Mrest skalara

Eddie

Senior Member
3 April 2005
399
2
18
49
Pancevo
Ne znam dal sam trebao da kacim ovo u razmnozavanje jer nema prateceg teksta nekog o mrestu skalara ali prosto sam morao da podelim sa vama nekoliko slicica mresta ovih skalara.
Nije mi prvi mrest skalara ali prvi put sam ostavio ikru sa roditeljima a da su oni uspeli da je izvedu i brinu o njoj evo vec nedelju dana. Prizor je nesto najlepse sto sam ikada video i tesko cete steci pravi utisak preko ovih slika ali evo...

Uostalom u pripremi je jedan teskst o skalarima koji ce odlicno ici sa ovim slikama;)
 

Attachments

  • sklr1.jpg
    sklr1.jpg
    54.4 KB · Pregleda: 67
  • sklr2.jpg
    sklr2.jpg
    59 KB · Pregleda: 54
  • sklr3.jpg
    sklr3.jpg
    54.3 KB · Pregleda: 47
  • sklr4.jpg
    sklr4.jpg
    68.5 KB · Pregleda: 54
he he, super su :)

Bas da vidimo dokle ce da izdrze da se brinu o mladima. U sustini oni bi trebali da vode racuna o njima ali praksa je pokazala da oni vrlo lako pobrkaju stvari i pocnu da jedu sopstvenu decicu. To pogotovo dolazi do izrazaja ako su vrlo reproduktivni pa ponove mrest u nekom kracem periodu i pocnu da se brinu o ikri a ne o mladima.
Prati kako ide pa napisi koju i p tome.
 
Prizor je stvarno divan. Mogu misliti kako je lepo to posmtrati uzivo.
Da li i sklari upozoravaju malisane na neku opasnost i menjaju ponasanje u tvom prisistvu ili radu oko akvarijuma?
I jos jedno pitanje, da li ih hranis na uobicajen nacin ili je to drugacije zbog prisustva roditelja?
 
Jos brinu o malcima, i nasrcu na ruku zustro i predano kao prvog dana. Bas su dobri roditelji a malci napreduju i sad su vec malene ribice.
Hranim ih artemijom, znaci uobicajeno. Jedino sto prvo roditeljima dam malo tetra diskusa prethodno cisto da ne navale i oni na artemiju kad ubacim.
Zanimljivo je posmatrati ponasanje riba sa maldima.
Upozoravaju klince na opasnost (mene) jos sa vrata kad se pojavim, roditelji onim pipcima dugackim brzo trzaju i udaraju u dno akvarijuma, na to se malci skupljaju iza roditelja. A kad pruzim prst o prednje staklo oni se zalecu na mene i ujedno repom teraju malce jos dalje od mene. U pocetku su ih ustima skupljali po celom akvarijumu i gomilali ih u coskovima. Sad su suvise veliki za to a i rastrkani na sve strane.
 

Attachments

  • PIC_0008.jpg
    PIC_0008.jpg
    68.6 KB · Pregleda: 38
Super napreduju a i kako ne bi kad su kod mame i tate.

Dobro je sto dodajes i druge hrane jer samo artemija nije dovoljna za razvoj mladih.
Ovde treba da pazis na kvalitet vode jer sve moze da se okrene za pet minuta. Puno je to riba i kada dodas hranu promene mogu da budu ogromne. Iskusio sam to sa skalarima pa zato i kazem. Mozda je vreme da mali zaplivaju u sopstvene vode.
 
Evo tih malaca danas. Sad su vec prave ribe i spremni su za prodaju (neki su vec otisli).
 

Attachments

  • sklr34.jpg
    sklr34.jpg
    94 KB · Pregleda: 59
  • sklr2231.jpg
    sklr2231.jpg
    96.9 KB · Pregleda: 49
Eddie, da li si ikru tretirao protiv plesni u ovom specificnom slucaju ili su roditelji sve odradili sami i na svoj nacin?

Malci su zaista super i intresantnih kombinacija boja. Onaj ko ih bude kupio imace zaista sta da ponudi u svojoj radnji ili pokaze u svom akvarijumu. :)
 
Hvala hvala, treba mi vas sud jer ja nisam bas objektivan. Meni su moje ribe najlepse na svetu :):):)
Inace, Mirka ne koristim nikakve hemikalije i preparate za zastitu - ni ikre ni malaca, bez obzira dal odvajam ikru ili je ostavljam sa roditeljima.
A oni su se pokazali kao bas dobri roditelji, cistili su neoplodjenu ikru i odsrtanjivali uginule.
 
Evo nove ture, zalepili ih mama i tata na uobicajeno mesto i cekaju da se otkace pa d apojure artemiju. Skalari ko skalari...ali je iznenadjujuce uspesna slika, obziom na aparat.
 

Attachments

  • skslsksks.jpg
    skslsksks.jpg
    51.5 KB · Pregleda: 37