzimati ribe s Raba, jer niti mi treba karantena, niti trebam ici po nju, nego mi dodje busom i samo je pokupim...putovala je manje od 5 sati, tako da ta riba dodje zdrava, prposna, gladna i vrlo brzose klimatizira.
 
Hvala na iscrpnom odgovoru,
Koliko vidim slicna je cenovna situacija ( mozda je za nijansu jevtinije u Bg), osim sto ja ne znam da neko ovde razmnozava ribe.