morska voda, pitanja?!

stina

Member
23 April 2004
539
0
16
Jaska
www.hypancistrus.net
Ovako, razgovarasmo moto i ja danas i doli smo do jednog zanimljivog pitanja... ta je sa isparavanjem vode u morskoj akvaristici?!?!

Naime, ako ispari samo voda, a sol ostane, onda se salinitet treba razblaiti dodavanjem ovde - jel sam dobro shvatio?!?!
E a sad glavno pitanje, zato razblaiti salinitet RO vodom?!?!?
Nije li bolje to u?initi naom obi?nom vodom iz pipe koja je tako i tako tvrda i lunata, to bi narafski trebalo odgovarat organizmima u morskoj akvaristici???
 
Stina, oko Ro ti ne mogu dati konkretan savijet, ne koristim ga i ne vidim potrebu za njegovo kori?enje, dok znam da ga ljudi koriste i uop?e ne mogu zamisliti mijeanje mora bez takve vode.
potpuno ih razumijem, jer ako ti odgovara ono to ima, zato to mijenjati!!

to se ti?e isparavanja...zato je primjerice dobar akvarij s poklopcem, jer puno, ali stvarno puno i drasti?no manje voda isparava ako ima poklopljen akvarij....naravno poklopac ima i loih strana
Akvariji bez poklopca imaju ve?u potrebu za mjerenjem saliniteta u samom akvariju i svrsishodno time i nadomjetanjem isparene vode da bi salinitet bio odgovaraju?i.
 
ta se doga?a u jednom, a ta u drugom slu?aju (RO i ?esmova?a)... priupitali smo se isto tako ta se doga?a sa kH u slu?aju ?esmova?e .....
ima li kakve veze sa stabilnim pH.....
 
Da ,... da se ponovi ako memorija ima dovoljno MB :lol:

Malo se salim ali i mene zanima nastavak ove diskusije . :wink:
 
uh, da fali dva-tri posta...sada se treba prisjetiti to je pisano.
...hm, Kh u vodovodnoj vodi u Zg, je dosta visok, ali to nije problem oko kojega bi trebalo razbijati glavu. Dovoljno je kod mijeanja mora (bez RO) staviti neki preparat koji ?e sniziti kH.
Stabilan Kh je stabilan kada je i ph stabilan, a u samom procesu "cikliranja" akvarija moe se dogoditi osciliranje i jednog i drugog. To se naravno ustali i stabilizira kada i sve ostalo u akvariju.
RO, pak potpuno spusti Kh i pH, ali ljudi koji koriste takvu vodu, ustvari pro?i?avaju RO-om vodu od tekih metala, ne?isto?e i ostalih tetnih supstanci koje ima njihova vodovodna voda.
Moja je preporuka, neka svatko (nebitno u kojem je gradu), prije nego li odlu?i to mu je potrebno za morski, testira vodovodnu vodu, pa ustanovi koliko je ta voda kvalitetna za daljnje mjeanje.
 
jo par sitnica
visoki Kh i ph, nisu toliki problem, kao preniski ph i Kh, jer ako su ti parametri ispod 7.5, nije ba najbolje. Kod mene su ph oko 8.4, a Kh iznad 10. Ne spuatju se tokom no?i niti neto ekstremno osciliraju.
...najve?i problem u vodovodnoj vodi jesu teki metali, klor, kloramine
 
Probleme u vodovodnoj vodi koje si navela Jasenka, resavamo aktivnim ugljem ...

Aktivni ugalj pored neutralisanja hlora i drugih organskih materija, uklanja i otrovne fenole koji mogu ponekad biti prisutni u vodi. Zato je on dobro dosao u svakom filteru narocito kod formiranja akvarijuma ne samo u morskoj akvaristici, nego i slatkovodnoj. Ali necemo sada o tome da ne skrenemo sa teme... :wink:
 
hmmm, pa ne znam da li bi se ba u potpunosti mogla sloiti s tobom tj. da aktivni ugljen to sve rjeava.
Moje je miljenje da a.u. rijeava neke vrste otrova, lijekova, tetne supstance koje se eventualno mogu prona?i u morskoj vodi, te skida "utilo"...naravno, moda grijeim, ali a.u. koristim stalno, bez prestanka, i ne bih ga se htjela nikako odre?i-bilo je tako u slatkovodnom i sada u morskom.
Sada da li a.u. rjeava teke metale i kloramin i klor...ne znam :?
znam isto da se a.u koristi u medicini, ima ga za kupiti kao tablete i jako je dobar radi nadutosti i elu?anih tegoba, isprobala sam ga u vie navrata i djeluje
...da malko smo skrenuli s teme
 
Fauna, link je i vie nego pou?an!
nakraju se onda u cijeloj ovoj pri?i postavlja meni jedno pitanje...ako se putem aktivnog ugljena to rijeava, ako se putem neke kemije dodatno rijei prevelika tvrdo?a vode, ?emu onda stvarno RO?
Zasada iz mojih iskustva, znam da u Zg, ljudi koji ive podno Sljemena imaju u vodi dosta nitrata, fosfata, pa je mogu?e to taj razlog zbog ?ega koriste RO pro?i?iva?e vode....da li im je takva kvaliteta zbog loih cijevi u vodovodu ili dobijaju neku drugu vodu, nemam pojma! Isto sam negdje bila doznala da Zg ima dva izvora vode, jedan stie s Sljemena a drugi iz Save! :?
...pie u linku da uklanjaju iz vode naprijatan miris i okus paletu hemijskih jedinjenja (moram priznati da ne znam to su jedinjenja :oops: ) koja sirovoj vodi daju neprijatan ukus i miris.
...sada ne znam kako izgleda voda puna nitrata po okusu, ali po mirisu...lako ju je skontati, ali opet ne vjerujem da aktivni ugljen smanjuje nitrate iz akvarijske vode :?
 
E ja mislim da moram da koristim RO zasto nasa voda u Skoplje je uzasno puna sa metalima hlora i kozna sta jos.Ne vidim zasto ne bi prijalo ciste vode sa dodatkom dobre soli koje sodrze sve potrebne materije, plus LR i mislim da bi bila idejalna kombinacija za stvaranje kvalitetnu vodu.