Mrijest udovica

Nanaki

New Member
25 Novembar 2005
15
0
1
Đakovo/HR
Zanimaju me vaša iskustva ili saznanja u mriješćenju ovih meni jeko dragih riba.Najviše me zanima dali je moguče mrijest ovih tetri u akvariju bez simuliranja(nekih prezahtjevnih) prirodnih parametara vode.
 
Moguce je Nanaki. Kod mene su se davno mrestile u zajednickom akvarijumu bez ikakve moje namere. Nesto kao sto zebrice umeju da iznenade vlasnika.
Ipak, vole meksu vodu koja je i blago kisela makar. Koliko se secam njima je porebna nesto niza temperatura 20-25C. Mada, nisu nesto posebno zahtevne sto se uslova vode tice. Verujem da je za cisto drzanje dovoljna i cesmovaca, ali kod mresta posebno zbog zastite ikre trebalo bi imati vodu koja je oko 7 ili bar malo sa kisele strane skale.
Problem sa njima je sto ce rado pojesti ikru. Iako bude dosta ikre, mali broj mi je preziveo. Ipak je to bio zajednicki akvarijum. Ono sto sam uspeo da spasem uginulo je kasnije, verovatno jer nisam imao infuzorije ili neke druge odgovarajuce hrane.
Zenka je znatno veca od muzjaka, posebo se istice u velicini stomaka i sirini.
Za mrest je dovoljan mali akvarijum od 40-tak litara. Trebalo bi da je dobro ubiljen ili sa mrezicom na dnu. Kad do mresta dodje treba skloniti roditelje.
Mladj se izleze posle 24 sata, i vide se zalepljeni na staklu i bilju kao mali zarezi. Prva hrana infuzorija,artemija,kuvano zumance.
 
Treba jos reci da poslije mrijesta voda pobjeli od mljeci muzijaka tako da se naravno filter treba upaliti i zbog ikre i zbog vode. Jedan dio vode treba promjeniti nakon odprilike 24 sata.

A sto se hrane tice, u pocetku infuzorija, onda artemija..
Kuhano zumance ne bih preporucio.