Letece lisice, lisice i lisice

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,599
326
83
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Do sada smo vec mnogo puta pricali o ribama poznatim nam kao "Letece Lisice" i svi znamo kako je tu bila velika zabuna. Na svu srecu pojavile su se neke slike gde je jasno pokazana razlika i samim tim akvaristi su razresili dilemu u vezi ovih riba. Moram da kazem da to sve zvuci lepo, akvaristi su zadovoljni jer tacno znaju sta imaju u svom akvarijumu, laznu ili pravu letecu lisicu.

Na zalost stvarnost je sasvim drugacija pa ni sam neznam da li je bolje napisati nesto ovako ili ne jer konfuzija u osnovi i dalje stoji i sva ta objasnjenja o tim ribama koje mi vidjamo po akvaristickim sajtovima su namenjena bas akvaristima gde uopste nije ni vazno koju vrstu ribe akvaristi poseduju. Pa da krenemo redom ako tu uopste i moze da se prica o nekom redu.

Mi u akvaristici susrecemo vise riba koje nam stizu pod nazivom ili sadrze u nazivu flying fox. Da sve bude jos komplikovanije tu nam stizu ribe iz najmanje tri roda a sto je najgore one sve lice jedna na drugu sa nekim izuzetno malim razlikama koje uglavnom lako izmaknu jednom akvaristi koga u osnovi sve ovo i ne zanima a i nemora da zna.


Prva i to prava Leteca lisica - Epalzeorhynchos kalopterus je lako prepoznatljiva i o njoj necu da diskutujem. Toliko je karakteristicna da i totalni laik moze da je prepozna bez problema. Mozda najveca karakteristika su joj dve tamne pruge duz tela, gledano sa strane, koje je odmah izdvoje od ostalih Letecih lisica.


Posto smo utvrdili pravu letecu lisicu onda da predjemo na ostale jer je to interesantnije za nas i u ovom delu je prava zabuna. Moram da kazem da su ovoj zabuni dosta zasluzni i naucni radnici koji su menjali podatke iz godine u godinu a i dalje je pitanje dokle ce sve ovako da ostane. Ipak Kottelat (2001) je stavio nekako pecat na to i sada sve tako stoji.

Jedan od glavnih pokazatelja koji koriste akvaristi pri odredjivanju ovih lisica je prostiranje pruge duz ribe. Da se mnogo ne zamaramo tom prugom jer to nije nikakav definitivni indikator mada u kombinaciji sa drugim pozazateljima doprinosi identifikaciji ovih riba. Ovo bi ujedno i znacilo da one pomenute slike na pocetku ovog mog pisanja mozemo slobodno da zaboravimo.

U te "lazne lisice" nam dolaze ribe iz sada najmanje dva roda i to Garra i Crossocheilus. Vizuelna slicnost je izuzetno velika pa evo da i o tome nesto napisem.

Jedna izuzetno zastupljena riba u akvaristici je Garra cambodgiensis. Ona nam cesto dolazi kao "False flying fox" i vrlo verovatno da one pomenute slike i ukazuju na nju mada ima i drugih slicnih riba.
Ako mislite da ova riba nije zastupljena i kod nas, mislim u Srbiji, onda se varate. Dokaza ima za to mada moram da priznam da ne mogu da budem u potpunosti kategorican za to jer je identifikacija uradjena sa slika. Mrvica je svojevremeno postavio sliku ove ribe i ja sam iskoristio da je stavim u bazu riba.

Eto to je jedna od "Fox" riba a evo i koje karakteristike ima odnosno sta je to sto je razdvaja od drugih slicnih riba. Linija koja se zavrsava u osnovi repnog peraja?
Nije tako, rekao sam da je to neki pokazatelj ali je to daleko od onog sto nam potvrdjuje identitet. Naravno ovde govorim o vizuelnom identitetu. Ako pogledamo jos jednu fox ribu, Crossocheilus cobitis, onda ovo u vezi linije bice nam mnogo jasnije :)
Pre svega ako pogledamo ribu na slici mozemo da zapazimo obojenost ledjnog i repnog peraja. Repno peraje ima tamne gornje i donje ivice a ledjno peraje ima dve sare. Ovo moze ali i ne mora puno da znaci mada dosta koristi. Drugi pokazatelj koji je vrlo koristan je sirina tamne pruge duz tela koja je jednaka sirini dva reda krljusti. Ovo je dosta vazan podatak mada jos uvek to nije dovoljno ali to nas sve udaljava od Crossocheilus cobitis-a koji je dosta slican i lako se pobrka.

Sve dosada opisano je slabi dokaz za obe ove ribe koje su u igri na osnovu te pruge pa da predjem na kljucne stvai koja pokazuje koja je riba u pitanju. Ako bolje zagledamo njusku ove ribe onda mozemo da primetimo tubrecles koje su znatni pokazatelj u ovoj igri macke i misa mada glavni i kapitalni dokaz su usta ribe. Opet ako se bolje pogleda lepo se vidi da je formirani disk ispod donje usne, na svu srecu slika je dosta jasna, a to nije odlika roda Crossocheilus vec Garra. Jos jedan dokaz je i broj krljusti u redu pre ledjnog peraja ali na zalost ja to nisam uspeo pouzdano da izbrojim pa tako to ostavljam po strani. U svakom slucaju meni deluje da je preko 10.

