Mrest neonki

urbanbg

Member
23 Februar 2007
89
0
6
41
Beograd
Slusao sam puno prica kako je mrest neonki u akvarijumu vrlo retka pojava pa nikada tome nisam pridavao paznje. Dakle posto sam od skora poceo opet da se bavim akvaristikom i trenutno imam mali akvarijum kupio sam tri neonke za pocetak, jer su mi to omiljene ribice. Igrom slucaja pogodilo se da su dva muzjaka i jedna zenka.

Pre par dana u jutarnjim casovima primetim da se neonke cudno ponasaju. Cela prica lici kao sto je to objasnio Atanasije u nedavno napisanoj temi. Dakle opsta tuca, muzjaci se medjusobno udaraju u stomak i posle par sekundi se ganjaju sa zenkom. Zenka je na kraju stomaka imala neko malo ispupcenje. Nastavim da posmatram cudno ponasanje. Posle jedno desetak minuta jedan muzjak se odvojio, dok je drugi nastavio da pliva sa zenkom. I u jednom trenutku je zenka stala iznad biljke muzjak se priblizio telom pored nje i zenka je ispustila ikru. Posle desetak minuta, ista prica, borba muzjaka, i opet je zenka ispustila ikru.
Odmah sam poceo sa pretragom na internetu sta uraditi? Pronasao sam podatak da je najbolje da budu dva muzjaka i jedna zenka. Da je mrest buran i da se desava u jutarnjim casovima i da odmah posle mresta treba odvojiti roditelje i akvarijum zamraciti jer je ikra fotosenzibilna. Posto se mrest desio skroz neocekivano i nisam imao drugi akvarijum, sve je propalo. Muzjaci se opet ponasaju cudno, opet se udaraju u stomak. Inace neonke su u akvarijumu sa ostalim ribicama.

Kakva su vasa iskustva sa neonkama? Nisam cuo da je neko uspeo da ih razmnozi, da li je problem u raznozavanju mladih? Sta da uradim ako opet poloze ikru?
 
Postoje dva puta i to da dignes ruke od sveg sto ti naravno ne preporucujem i drugi je da se uhvatis u kostac sa izazovom i da uspesno odgajis mlade neone.

Mi u akvaristici nalazimo razne podatke ali previdjamo vreme kada su ti neki podaci bili pisani. Tako je i to sa tezinom mresta neona. To je nekada bio veliki izazov a danas kada se znanje u vezi njih nagomilalo to nekako postaje mnogo jednostavnije. Eto i taj podatak o zamracenju akvarijuma govori sve. Sta misls koliko dugo je trebalo ljudima da uvide tako jednostavne stvari.

Ipak mi danas nemamo te probleme jer to sve znamo i tebi ostaje da se samo pridrzavas tih nekoliko pravila i tvoje mlade neonke ce da zaplivaju akvarijumom.
Razmnozili su akvaristi neonke, bez brige o tome. Problem je taj da su neoni danas toliko jeftini na trzistu da niko nema interesa da se bavi time i povecava sopstvene troskove. To ne vazi za tebe kao hobistu i zato samo napred ka uspesnom mrestu.
 
Sto se tice parametara vode, temperatura je 23 stepeni, tvrodocu vode ne znam tacno, jedino znam podatak da je u Beogradu voda dosta tvrda, sto smo i ispitivali na fakultetu kada smo radili neke labaratorijske vezbe. Mada me to malo zbunjuje, procitao sam podatak da bi neonke polozile ikru zahtevaju dosta meku vodu, mada je zgrada gde zivim prikljucena na neki dodatni prirodni izvor da bi u slucaju eventualnog nestanka vode imali vodu, pa je moguce da je voda nesto meksa. Prilikom formiranja akvarijuma dodao sam veoma malu kolicinu soli, pola kafene kasike soli i vrlo malo jabukovog sirceta. Ta praksa ubacivaja malo soli i sirceta mi je ostala jos od ranjije. Po savetu komsije koji se bavi akvaristikom, on ubacuje ravnu kasiku soli na 50l vode i malo sirceta, inace u slatkovodnom akvarijumu. Ph je oko 7, takodje podatak sa labaratorijskih vezbi, kod mene u akvarijumu nisam kontrolisao.
 
pretpostavljam da je svrha dodavanja sirceta zakiseljavanje vode?
po meni to sa jabukovim sircetom nema smisla, kao ni dodavanje kuhinjske soli neonkama.
kakav je tvoj rezon za dodavanjem ovoga u vodu?:)
He, he, a imao sam u pocetku samo jedno pitanje.:hej:
 
Pa mislim da tako mala kolicina soli i sirceta ne moze znacajno da promeni parametre vode. Ok ako ti tako kazes, prihvatam svaki korisni savet iskusnijeg akvariste.

:hej: