Mala bradata agama

Da bas se vidi da je porastao i na ruci se osjeti razlika u tezini.Trenutno se opet presvlaci.
Ponekad mi "zao" sto tako raste ,nikad necu zaboraviti momenat kad sam ga prvi put vidjela ,mrva mala .
 
Evo mali update .Gugi je narastao ,kao sto se vidi iz prilozenog :D
 

Attachments

  • gugili.JPG
    gugili.JPG
    78.8 KB · Pregleda: 38
Jos koja slika :
 

Attachments

  • P3040163gugica.JPG
    P3040163gugica.JPG
    92.8 KB · Pregleda: 26
  • P3040169gugi.JPG
    P3040169gugi.JPG
    78 KB · Pregleda: 27
Hehe naravno da je smijesan ! A sto se tice tovljenja ,taj se poceo sam posluzivati .Desilo se par puta da mi je iskocio u kutiju sa bubama i naravno capi najvecu (koja mu je btw prevelik zalogaj ) Hehe
 
evo jos koja slicica
 

Attachments

  • P3240034a.jpg
    P3240034a.jpg
    75 KB · Pregleda: 19
  • P3240029a.JPG
    P3240029a.JPG
    77.8 KB · Pregleda: 15
Nisam odavno ,pa evo jedna friska slicica . Pozdrav
 

Attachments

  • DSC01511gugi.jpg
    DSC01511gugi.jpg
    50.1 KB · Pregleda: 27
Koliki dinosaurus, gde si ga nabavila? :lol:

Primetno je porastao i sto je jos vaznije zdravo i lepo stasao.

Hajde jos malo fotki ali ako moze na saci ili pored, kako bi uporedili napredak "malca"
.:)
 
Pitanje: da li je ok to sto agamac jede uglavnom bube i ostalu zivinu ,a odbija i da pogleda vecinu hrane biljnog porijekla ? Dakle tu i tamo pojede koji listic djeteline ili maslacak ,ali ostalo nista . Par puta sam mu davala bananu ,to je uzimao ,ali samo kad bi mu priblizila ustima . Mislim po onome sto pise da bi odrasli primjerci trebali jesti vecim djelom biljke ,malo mi cudan ovaj moj "mali" po pitanju ishrane.

Pitanje br 2 : u posljednje vrijeme( mjesec i vise) je vrlo miran ,ne ide na suncanje ,sjedi u najtamnijem dijelu ,na vrh stijene . Pitam se da mu nije mozda neki problem sa temperaturom u terarijumu ? Ne obavlja nuzdu i po deset dana . Kad mu ubacim hranu dofura ko pravi zmaj ,ali poslije jela se ne sunca i ne jurca po terarijumu kao sto je to nekad radio.
 
Mislim da takvo ponasanje nije nista neobicno. Ocigledno se radi o navici jednolicne ishrane koja je prisutna kod vecine gustera u zarobljenistvu. Naravno, ti i dalje insistiraj na raznovrsnoj ishrani bez obzira na takvo ponasanje tvog ljubimca u svakom slucaju mnogo ce mu koristititi ma koliko nevoljno uzimao hranu biljnog porekla.

Inace , reptil Pogona vitticeps je svastojed i nije tacna tvrdnja da u zrelom uzrastu vise uzima hranu biljnog porekla . Kao svastojed on ce jesti ono sto mu je na posluzavniku a zavisno od jednike do jedinke ,ukusi ce biti razliciti. Hocu reci, da kao svastojed, ne moze preovladavati misljenje da mu je potrebnija biljna ishrana kada u prirodi nema tako probirljivog menija. Naravno da ce u prirodi u zavisnosti od podrucija i izbora hrane, bradate agame uzimati ono sto im priroda najvise nudi. Hepertolog Fred Rossignoli kao veliki strucnjak za ove reptile, konstatovao je po izmetu bradatih agama, da je veci procenat hrane biljnog porekla nego animalnih proteina. Zapravo, nasao
je u izmetu semenke nekih biljaka ali nikada nije tvrdio da je to potvrda za vecom potraznjom biljne ishrane bradatih agama. Strucnjak Raymond Hoser je sproveo isto tako istrazivanje u jednoj vecoj oblasti gde nastanjuju bradate agame i dosao do suprotnog zakljucaka . U izmetu je nadjen najveci procenat sadrzaja nesvarenih ostataka tvrdokrilaca ! Zakljucak je bio , da u zavisnosti od godisnjeg doba , oblasti gde nastanjuju bradate agame, zavisi i raznovrsnost ishrane tih reptila.
E sad, kakvu ishranu u zarobljneistvu zastupati? Pa , upravo tako sto cemo odrediti slicnu saztupljenost hranljivih materija kao sto je i u prirodnim uslovima ,stim sto cemo obezbediti najbolje sto mozemo. Znaci , svastojedu obezbediti sto raznovrsniju ishranu bez pojedinacnog forsiranja biljnih ili zivotinjskih materija.

Na drugo pitanje , mozes sama naci odgovor.Prati koliko jede , koju hranu najvise uzima i kakav je izmet . Verovatno vec znas koliko je vremenski potrebno da se pojedena hrana svari i da se kasnije nesvarene materije izbace. Ito tako , kolicina pojedene hrane kao i njen sastav, moze da utice na vremenski interval izbacivanja ostaka nesvarene materije. Postoje tu i drugi faktori tako da treba sve lepo pratiti i analizirati. ;)

Eto , nadam se da sam koliko toliko pomogao da se resis nekih dilema.;)
 
E pa super ,hvala ti na iscrpnom odgovoru ! Druga stvar koja mi je "zapala za oko" je tvoja recenica u kojoj si rekao da je "zdravo i lijepo stasao" .Mislim nisam luda da ne mogu skontati da je gugi stvarno izrastao u prelijepo cudo. Dakle ,bez obzira na sve moje nedoumice i strahove moja je beba ipak zdrava i dobrog izgleda i kuc ,kuc nikakvih vecih problema nisam imala s njim . Evo jos jedna slika iz iste serije.Pokvario mi se fotic pa ne mogu trenutno slikati gugija na saci i sl ali sad vec mislim da je dostigao konacnu duzinu i da vise nece rasti .Jos bih jedino voljela znati sa sigurnoscu kojeg je spola ( mislim da je decko ) .Pozdrav i sve naj !
 

Attachments

  • DSC01510gugi.jpg
    DSC01510gugi.jpg
    75.4 KB · Pregleda: 18