Mladi skorpioni H. scaber-a

Ovaj deo razvoja mi je bas interesantan
i bas me zanima na koji nacin odbace ljusturu tj kuda se izvlace,kako naprave izlaz.
i verujem da je interesantno posmatrati to.
i da koliko dugo traje proces?
 
Jos uvek nisam imao prilike da ih uhvatim fotoaparatom dok se presvlace ali eto, praticu ostale malce jer bi trebali svi da se presvuku za ovih par dana .

Inace , presvlacenje je slicno kao i kod tarantula.;)
 
Da , to je jako bitno za mlade skorpione kolika ce biti temperatura. Ja ih drzim na temperaturi izmedju 28° - 32°C i primetio sam da preko >30°C dolazi do brzeg presvlacienja.

Reci mi samo da li si uspeo nesto vise da saznas o Heterometrus-u i identifikujes vrstu? Iskreno ,ja nisam imao toliko slobodnog vremena da tragam po literaturama i net-u.
 
najnovije fotke ...
Mislim da su vidno napredovali i da se lepo formiraju u sve izglednije Heterometruse;)
 

Attachments

  • m_skorp2.jpg
    m_skorp2.jpg
    56.5 KB · Pregleda: 1
Last edited:
Ok .. pitam .. da manje skitam .. ;)
Kad već pominješ 'presvlačenje' koliko se često to odvija u fazi razvoja
a koliko kada su već matični primerci ?
 
Ma, samo pitaj, ne moze da skodi . :D

Sto se tice presvlacenja malih skorpiona gledajuci hronoloski, to se odvija najbrze u prvim presvlacenjima, znaci, dok su najmladji . Uporedjujuci ostale jedinke iste straosti u nekim drugim uslovima, primetio sam da i temperatura i ishrana igraju veliku ulogu kod presvlacenja. Sto je temperatura visa i sto se kvalitetnije hrane
mladi , to je brze presvlacenje. Ako ih drzimo na sobnoj temperaturi 20°-23° C to ce znatno usporiti proces a isto tako smanjice apetite kod jedinke. Isto tako je bitno, da posude u kojima se drze mladi, ne bi trebale biti pretarano prostrane bas iz razloga hranjenja ,kako bi mladi lakse dosli do plena i samim tim bolje i brze napredovali. Naravno , u prirodnim uslovima slucaj je daleko kompleksniji, pa je tesko odrediti precizno vremenske intervale izmedju dva presvlacenja. ;)
 
Prelepi su.U kakvim uslovima si ih drzao ? Koliko moze da zivi jedinke i da li to kod sorpiona zavisi od pola, isto kao kod tarantula?
 
Cim se odvoje od majke na vreme treba ih razdvojiti svaku jedinku posebno, inace ce jedni druge da napadaju i pojedu iako su mali. Primera radi, ja sam na vreme odvojio mlade od zenke, dok drug koji je uzeo istog skorpiona kad i ja, dobio je i on od zenke mladunce ali nije razdvojio na vreme pa mu je zenka skoro sve pojela. Kada je odvojio mlade koji su ostali napravio je opet gresku i sastavio ih zajedno, nastao je pomor.
 
Zanimljivo iskustvo.Ja sam pre nekoliko meseci kupio dva mladunca velicine 2-3cm, prodavac mi je rekao da mogu da ih drzim zajedno do kraja njihovog zivota bez ikakvih problema.Sve je teklo super, dosta sam ih posmatrao i nisam primetio nijedan napad izmedju njih.Kada sam ubacio lateralisa koji bio njihove velicine, bio sam znatizeljan da li ce uspeti da ga savladaju zajedno.Desilo se to da je igrom slucaja jedan skorpion umesto lateralisa ubo drugog, jer je lateralis bio izmedju njih.Taj sto je ubo mi je ostao ziv naravno, ali opet igrom slucaja tih dana su majstori radili grejanje u kuci, pa se naravno nije lozilo.Ja sam pre imao odraslog Heterometrus spinifera i mislio sam da nece biti problem ako temperatura padne na par dana.Nazalost nasao sam ga vec uginulog posle par dana.
Sada ovog sto imam, veceg, cuvam mnogo pazljivije. :)