Mrest African Butterfly Cichlid ( Anomalochromis thomasi)

misko_vucetic

Member
19 Novembar 2010
86
0
6
Luzern , Switzerland
www.facebook.com
E pa ljudi , evo da zapocnem jednu novu temu. Pre nekih 2-3 nedelje sam kupio jedan par(imao sam srece da je par) ovih riba. Danas po povratku kuci , uocio sam zenku (verovatno) kako lebdi iznad lista nane, a ispod nje prepuno ikre koja je tu zalepljena.Skoro sam imao mrest krebenzisa, sada ovo:cool2: Mislim da sam obezbedio dobre uslove u akvarijumu:sampion: :) Inace zenka i muzijak i ako mnogo manji od ostalih ciklida sa kojima su u akvarijumu cuvaju ikru i ulaze u okrsaje svim srcem-nije toliko ozbiljno ali ipak tolicki ciklid napada bet ustrucavanja Meekija koji je 4 puta veci od njega.
Pitanje: Da li da premestim ovu biljku gde je ikra ,i njih u drugi akvarijum ili da ih ostavim ovde gde su sada, pa sta bude?( i sta ce da bude ako ih ostavim tu) A , da cuo sam da se kasnije, posle prvog mresta, ove ribe mreste vrlo cesto? Da li neko zna jos nesto oko mresta ove ribe?
 
Takva stvari uvek pricinjavaju radost kad nam se dese. To je i potvrda da su uslovi u akvarijumu odgovarajuci. Ako zelis da nesto od mladji opstane odvoji ih, jer gotovo je sigurno da u zajednickom akvarijumu nema sansi za prezivljavanje.
 
Nastavak...

Posto vidim da se jos uvek niko nije ukljucio u diskusiju osim Zopex-a , onda cu ja da dam zapazanja u vezi ovih malih ciklida. Muzijaka i zenku je vrlo tesko razlikovati, ali ipak je moguce napraviti razliku. Zenka je manja od muzijaka(inace su veoma mali ciklidi 6-8cm) , zaobljenija je , i pre mresta dobija intezvnije boje . Tada su bas uocljive vertikalne crne pruge po telu.Muzijak pre mresta dobija sitne crvene tackice po telu. Inace on je ''bezbojni'' od zenke. Mreste se vrlo cesto - pod tim podrazumevam na svakih 15-ak dana. Naravno ukoliko su uslovi dobri, a sto se uslova tice nisu nesto izbirljivi.Ikru polazu na listovima biljaka, i to se kod mene dogadja na nani i nani petit. Da bi se mrest dogodio , potrebno je samo malo pojacati ishranu i to je to. Pozitivno utice i cesca izmena vode. Prvih par puta kada se izmreste , moze se desiti da pojedu sopstvenu ikru. To se desava ili zbog nedostatka prostora, ili zbog nedostatka hrane, ili zbog stresa. Inace , svoju ikru cuvaju, i to vrlo dobro rade. Do sada su mi na zalost 2 puta pojeli ikru, i ako sam ih cak i odvojio 1 put u poseban akvarijum. Sada se spremaju za 3 mrest, pa cu da vidim sta i kako. Nadam se da su se sada malo izvestili.:)
To be continued...valjam_se
P.S. Ako neko zna neka javi , kako se zove ova riba u ''neformalnim'' razgovorima.:?:
 
Nikad nisam drzao nista od tih vrsta ciklida tako da sem uopstenih saveta ne mogu nista konkretno da napisem. Ali sve jedno napisi ti tvoja zapazanja i uvek ce se neko naci ko je na istoj talasnoj duzini pa ce te razmeniti informacije.
 
Upravo tako...

Kao sto rece Zopex , cilj mi je da ako neko ima ove ribe sto pre i sto lakse dodje do dobrih uslova za ove ribe , pomocu mojih nekih ''saveta''( sada sam ja kao iskusan , a nije bas tako, ali ajde :) ) Ako jos neko ima informacije oko ovih riba neka javi. Uskoro stizu i slike primeraka koje posedujem :)
 
Novi mrest

Evo ja da javim, cisto onako da su se ponovo izmrestili ovi moji Leptirasti ciklidi. Posto su u aq i meki sada ce se meki premestiti u drugi akvarijum pa cemo da vidimo da li ce se razviti mladj. Ovi meki su malo vise agresivni ali se dobro drze ovi malci. :) Ipak , meki leti a ostaju samo Afrikanci - krebenzisi (koji su isto spremni za parenje) i ovi malci. Videcemo sta i kako ce da se razvija :) Ovo je poslednja kombinacija koja je moguca , posto sam pokusao da ih odvojim u posebni aq , da ih ostavim u velikom, sada cu iseliti velike agresivnije meki-je pa cemo da vidimo ....
Ja pisem ovo kao blog, :) imam utisak da pricam sam sa sobom ali nadam se da je neko makar procitao ovo ... pa i da me opomene ako nesto pogresim:)
Sutra stizu slike, od prethodnih mrestova i nekoliko od ovog.
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/1c/Anomalochromis_thomasi.jpg
Ovo je muzijak , nasao sam sliku na netu
http://www.cichlidforums.com/gallery/data/559/Anomalochromis_thomasi_brooding_female_01.JPG Ovo je zenka isto sa neta je slika
Moji primerci su lepsi , videcete sutra. Nadam se da ce iz ovog mresta stici naslednici .
Inace, mrest je inicirala samo sto sam im danas dao porciju blood worms i specijalni ciklid mix. I eto ,videcemo sta i kako dalje.
 