Sada je vec lakse jer u rodu Garra vrsta cambodgiensis je lako prepoznatljiva.


Evo da prekinem pisanje jer ce skoro ponoc pa cu da nastavim sutra ili kad vec budem stikao sa ovime a komentari su slobodni :)
 
Evo da nastavim sa ovim lisicama i ujedno da jos vise doprinesem ovoj konfuziji kod akvarista.

Iz ovog dosada navedenog vidi se da su ove dve ribe vrlo slicne i da se vrlo lako pomesaju. Ako neko pomisli da je tu kraj onda se vara. Uzmimo za primer Crossocheilus burmanicus koji izgleda isto kao i ove prve dve navedene ribe. Eto jednostavno se pitamo gde je kraj ovome. Na nasu srecu Crossocheilus burmanicus ima crvenilo oko oka a i sara neide preko oka pa je i ova riba nekako jednostavnija za prepoznavanje. Opet da ponovim ovde se govori o metodi vizuelnog prepoznavanja koje akvaristi primenjuju u praksi.

Da sada predjemo na ribe gde se uzduzna sara prostire i po repnom peraju.

Mi kada vidimo ovakav pokazatelj mi automatski kazemo "To je flying fox". U sustini to nije ni vazno ali ako bas zelimo da znamo sta posedujemo onda nam treba malo vise truda i naravno srece.

Evo da i to malo razradimo. Pre svega to nije flying fox jer to ime je rezervisano za Epalzeorhynchos kalopterus koji se znatno razlikuje od ovih riba o kojima sada ja govorim. Drugo ime koje je u igri je Siamese flying fox kao i Siamese algae-eater.

Da se sada neigram sa ovim imenima nego da koristim zvanicna latinska imena jer je to sada vazno. Znaci mi u osnovi kazemo da mi posedujemo Crossocheilus siamensis i kao dokaz koristimo tu saru koja se produzuje po repnom peraju ribe. Naravno kao referencu koristimo one vec poznate slike koje se cesto vidjaju po akvaristici. Da mnogo ne uvijam ovde nego da kazem da je sve to vrbov klin i to u stvari nema nikakvu presudnu identifikacionu karakteristiku. Da je sve to tako kako kazem moze da se vidi ako se pogleda Crossocheilus oblongus. Ove dve ribe lice kao jaje jajetu. Ako mislimo da su ovde u pitanju samo ove dve ribe onda se opet varamo. Crossocheilus langei je tu da podupre ovu moju pricu. Pored sada vec tri navedene ribe tu su jos i C. nigriloba i C. atrilimes. Kao sto se vidi sada je vec puno riba koje su skoro identicne.

Ovo sve otezava identifikaciju i sada vec mogu da lazem da ako mi gledamo nasu ribu kako zivahno pliva po akvarijumu onda nam je slaba sansa za identifikaciju. Ipak nije sve tako crno i sa jednim dobrim fotoaparatom mozmo da napravimo jednu solidnu fotografiju u da lepo analiziramo kljucne detalje koji ce da nas upute ka vrsti ili barem da nas udalje od neke druge vrste sto opet povecava sansu da vidimo o kojoj ribi se radi.

Jedna morfoloska karakteristika koja se koristi kod vizuelnog odredjivanja ovih vrsta je rastojanje izmedju analnog otvora i osnove analnog peraja. To je vrlo jednostavno i nasa Crossocheilus siamensis ima rastojanje od 1 do 1 1/2 redova krljusti dok Crossocheilus oblongus ima od 2 do 3.

Ako kojim slucajem odredimo da je u pitanju Crossocheilus oblongus onda treba da uradimo jos dodatnu analizu jer Crossocheilus oblongus i Crossocheilus langei su skoro identicni. Razlika je u tome sto Crossocheilus langei ima 33-34 a Crossocheilus oblongus 30-31 krljusti po lateralnoj liniji. Da bas to ne bi brojali ima tu jos jedan pokazatelj a to je tamna tacka izmedju analnog otvora i analnog peraja.

Pokazatelji koji mogu da nam pomognu su i barbels jer pojedine vrste imaju samo barbels na prednjem delu glave (rostral).

I ostale gore navedene ribe imaju lakse ili teze uocljive morfoloske razlike pa recomo C. atrilimes koji ima slicno rastojanje izmedju analnog otvora i analnog peraja kao i Crossocheilus siamensis, ima red crnih tacaka koje se prostiru uzduzno ispod glavne tamne sare. Ovu liniju je lakse uociti na dobroj slici nego kada se riba posmatra uzivo.

Da dalje neduzim vec da polako privedem kraju ovo moje piskaranje i nadam se da sve ovo doprinosi jos vecoj konfuziji nego sto je bila do sada :)
Salu na stranu ali je to tako i mislim da je sada jasnije da jedna obicna sara nikako ne moze da bude pouzdani znak identifikacije i da u sustini treba da izbegavamo takve stvari da koristimo. U sustini nikome ne smeta da kaze da ima Sijamsku ili Letecu Lisicu u akvarijumu i da se ne opterecuje ovakvim stvarima.

Problemi mogu da nastanu u kasnijoj analizi ucinka ribe koju posedujemo i da je neko hvali, neko kudi a da nismo ni svesni da mi pricamo o razlicitim ribama pod zajednickim pogresnim imenom jer sve ove ribe imaju razlicitu ishranu pa shodno tome i razliciti ucinak u akvarijumu.