mjehurici zraka iz silikona

bosman_tz

Member
13 Maj 2009
171
0
16
Tuzla
Pozdrav od mene nakon dugog odsustva.

Uradio sam reparaciju akvarija od 153 litre. Kad sam dosao kuci sa akvarijem primjetio sam kako na donjoj ivici s jedne strane imaju veci baloncici u silikonu koji spaja stranice akvarija. Takodjer sam primjetio na mjestu gdje je izvucena fuga (na gornjoj ivici sa suprotne strane) 2 linije duzine od 9 i pol cm, a debljine su 1 milimetar u kojoj pretpostavljam stoji zrak. Staklo je debljine 8 milimetara.
Evo vec 2 dana akvarij je pun vode i za sad ne popusta vodu.
Uzeo sam aparat da fotografisem akvarij, pa molim iskusne akvariste da se jave i kazu svoje misljenje u vezi ovih baloncica i linije.

Hvala !
 

Attachments

  • 1.jpg
    1.jpg
    21.2 KB · Pregleda: 43
  • 2.jpg
    2.jpg
    20.1 KB · Pregleda: 36
  • 6.jpg
    6.jpg
    21.9 KB · Pregleda: 33
  • 9.jpg
    9.jpg
    34.5 KB · Pregleda: 40
  • Picture 079.jpg
    Picture 079.jpg
    58.8 KB · Pregleda: 36
U principu tih mehurica ne bi trebalo da bude. Na tom mestu je oslabljena veza izmedju stakala. Vrlo je tesko da ti neko da savet u smislu da li ce to propustiti ili ne.
 
Ovakvi propusti ako se mogu reci da su propusti su vrlo cesti i zavise od niza faktora kao na primer , kvalitet silikona , kvalitet isecenog stakla , od ciscenje stakla pre lepnjenja i td...i td.. i naravno, od sastavljanja stranica prilikom lepljenja. Kod akvarijuma koji su izlepljeni transparentnim slikonom sa ovakvim propustom manja je uociljivost i zabrinutost. Video sam i dosta losije izlepljenje akvarijume koji po desetak godina drze i ne propustaju vodu, tako da tvoj slucaj nije toliko alarmantan. Jedino sto mogu dati svim akvaristima savet , izbegavajte crni silikon za lepljenje srednjih i velikih akvarijuma jer su dosta slabije vezivne moci od transparentnih silikona. Ako zelite 100% sigurno izlepljen akvarijum, koristite iskljucivo kvalitetne silikone za lepljenje akvarijuma od proverenih proizvodjaca koji su iskljucivo transparentni.
 
Akvarijum od 150l koji je trenutno kod mene ima iste takve mehurice i ne pusta vec vise od 10 godina, s tim sto je 2-3 godine bio prazan tako da mislim da nemas razloga za brigu.
 
Druze Fauna kod mene su bocne stranice debele 8 mm dok su ostale dvije po 10 mm debljine. Ovo gdje su baloncici oni idu iz vana prema unutrasnjosti 4 mm znaci vec pola te debljine stakla od 8 mm je pod balonicicima dok ostalih 4 mm je popunjeno silikonom koji se dalje unutra spaja sa izvucenom fugom koja je debela 10 mm.
Eto akvarij vec 5 dan drzi vodu i nema daljneg sirenja baloncica.
U firmi gdje sam lijepio akvarij su mi u vezi silikona rekli sledece:
Silikone upotrebljavamo profi, za akvarijume sa odgovarajućim atestima, tako da na akvarijum dajemo garanciju,


Druze Fauna da je ovaj akvarij Vas da li biste trazili da se on ponovo uradi ?

 
Evo jos jedne fotografije gdje je strelicom naznaceno gdje se veza silikona gubi, a radi se o mjestu gdje se unutrasnja fuga odvojila od silikona na spoju stranica. Crta je duzine 3 cm. Dok se ista takva veza gubi na sredini akvarija gdje se prednje staklo spaja sa dnom. Crta je duga 20 cm. Negdje je debela crta 2 mm, negdje 1 mm a negdje pola mm.
Sta da radim ? Jel i dalje situacija bezopasna ? Sta mislite ?
 

Attachments

  • 3.jpg
    3.jpg
    21.1 KB · Pregleda: 36



Druze Fauna da je ovaj akvarij Vas da li biste trazili da se on ponovo uradi ?


Da je moj akvarijum, ne bih nista dirao ali ako ti sumnjas u spojeve ( a najbolje ti mozes vidis ) ti ga prelepi.

Sto se tice tvrdnje firme koja ti je izlepila akvarijum, da je silikon atestiran i profi, u to sto tvrde ne verujem ni jednu jedinu rec. Neka ti pokazu tubu silikona sa kojim su izlepili akvarijum i sve ce ti biti jasnije. Postoje neki proizvodjaci koji crni akrilni silikon preporucuju za lepljenje akvarujma ali to je jako neozbiljno kada se radi o vecim litrazama . Imao sam jednu tubu crnog silikon (ne mogu da se setim proizvodjaca) gde stoji da je predvidjen za lepljenje akvarijuma ali samo do odredjene litraze , milsim da je pisalo do 150 litara....ne secam se vise jer sam crne akrilne silikone totalno izbacio iz upotrebe pa cak kod izrade manjih akvarijuma.
 
Danas sam bio kod staklara i pokazao mu fotografije na papiru i on kaze da nemam brige i ako akvarij popusti vodu to ce biti po kap i ono ce sve vise kapati s vremenom, a akvarij kaze da se nece raspasti. Eto tvoje tvrdnje i njegove su mi dovoljan razlog da se ne brinem.
Malo sam panicno postupio sa ovim i hvala ti na strucnom savjetu, pa javim kako se situacija bude razvijala.

Posto sam nekad davno ovdje obecao da cu upotrijebiti zemlju za cvijece kao podlogu biljkama ja cu se potruditi da fotkam akvarij u toku pripreme i nakon njegova sastavljanja fotke budem ubacio ovdje da vidite jesam li uspio.
Jos jednom hvala svima !
 
Da te malo utesim sad mi je palo na pamet da pogledam akvasrijume i vidim da na jednom od 240 lit ima takvih baloncica u silikonu ali on drzi vodu bez problema bar 6-7 godina. Mislim da je ovo sto je Fauna napisao mnogo bitnije i proveri da li je upotrebljen bas silikon za lepljenje akvarijuma.