Nemoj tako da se osecas jer ljudi procitaju sta ti napises ali ocito nemaju sta da dodaju. Ipak sve sto je napisano ostaje pa nekom to moze da posluzi I kasnije.
Znam da nije bas interesantno drzati monolog ali tako je to u nasoj akvaristici, ljudi su pomalo lenji.
 
Boban je 200% u pravu...Ima ovde dosta tema sa monolozima a mogu da primetim da su takve teme cesto edukativnije od diskusija koje cesto zavrse gde ne treba.
Uvek ima onih koji se vracaju na takve teme da nesto nauce ili primene tudje resenje za svoje probleme.

Malo je glupo da svako ko procita neki post da na isti odgovori pogotovu ako nema sta pametno i konstruktivno da pita i napise.I onda obicno sledi odgovor kao:bravo....svaka cast....cestitamo....

Tvoju temu pratim al posto nemam sta da komentarisem mogu samo da ti dam podrsku i da te ohrabrim da nastavis sa monolozima jer ce nekom sigurno koristiti.

Pozdrav!:hej:
 
Ni ovaj mrest nije bio uspesan

Na zalost posto su polozili ikru , posle 2 ili 3 dana , ikra je nestala. Pretpostavljam da su je sami pojeli , ma da je moguce i da su ancistrusi dali svoj doprinos-tesko posto su je roditelji dobro cuvali , ali ipak moguce. Oformio sam jedan manji aq od 50ak litara, tako da sledeci put kada budem primetio da su spremni za mrest , prebacicu ih u taj manji aq da se izmreste i da se jednom i uspesno izlegnu malci. Inace, tacno sam znao da ce da polzi zenka ikru i cesto sam gledao da uhvatim taj deo ali mi je promaklo :) Idemo dalje...
P.S. I ako i ovaj moj zajednicki aq nije veliki 126 l , ja ne znam kako neko spakuje sve lepo u mali aq kao ovaj moj manji od 50 l. Mnogo je teze nego da se oformi veliki aq od 100+ l . Znao sam da je ti teze napraviti mali aq ali sada i ja mogu da kazem pocetnicima NIKAKO AKVARIJUM MANJI OD 100 L!!!:mrgreen:
P.P.S. Znam ovo za monologe, vise je bila sala :) Hvala na podrsci i na savetima, stvarno mi puno znace!
 
Slike

picture.php


picture.php


Na prvoj slici se vidi kako su bacili ikru u zajednickom aq.
Na drugoj slici sam ih prebacio u manji aq , sa sve biljkom ali posle 2 dana su isto pojeli ikru.
Ovo su slike sa prvog mresta.
P.S. Znam da nije lepo sto sam ovako ubacio slike ali ovo je najbrze i najlakse sto je moglo.
 
veljko

Evo da se i ja umesam. Slideci put kad ti se izmreste prebaci samo bilje ili predmet u zaseban aq a roditelje zameni rasprskivacem. I dobro proveri uslove mresta t.j. Ph Gh Ch puno znaci. Neka me isprave ako gresim.
 
Posle mresta 2. dan

Evo skoro su se izmrestili - prekljuce. Danas su pojeli sami svoju ikru- video sam.:ebote: Tako cu i da uradim , sledeci put ide ikra u poseban akvarijum - bez njih:mrgreen:. Gde da stavim rasprskivac-negde blizu ikre pretpostavljam? Posle koliko se izlegne mladj, da li neko zna?
 
Malo kasnim ali... Moja iskustva su dobra. Za uspešan mrest treba akvarijum bar sa pedesetak litara malo više trave ali nije toliko bitno, Treba ti neko skrovište kao što je prevrnuta saksija samo ne plastična, pločasti kamen ispod kojeg će napraviti sklonište ili kao što sam ja uradio da se stavi veća školjka malo oštećena za ulaz. Ženka pre izbacivanja ikre ima zaobljen stomak boje šljive. Nakon mresta naizmenično čuvaju mlađ koji treba hraniti sa veoma sitnom crvenom proteinskom hranom. Može se ubaciti par ženki gupika da izbacuju male koji su odlična hrana za krebenzise