lokacija co2 difuzera

mopani

New Member
23 Januar 2008
9
0
1
Pozdrav svim akvaristima potreban mi je savet gde postaviti jedan ili vise co2 difuzera u akvarijum da bude gas pravilno rasporedjen a ne preterati sa koncentracijom.Po nekim parametrima broj mehurica u difuzoru za jedan minut treba da bude deseti deo zapremine akvarijuma 300l -30 mehurica, da bi gas kruzio trebalo bi staviti motornu glavu ali kako pravilno to uraditi na 2m(metra) duzine akvarijuma. Ako neko ima ideju dobro je dosla.Nigde Nisam nasao pravilno postavljanje istih.
 
Sve zavisi koliko se CO2 dobro rastvara u difuzoru. Mehurici sami po sebi nisu neka merna jedinica nego odokativna jedinica. Svakako 30 je malo. Ja na 100 lit pustam 90 mehura u minutu bez ikakvog merenja tj pracenja koncentracije CO2 sto ne znaci da radim bas kako treba jer nemam checker nego su mi checkeri bili gupike :) koji to normalno podnose. Kod mene je rastvaranje skoro potpuno tj nista ne odlazi na povrsinu. Rastvaranje je kljuc i po pravilu merenje tj konrola.
Meni radi i nocu a ne radi vazdusna pumpa. Naravno da neke ribice mogu biti osetljivije ili im mozda treba postepenije prilagodjavanje u odnosu na ove gupike koje su od pocetka u tom aq. gde je i CO2 povecavan u etapama tokom nekoliko dana postepeno.
Dodatne glave za cirkulaciju su pozeljne.
Koncentracija od 20 do 40mg/ litru ugljendioksida je ok. Ribe podnose te količine.To se meri indirektno preko promene pH uz koriscenje elektronskog pH-metra koji moze biti i sa automatskom regulacijom. To je jako skup nacin. Drugi jeftini nacin je drop-checker mada on ne regulise nista nego nam promenom boje pokazuje promenu konc. sto i nije nesto posebno korisno osim odokativne procene jer ako se konc naglo promeni moramo mi da reagujemo tj da iskljucimo ili smanjimo CO2 . Zato ja to i ne merim. Merenje je vazno ako se ide u ekstremno dodavanje ugljendioksida.
Osim toga to je indirektno aproksimativno merenje.
 
Hvala ti na odgovoru znam i ja za te odokativne metode ali da li neko zna nesto pouzdano.
 
Pa ako te zanima pouzdano onda je to eletronski pH-metar sa regulatorom ~200 eura. E sad teoretski ni to nije bas skroz pouzdano ali prakticno je dosta pouzdano =okruglo pa na cose.Ili onaj drop checker cene reda velicine 10-20eura + reagensi. Za bolje ne znam. A mehurici su najmanje pouzdani a pitao si koliko mehurica pa sam ti rekao da zavisi koliko je efikasno rastvaranje CO2 a to zavisi konkretno od samog reaktora i difuzora. Iz mog primera mozes da zakljucis indikativno da je 30 mehurica u minuti sigurno malo ako se sve rastvori...
Ako neko zna bolji , prakticniji i funkcionalniji metod merenja od ova dva neka se javi:|
 
Imas tablice na akvaristickim sajtovima gde mozes priblizno da odredis kolicinu CO2. Meris kh i ph pa pogledas u tablicu.