mutna rjeka

Da se vratim na larve komaraca. To je isto takom jako kvalitetna hrana za ribice, a neuporedivo je laksa za "proizvodnju".
Mislim da se pisalo na ovim forumima o tome ali nije lose ponoviti.
Dovoljno je da ako imamo mogucnosti postavimo neko bure u podrum, vesernicu ili u prirodu u neku senku. U bure treba ubaciti saku, dve kokosijeg djubreta ili nekog drugog organskog otpada, listove kupusa ili nesto slicno. Bitno je da taj otpad pocne da se raspada i da se stvori masa bakterija u vodi, a komarci ce se sami postarati za ostalo. Kad se izlegu larve to cemo lako videti, jer uvek kad pridjemo buretu strelovito ce zaroniti. Odatle ih je lako pokupiti obicnom mrezicom za ribe.
 
:sorry:Sad sam skontao da sam 1. pitanje postavio jako nerazumljivo,hteo sam da pitam kako stavljate D. u aq.,a da što manje prljate vodu u aq.,ili kako može očistiti maximalno živu hranu pre unošenja u aq.?:boban:
 
Dafnije zive u relativno cistoj vodi tako da ih samo nahvatam u sredini vode i trudim se da ne zahvatim mulj. Prednost gajene dafnije nad uhvacenom je ta sto zivi u relativno kontrolisanim uslovima gde nema ribljih patogena pa je u principu bezbedna za upotrebu i bez ispiranja.
Kod crvenih larvi komaraca komaraca koje zive na dnu u mulju pored trika sa sitom zahvati se i nesto delica listova i svega onog sto vetar nanese u vodu i to posle ispiranja ostaje u mrezici i ja ga ubacujem u aq. zajedno sa larvama. Posto je aq. veliki i stabilan to ne narusava biolosku ravnotezu u vodi i na kraju filter pokupi te cvrste komadice ili se izbace kod ciscenja akvarijuma.
Kod lova bilo koje vrste hrane u prirodi treba voditi racuna da se hrana ne lovi u vodama u kojima zive ribe, jer su tu prisutni razni riblji patogeni i moze se uneti bolest ili razni paraziti.
 
... Za odvajanje infuzorije postoje specijalne mrezice sa tacno odredjenim okcima tako da cak i infuzorija moze da se sortira. Kako kod nas sigurno ne mogu da se nadju te mrezice, moze da posluzi upijajuca hartija ili eventualno papirni filteri za kafu, mada sad nemam ni jedan da pogledam da li je dovoljno gust...

E a kada bi ih hvatao u taj papir koja bi gustina trebala biti ? Da li bi mogao videto golim okom tu nahvatanu "masu" infuzorije ili i dalje ostje to nesto nevidljivo, neprimetno na papiru?. Da li je zenska najlonska carapa dovoljno gusta ? predpostavljam da nije...(?) Ali mozda je ok za dafnije?????
 
Pa na tom papiru ne bi video nista specijalno, jer je jako sitno, ali sa nekom dobrom lupom videle bi se tackice. Za ovo najbolje da koristis kap vode sa infuzorijama pa stavis na staklo i na neku tamnu podlogu. Ma kupi najobicniji deciji mikroskop, ovde kod nas ih ima gotovo u svakoj vecoj knjizari, a stvarno nisu skupi, a za potrebe toga sto ti hoces, super su. Bar meni je vrlo interesantno da posmatram kap vode, jer se otvara neki sasvim novi svet.
Dafniju mozes cediti i kroz zensku najlon carapu. Mrezicu za ribice sa nesto krupnijim okcima koristim kad hvatam krupnije dafnije za ishranu vecih riba. Kad hocu sitnije imama tri mala sita koje sam sam pravio sa razlicitim otvorima. Prvo zahvatim litar dva vode u sud i zatim gustom mrezicom od markizeta nahvatam dafnije, zatim u sud sa vodom i onda sipam u sita koje su poredjane jedno iznad drugog s tim sto je prvo najkrupnije. Tako na primitivan ali efikasan nacin sortiram D. po velicini
 
Vec smo rekli da je infuzorija neki generalni naziv za jednocelijske organizme poput protozoe, bicara, algi itd. Njihova velicina se uglavnom meri mikronima i da bi njih filtrirali mi moramo da posedujemo posebnu opremu a ja sam skeptican u vezi toga da ovde neki akvarista moze da to poseduje, barem u privatnoj svojini. Verujem da Rogus moze da filtrira bakterije na svom poslu.

Videti golim okom infuzoriju je preambiciozno, nase oko nema te mogucnosti osim ako je u pitanju ogromna kolicina infuzorije. I naravno, dafnija ne spada u infuzoriju.

Prenos uhvacene zive hrane iz prirode nikada nije 100% sigurna po nase ribe. Mnoge zivotinje su posrednici kod kojekakvih parazita i njihovim unosom u akvarijum mi mozemo da zatvorimo njihov zivotni ciklus. Rizik uvek postoji sto neznaci da je izvesno da ce da se desi.
 
