''Masnoca'' na povrsini vode

coa.

Member
18 Maj 2006
629
11
18
Akvarijum Centar, Zemun
Stavio sam u naslovu ''masnoca'' pod navodnike, evo zasto...

Povremeno ljudi po forumima kazu da imaju problem sa nekakvim ''slojem iliti filmom'' po povrsini vode... Najcesci odgovor koji dobijaju je da se radi o masnoci, usled masne hrane i sl.

Sada, verovatno postoji vise tipova, tj. porekla te masnoce, a ovu temu sam otvorio kako bih proverio sledece. U skorasnjem razgovoru sa Svetom Hamovicem, covek mi je napomenuo da taj ''film'' predstavljaju aerobne bakterije koje usled nedostatka kiseonika ''izlaze'' na povrsinu vode u potrazi za istim i obrazuju taj film, koji izgleda kao masnoca.

Da li imate saznanja koja ovo potvrdjuju i sta biste mogli da kazete na temu formiranja tih nezeljenih filmova po povrsini vode.
 
Meni se to desavalo prvih par meseci od formiranja AQ i ja sam to pripisao "masnoj" podlozi. Pretpostavio sam da je podloga imala u sebi krecnjaka i da se zbog toga javlja mast po povrsini. Posle nekog vremena je nestalo i vise se nikada nije pojavilo sto sam smatrao za potvrdu moje teorije, tj. da se podloga "ispostila".
Za pojavu "masnoce" na povrsini usled aerobnih bakterija nikada nisam cuo (ne kazem da nije tacno). Od jos nekih mogucih objasnjenja cuo sam za: kao sto si naveo hrana, pozadina ako je tretirana nekom hemijom (ovde mislim i na boju), podloga, i to bi bilo to.
 
I od podloge i od hrane... Za bakterije necu da tvrdim nista, ali mi zvuci vise nego besmisleno...
 
Naravno da je totalno besmisleno. Da je to tacno denitrifikacioni proces nikada nebi ni bio uspostavljen jer bi se bakterije jednostavno preselile tamo gde im je lakse odnosno gde je prisutan kiseonik. Zasto da se muce sa azotom ako selidbom resavaju problem.