Da ja sam bas to mislio da ako procedimo puuuuno infuzorije da ce se mozda videti neka "kašica" na filter papiru... Ustvari u praksi mi procedimo i onda to nesto nevidljivo damo ribicama. Jel tako? (znam da da gospodja Dafnija ne spada u infuzoriju:D)
A sad mi se rodilo jedno suludo pitanjce : Da li je moguce nekim preparatima "dezinfikovati" pozeljnu vrstu ifuzorije? Izvini Bobane ali vec slutim da lupam;)
 
Shvaticu Bobanove opaske i kao kritiku i kao dopunu. Infuzoriju je stvarno tesko isfiltrirati i dati ribama bez vode u kojoj zivi. Ono za filter za kafu sam bubnuo ali kada sam danas video taj filter shvatio sam da on nije dovoljno gust da zadrzi infuzoriju. Sa upijajucim papirom sam imao uspeha tj zadrzao je sasvim dovoljno infuzorije da prehranim mladj. Tu postoji jos jedan trik po meni najbolji za prikupljanje infuzorije. Uzme se komad vate i natopi svezom vodom i to spusti u teglu sa infuzorijom. Posle par minuta vata se izvadi i iscedi ribicama i tako vise puta. Nekad sam to primenjivao ali sad iskljucivo koristim zatamnjivanje tegle sa osvetljenim malim delom odakle zajedno sa vodom prikupljam infuzoriju. Dobrom lupom paramecijum se moze videti u kapi vode kao tackica koja se krece.Paramecijum moze biti velicine i do 1 mm.
Slazem se da postoji rizik kada se hrana prikuplja u prirodi. Zato sam i rekao da se to prikuplja jedino iz voda koje sigurno nisu naseljene ribom. Tako smanjujemo mogucnost prenosenja zaraze ali mogucnost uvek postoji.
Mogucnost neke dezinfekcije infuzorije prakticno ne postoji, jer sve sto bi ubilo patogene sigurno bi ubilo i infuzoriju. Kod vestacki gajene infuzorije mogucnost prenosenja zaraze je zanemarljiva.
 
bio sam vazda strpljiv,izbacio sam granu loze,kolicina zamucenja se smanjila,ali je i dalje prisutna,procitah negde da treba aq ostaviti u mraku,ali to ne mogu zbog bilja koje je sada malo gusce zasadjeno,imate li jos kakav savet za uklanjanje infuzorije iz vode....ribe hranim jednom dnevno,suva dijeta.
 
Mi smo te totalno zaboravili odosmo u sasvim drugom pravcu, a tvoj problem nije resen. Ipak je to samo infuzorija sad sam pogledao malo bolje sliku i to je "tipicna" bolest novih akvarijuma. Svetlo nemoj da gasis nista neces postici sa tim, ta infuzorija bukne i kao sto se naglo pojavila naglo ce i nestati. Samo redovno odrzavanje.
 
ko sto rekoste nestade doduse tu je i novi filter:sampion:.Samo da ga ubiljim(i da ga prosirim za jedno 200l)i bice ko bombona:rofl2:
 

Attachments

  • sada.JPG
    sada.JPG
    93.2 KB · Pregleda: 31
i kod mene voda sva mutna u malom akvarijumu oko 50 l a zamutila se za 4 dana prvi dan bila malo prljava ali posle par sati sva se izbistrila :lol:

imao sam isto tako za 2 dana mutnu vodu u tom istom akvarijumu a onda sam sve povadio napolje oprao i ponovo vratio u akvarijum i napunio vodom a ovo gore sto sam napisao je drugi put posle ciscenja akvarijuma i punjenja da se muti voda valjam_se


al valjda ce da se izbistri il cu opet da operem ceo akvarijum i napunim ponovo :twisted:
 
Pozdrav svima, imao sam slican problem pre par godina i iz tog razloga odustao od aq.
Akvarijum je bio velicine 110l, podloga dobro ispran pesak, treset i preko granulacija belog kamena, pa sam pomislio da je problem u kamenu i da su mi prodali krecnjak. Voda je bila kisnica. Na staklu, grejacu, povrsini vode stvarao se sloj debljine i do 2mm bele boje. Razocaran, ispraznio sam akvarijum i odlozio u podrum.
Ono sto mene intresuje sada je da li je ta bela meka skrama bila infuzorija i da li bi se kao takva mogla koristiti za ishranu mladji i da li je to ono pravo za mladj?
 
Ako je to bio onaj beli kamen koji se koristi obicno za nasipanje grobnih mesta onda je u kombinaciji sa kisnicom doslo do rastvaranja i to je ta skrama. Infuzorija nikad ne stvara takvu skramu pogotovo ne takve debljine vec je voda mlecno bela.
 
Sigurno je to bila "rizla" i ona je cist krecnjak.
U zlooshop-ovima i dan danas moze da se naleti na njega u raznim bojama.
Izbegavati u sirokom luku.